براندازی حکومت ایران ممکن نیست

۳۱ تیر ۱۳۹۶ | ۲۳:۲۰ کد : ۱۹۷۰۳۱۹ سرخط اخبار

نشریه فارن افرز در گزارشی روز جمعه به تشریح دلایل ناکارآمد بودن پیشنهاد مقام های آمریکایی برای تغییر نظام حاکم ایران پرداخته است.

به گزارش فارس، نشریه فارن افرز در گزارشی روز جمعه به تشریح دلایل ناکارآمد بودن پیشنهاد مقام های آمریکایی برای تغییر نظام حاکم ایران پرداخته است. 

فارن افرز می نویسد: «همزمان با دو ساله شدن برجام، طرفداران ستیزه جویی با ایران بار دیگر در حال طرفداری از راه حل مورد ترجیح خود درباره ایران هستند: تغییر حکومت.»

ماه گذشته نشریه پالیتیکو گزارش داد که مدت کوتاهی بعد از تحلیف «دونالد ترامپ»، رئیس جمهور آمریکا «بنیاد دفاع از دموکراسی»، از سازمان های جنگ نرم آمریکا وابسته به رژیم صهیونیستی با تسلیم یادداشتی به شورای امنیت ملی این کشور خواستار براندازی نظام حاکم ایران شده است. 

«فارن افرز» با اشاره به اظهارات چند کارشناس آمریکایی دیگر در حمایت از براندازی نظام ایران می نویسد: «سیاست های خصمانه ترامپ علیه ایران باعث دلگرمی این ستیزه جویان شده است.»

این نشریه با وجود این می افزاید: «با وجود این، تغییر نظام به کلام ساده، امکان پذیر نیست مگر اینکه ایالات متحده برای یک دوره ادامه دار آماده باشد خودش را از لحاظ نظامی و سیاسی در صحنه نمایشی دیگر در خاورمیانه متعهد کند.»

  در ادامه این تحلیل آمده است: «سیاست مداران خوب بایستی به این نکته واقف باشند که تحلیل هزینه-فایده از براندازی در ایران به راهبردها و ابرازهای مورد استفاده وابسته است. پیشینه طولانی آمریکا در براندازی کشورها نشان می دهد که دو مسیر وجود دارند که واشنگتن از طریق آنها می تواند به این هدف در ایران دست پیدا کند: حمایت از گروهی با گرایش های دوستانه تر نسبت به آمریکا یا با حمله به این کشور و جایگزین کردن نهادهای آن.»

فارن افرز نوشته حتی در صورت فرض اینکه تغییر حکومت اقدامی در راستای منافع آمریکا باشد، هیچکدام از این دو راهبرد، نتایج مطلوب به بار نخواهد آورد.

این نشریه خاطرنشان کرده که گروه های که واشنگتن می تواند با آنها برای براندازی نظام ایران همکاری کند یا فاقد سرمایه سیاسی و حمایت عمومی هستند و یا اینکه تمایلی به همکاری با آمریکا برای رسیدن به این هدف ندارند.

کلید واژه ها: افرز


( ۳ )

نظر شما :