بارزانی: از همه‌پرسی استقلال عقب نمی‌کشیم

۱۹ مرداد ۱۳۹۶ | ۲۰:۳۹ کد : ۱۹۷۰۸۰۷ سرخط اخبار

رئیس اقلیم کردستان عراق هدف از برگزاری همه پرسی برای استقلال این اقلیم را ممانعت از بروز فجایع و جنگ های جدید اعلام و تاکید کرد: امکان ندارد از برگزاری همه پرسی مقرر در تاریخ ۲۵ سپتامبر آتی عقب نشینی کنیم.

به گزارش ایسنا، مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق در گفتگو با الحیاة تاکید کرد: در صورتی که نیروهای حشد شعبی در بازپس گیری تلعفر از داعش مشارکت کنند، نگرانی هایی نسبت به انتقام گیری از افراد بی گناه در این منطقه وجود دارد.

بارزانی افزود: آزادسازی تلعفر برعهده ارتش عراق است و ما مشکلی با حشد شعبی نداریم اما قطعا اجازه نخواهیم داد این نیروها وارد اراضی کردستان شوند، ما به دنبال جنگ نیستیم و هرگز اقدام به جنگ نمی کنیم اما اگر جنگی به ما تحمیل شود، حق دفاع از خود را داریم.

رئیس اقلیم کردستان عراق در توجیه پافشاری اش برای برگزاری همه پرسی با وجود مخالفت طرف های منطقه ای و آمریکا اظهار داشت: نمی خواهیم تجربه ناکام و پر تراژدی صد سال قبل مان با عراق تکرار شود. نتایج همه پرسی استقلال اقلیم عراق برای ما جهت آغاز مذاکرات با بغداد الزام آور است.

بارزانی در ادامه تکرار کرد: عراق تقسیم شده است و این بغداد است که اصول مشارکت و قانون اساسی را "نقض" کرده است، جنگ طایفه ای برقرار است و عراق از حاکمیتی برخوردار نیست و در واقع به حاشیه راندن اهل تسنن علت شکست بغداد در این زمینه است.

وی در پاسخ به سوالی درباره اینکه "آیا کرکوک به جرقه رویارویی با دولت حیدر العبادی (نخست وزیر عراق) تبدیل می شود یا خیر"، گفت: ما نمی خواهیم در هیچ جایی درگیری ایجاد شود و آرزو داریم کرکوک به نمونه هم زیستی ملی، دینی و مذهبی تبدیل شود.

بارزانی در پاسخ به این سوال که "آیا نگران است در صورتی که زمان قراردادهای بزرگ آمریکایی ها با روس ها فرا رسید، کردها هزینه سنگینی بپردازند"، گفت: فکر نمی کنم قراردادهای جدیدی وجود داشته باشد که ما در آنها مستثنا شده باشیم.

رئیس اقلیم کردستان عراق گفت: نگرانیم با وجود تجربه صد سال درگیری با دولت مرکزی عراق ما فرصت حفاظت از وحدت عراق را از دست بدهیم.

بارزانی در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا پیش بینی می کند که قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس در سپاه پاسداران ایران علنا پیروزی ایران را در سوریه اعلام کند، گفت: مسئولان ایرانی صراحتا موفقیت خود را در تحقق برنامه هایشان در ایجاد مسیر تهران-بغداد-دمشق-بیروت اعلام کردند.

کلید واژه ها: اقلیم کردستان


نظر شما :