سازمان ملل یک تحریم بی‌سابقه علیه کره‌شمالی اعمال کرد

۱۹ مهر ۱۳۹۶ | ۱۹:۳۷ کد : ۱۹۷۲۳۶۴ سرخط اخبار

سازمان ملل در اقدامی بی سابقه برای چهار کشتی که تحریم های اعمال شده علیه کره شمالی را نقض کرده بودند، ممنوعیت پهلو گرفتن در بنادر جهانی صادر کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، هاگ گریفیتز، هماهنگ کننده پنل شورای امنیت سازمان ملل در امور تحریم های کره شمالی، در نشست کمیته نظارت بر اجرای تحریم ها اعلام کرد: به همه بنادر جهان اعلام شده که مانع پهلو گرفتن چهار کشتی شوند که تحریم ها را رعایت نکردند. این کشتی ها محصولات ممنوعه به کره شمالی حمل می کردند.

وی ادامه داد: این تصمیم توسط کمیته شورای امنیت اتخاذ شده و قرار است در پنجم ماه اکتبر به اجرا در آید.

یک منبع مطلع اعلام کرد: این کشتی ها ذغال سنگ، موادغذایی دریایی و سنگ آهن حمل می کردند که صادرات این محصولات از کره شمالی در قطعنامه سازمان ملل منع شده است.

اعمال چنین تحریمی در تاریخ سازمان ملل بی سابقه است. در کمیته مذکور دیپلمات های کره شمالی حضور داشتند اما اظهارنظری درباره این موضوع نکردند.

معاون نماینده ایتالیا در سازمان ملل اعلام کرد: نکته مهم و حیاتی این است که قطعنامه های سازمان ملل به طور کامل اجرا شود.

وی ادامه داد: تحریم ها هدف نهایی نیستند اما می توانند ابزاری برای کنترل کره شمالی باشند. تحریم ها باید توسط همه مورد اجرا قرار گیرند.

نماینده کره شمالی در سازمان ملل نیز چند روز پیش آمریکا را به تلاش برای مسدود کردن توسعه اقتصادی کشورها متهم کرده بود و تحریم های اعمال شده علیه کشورها را محکوم کرد.

تحریم های اخیر سازمان ملل در واکنش به ششمین آزمایش هسته ای پیونگ یانگ و پرتاب دو موشک به سمت آبهای ژاپن اتخاذ شده است.

چین که مهمترین شریک اقتصادی کره شمالی است و همچنین روسیه این تحریم ها را امضا کرده اند.


نظر شما :