اردوغان: ایران حساسیت‌های ترکیه را لحاظ می‌کند

۰۱ آذر ۱۳۹۶ | ۱۴:۳۹ کد : ۱۹۷۳۳۸۰ سرخط اخبار

رئیس جمهور ترکیه با انتقاد از پابرجا بودن دولت «بشار اسد» در سوریه، گفت: ایران حساسیت های ترکیه در منطقه را ملاحظه می کند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه امروز سه شنبه گفت روند ظهور و نابودی گروه تروریستی داعش پر از ابهامات است و ایالات متحده باید توضیح دهد به چه دلیلی ارسال سلاح به سوریه را ادامه می دهد.

اردوغان طی سخنرانی در جمع نمایندگان پارلمانی حزب عدالت و توسعه مدعی شد عملیات «سپر فرات» از سوی ترکیه در شمال سوریه، اولین گام برای نابودی داعش بود و آنکارا اولین دولتی بود که اثبات کرد آنها یک گروه بی ارزش هستند.

به نوشته خبرگزاری «آناتولی» وی با بیان اینکه داعش تقریبا به طور کامل از سوریه و عراق پاکسازی شده است، گفت: «حدود 3هزار تروریست داعشی در منطقه ای به وسعت 2هزار کیلومتر مربع در جرابلس، الراعی و الباب کشته شدند.»

رئیس جمهور ترکیه با تکرار مواضع ضد دولت سوریه اما ادعا کرد: «زمانی که به نقشه این کشورها (عراق و سوریه) نگاه می کنیم، هیچ پیشرفتی در امر تمامیت ارضی و صلح در آن نمی بینیم. دولت اسد هنوز پابرجاست. هیچ نتیجه ای در منطقه حاصل نشده است.»

اردوغان درباره نشست سه جانبه رؤسای جمهور ایران، روسیه و ترکیه در شهر «سوچی» نیز گفت: «این یک دیدار مهم درباره آینده منطقه است. ایران نیز حساسیت های ترکیه در منطقه را ملاحظه می کند.»

وی همچنین با تشبیه کردن قضیه «رضا ضراب» به ماجرای کودتای حقوقی و نافرجام دسامبر سال 2013، تاکید کرد: «یکی از بزرگترین دام ها در تاریخ ترکیه از 17 تا 25 دسامبر گسترانده شد...چنین دامی اکنون در آمریکا پهن شده است. اگر کسانی هنوز به وارد کردن اتهامات به ترکیه با استفاده از لحن اعضای سازمان فتح الله گولن ادامه می دهند، دلیلش نقشی است که به آنها داده شده است.»


نظر شما :