الجبیر: دوحه عملا به برخی خواسته‌های ما پاسخ داده است

۳۰ آبان ۱۳۹۶ | ۰۲:۱۷ کد : ۱۹۷۳۳۳۴ سرخط اخبار

وزیر امور خارجه عربستان مدعی شد: دوحه عملا به برخی از خواسته های اصلی ما تن داده است و اکنون ما منتظر اقدامات این کشور درخصوص اخوان المسلمین و حامیان تروریسم هستیم.

به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه مستقل رای الیوم، عادل الجبیر، وزیر امور خارجه عربستان در مصاحبه ای با سردبیران روزنامه های مصری در شهر قاهره مدعی شد: ما موضوعاتی بسیار مهمتر از مساله قطر داریم مانند "تروریسم" در ایران، لبنان و یمن و نباید ذهنمان را در این شرایط درگیر اظهارات مسؤولان قطری کنیم.

الجبیر گفت: ما شش خواسته اصلی داریم و با وجود اظهارات تند مسؤولان قطری آنها به برخی از آنها مانند امضای توافقنامه مبارزه با تروریسم با آمریکا و توقف حمایت ها از حماس جهت نتیجه دادن تلاش های مصر در مساله آشتی پاسخ دادند.

وزیر امور خارجه قطر تاکید کرد: قطر باید تلاش بسیار بیشتری در راستای تحقق خواسته های کشورهای تحریم کننده انجام دهد.

وی با اشاره به اینکه کشورهای تحریم کننده قطر اکنون منتظر اتخاذ اقداماتی از سوی این کشور در مورد پناه دادن به چهره های تحت تعقیب، حامیان مالی تروریسم و اخوان المسلمین هستند، تاکید کرد: بحران قطر راه حل نظامی ندارد.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اظهارات محمد عبدالرحمان آل ثانی، وزیر امور خارجه قطر مبنی بر آمادگی دوحه برای مقابله نظامی با کشورهای تحریم کننده مدعی شد: ما بارها گفته و تکرار کردیم که بحران قطر راه حل نظامی ندارد و این بحران مساله ای بسیار بسیار کوچک است و ما نباید آن را بزرگ کنیم. ما مسائل مهمتری مانند دخالت های ایران در امور کشورهای منطقه، خطری که این کشور برای منطقه ایجاد می کند، برنامه های هسته ای و موشکی ایران و حمایتش از "تروریسم" و نیز برقراری ثبات در عراق، حل بحران سوریه و بحران ها در کشورهای یمن و لیبی و به طور کلی تروریسم و افراط گرایی داریم.

الجبیر با تاکید بر اینکه این موضوعات بسیار بزرگتر از مساله قطر هستند، تاکید کرد: حل بحران قطر بستگی به تغییر رفتارها و سیاست های دوحه دارد.

وزیر امور خارجه عربستان در ادامه مدعی شد: آنچه که عربستان و کشورهای هم پیمان با آن از دوحه می خواهند تنها عدم حمایت از تروریسم، عدم پشتیبانی مالی از آن، عدم حمایت از افراط گرایی و نیز چهره های تحت تعقیب و مجرمان و فراهم نکردن تریبون های رسانه ای برای تبلیغ افراط گرایی و عدم دخالت در امور سایر کشورهاست.

رئیس دستگاه دیپلماسی عربستان در بخش دیگری از این کنفرانس درباره حملات این کشور علیه یمن مدعی شد، درک نادرستی درباره آنچه در یمن رخ می دهد، وجود دارد. ما برای ورود به یمن گزینه ای نداشتیم و ورود ما به این کشور شبیه اقدام مصر در حفظ امنیت مرزهایش با لیبی بود. تمامی تلاش ها برای بازگرداندن دولت (دولت مستعفی یمن) به قدرت از طریق گفت وگو شکست خورد به همین دلیل و به ویژه در پی تهدیدات نیروهای وابسته به انصارالله علیه مرزهایمان، مجبور به دخالت نظامی در یمن شدیم!

کلید واژه ها: قطر دوحه


نظر شما :