بارزانی خواستار تضمین آمریکایی برای تعویق همه‌پرسی است

۲۲ مرداد ۱۳۹۶ | ۱۷:۰۵ کد : ۱۹۷۰۸۶۴ سرخط اخبار

رئیس منطقه کردستان عراق در گفت وگوی تلفنی اخیر خود با وزیر خارجه آمریکا، در مقابل خواسته واشنگتن برای تعویق همه پرسی استقلال کردستان، خواستار تضمین شده است.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، مسعود بارزانی رئیس منطقه کردستان عراق در گفت وگوی اخیر با «رکس تیلرسون» وزیر خارجه آمریکا، با تعویق همه پرسی استقلال کردستان عراق مخالفت کرد.

طبق بیانیه ریاست منطقه کردستان عراق، بارزانی در پاسخ به خواسته وزیر خارجه آمریکا برای تعویق همه پرسی استقلال، سوال کرده که آمریکا حاضر است چه تضمینی به اربیل بدهد. یا چه چیزی جایگزین این گزینه برای کُردها جهت تعیین سرنوشتشان است.

به گزارش وبگاه «کردستان 24»، آمریکایی ها می گویند زمان تعیین شده برای همه پرسی نامناسب است اما مسعود بارزانی بر اجرای آن در 25 سپتامبر آینده تأکید دارد. 

در این گفت وگو، بارزانی اطمینان خاطر داده که استقلال کردستان عراق بر روند جنگ با تروریسم اثر نخواهد گذاشت. او به تیلرسون گفته که «شراکت، همزیستی مسالمت آمیزی است که هدف اصلی کردستان عراق است...». 

در این بیانیه مطرح نشده است که تیلسون در مقابل ضمانت خواهی بارزانی چه پاسخی داده است اما آمده که تیلرسون از اعزام هیأتی از کردستان به بغداد برای گفت وگو استقبال شده است. 

قرار است هفته آینده هیأتی از کردستان عراق برای مذاکره و گفت وگو، به بغداد سفر کند. 

بغداد که با همه پرسی کاملا مخالف است می گوید که قانون اساسی عراق به هیچ یک از اقوام این کشور اجازه همه پرسی نداده اما کردستان توجیه می کند که بغداد به قانون اساسی پایبند نبوده است.

پیشتر حیدر العبادی نخست وزیر عراق در یک کنفرانس خبری صراحتا اعلام کرده بود که همه پرسی استقلال «غیرقانونی» است و بغداد «آن را به رسمیت نمی شناسد».

کلید واژه ها: بارزانی پرسی استقلال همه پرسی استقلال


نظر شما :