پوپولیست‌ها در برابر اتحادیه اروپا

احیای دوباره امپراتوری اتریش ـ مجارستان

۳۰ آبان ۱۳۹۶ | ۱۴:۰۴ کد : ۱۹۷۲۹۹۳ اروپا ترجمه برگزیده
آقای بابیش «ترامپ چک» نامیده می‌شود و بیش از چهار میلیارد دلار ارزش خالص دارایی اوست. برای رسانه‌های لیبرال بابیش یک پوپولیست است. او حزبی را رهبری می‌کند که اقدام برای شهروندان ناراضی نام دارد.
احیای دوباره امپراتوری اتریش ـ مجارستان

نویسنده: جاستین هوبنر

دیپلماسی ایرانی: برخلاف امپراتوری قدیم اتریش ـ مجارستان، این دو کشور به سرعت به سمت طرفداری از روسیه و همراهی با کشور اسلاویک جمهوری چک حرکت می کنند. پیروزی رهبر جدید و جوان اتریش در رقابتی پوپولیستی و همراهی با همتای مجاری اش جبهه ای جدید در جدایی از اروپا گشوده است. پوپولیست های اروپایی و طرفدار ارتباط با اوراسیا دوباره زنده شده اند اما زمان مشخص خواهد کرد که عاقبت این همکاری ها به کجا خواهد رسید.

مقامات اروپایی در بروکسل دوباره عزاداری را شروع کرده اند. این دومین بار در دو هفته اخیر است. انتخابات پارلمانی در جمهوری چک انجام شد. در نتیجه آن حزب سوسیال دموکراتیک حاکم به مقام ناامیدکننده ششم دست پیدا کرد. در این میان اتریش نیز در حال تغییر است. پس از انتخابات پارلمانی اخیر، کشورها به لحاظ ایدئولوژیک به مجارستان بسیار نزدیک شده اند به این معنی که اتریش برای مردم این کشور از ارزش بالاتری نسبت به بوروکراسی اروپایی در بروکسل برخوردار است. اینجا حقیقتی جالب وجود دارد. تا پایان جنگ جهانی اول، این سه ایالت مدرن برای چندین قرن بخشی از امپراتوری قدرتمند اتریش ـ مجارستان بودند که در زمان سلسله هابسبورگ ایجاد شدند. جالب است که بدانید امپراتور اتریش ـ مجارستان فرانس جوزف اول، که به مدت 70 سال تا سال 1916 بر تخت سلطنت نشسته بود، دو بار تاجگذاری کرد اول در وین و سپس در بوداپست بر تخت سلطنت نشست. حالا مشخص شده است که این کشورها صد سال پس از سقوط امپراتوری مشترکشان، چیزهای مشترک زیادی دارند که می تواند آنها را در مقابل اتحادیه اروپا قرار دهد.

آقای بابیش «ترامپ چک» نامیده می شود و بیش از چهار میلیارد دلار ارزش خالص دارایی اوست. برای رسانه های لیبرال بابیش یک پوپولیست است. او حزبی را رهبری می کند که اقدام برای شهروندان ناراضی نام دارد. پدر او اهل اسلواکی است و مادر او روس. وزیر امور خارجه آمریکا و واشنگتن تایمز او را مردی می دانند که جمهوری چک را به سمت مسکو هدایت می کند. در آستانه انتخابات، «ناراضی ها» به رهبری این بیلیونر در مقام اول قرار گرفتند. با وجود برخی رقابت ها دیدگاه او با رئیس جمهور فعلی چک، زمانی تفاوتی ندارد. از نظر هر دو تحریم ها بی فایده هستند و موضوع کریمه باید کنار گذاشته شود. همه چیز زمانی آشکار می شود که بدانیم بابیش چه شرکایی را انتخاب کرده است. زمانی هم اکنون نیز شکل دولت را تایید کرده است. 9 حزب به پارلمان رسیده اند و نیروهای سیاسی کاملا مخالف متحد این فرد میلیاردر شده اند. این شامل مخالفان اتحادیه اروپا از حزب آزاد و دموکراسی مستقیم نیز می شود که رهبری آن به دست تامیا اوکامورا، فرد چکی ژاپنی یا کمونیست های چکی است که حاضر شده اند به دست راستی های افراطی بپیوندند. در حقیقت، این احتمال وجود دارد که مرکل و یونکر حتی با دولت فعلی به مشکل بخورند چرا که آنها از پذیرش مهاجرین سرباز زده اند. این مساله ای است که به ویژه دولت بابیش به هیچ وجه آن را قبول نخواهد کرد.

دولت جدید اتریش توسط سیاستمدار جوان 31 ساله ای به نام سباستین کورز شکل خواهد گرفت. او رهبر حزب مردم اتریش است که در انتخابات هفته پیش به برتری رسید. «وقتی بزرگ شدید می خواهید چه کاره شوید؟» این بی خطرترین شوخی است که در طول مبارازات انتخاباتی با این رهبر می شد. به خاطر سن پایین و نام خانوادگی او که به معنای «کوتاه» یا «کوچک» است. اتریش قانونی را به تصویب رسانده که بر اساس آن پوشیدن برقع یا پوشاندن صورت ممنوع است. این قانونی است که حزب مردم اتریش پیشنهاد داده بود و به علت همین قانون کورز را «هیتلر کوچک» صدا می زدند. لیبرال ها به شدت تحت فشار هستند زیرا مجلس جدید به نظر به دست ائتلافی از حزب آزادی و احزاب ضد مهاجرت خواهد افتاد. تصویری همانند آنچه در جمهوری چک اتفاق افتاده است. اگرچه در اتریش طرفداران اروپا به آخرین خط دفاعی خود روی آورده اند: ون در بلن، حزب سبزی سابق.

الکساندر ون در بلن، از ژانویه گذشته رئیس جمهور اتریش است. در مجموع قدرت او اما محدود است اگرچه بر اساس انتخابات و تصمیمات پس از آن و مطابق قانون او از جایگاه مهمی برخوردار است. رئیس جمهور نه تنها در تشکیل دولت بلکه در تعیین وزرا برای تصویب مجلس مسئولیت دارد و همچنین می تواند برخی از کارمندان دولت را اخراج کند. این مسائل می تواند به تنش ها دامن بزند. برای اولین بار در تاریخ اتریش، رئیس جمهور ممکن است به مقابله با تصمیمات قوی ترین حزب برخیزد. اگرچه ممکن است با توجه به خواسته های رای دهندگان این کار به سرعت به عمر سیاسی رئیس جمهور پایان دهد.

این درگیری ها درونی اما دارای یک بعد خارجی است. سایه اتریش ـ مجارستان برای دومین بار در اروپا ظاهر شده است. در بوداپست بیشتر از همه چیز مقابله با حضور پناهندگان مورد توجه است و مردم از پیروزی کورز الهام گرفته اند. بدیهی است که امکان تقسیم بندی وجود دارد اما اگر همه چیز به این شکل پیش برود امپراتوری هاسبورگ دوباره برخواهد خاست و می تواند در مقابل برلین، پاریس و بروکسل قرار بگیرد.

منبع: راشا اینسایدر/ مترجم: روزبه آرش

انتشار اولیه: سه شنبه 16 آبان 1396 / انتشار مجدد: سه شنبه 30 آبان 1396

کلید واژه ها: اتریشمجارستاناتریش ـ مجارستانبابیشجمهوری چک


نظر شما :