اروپا، امریکا و اعراب خلیج فارس به آنکارا فشار می آورند؟

اقتصاد ترکیه متاثر از تنش های دیپلماتیک

۰۸ آذر ۱۳۹۶ | ۱۲:۳۰ کد : ۱۹۷۳۵۲۰ اخبار اصلی خاورمیانه
منابع ترکیه ای می گویند که اقتصاد ترکیه به دلیل تنش های آنکارا با کشورهای اروپایی و ایالات متحده و کشورهای پیرامونی آن در وضعیت سختی به سر می برد.
اقتصاد ترکیه متاثر از تنش های دیپلماتیک

دیپلماسی ایرانی: منابع آگاه ترکیه ای می گویند که اظهارات رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه درباره اوضاع اقتصادی کشورش با هدف اطمینان دادن به بازارهای داخلی و آرام کردن اوضاع بابت نگرانی از بحران اقتصادی ای است که کارشناسان پیش بینی می کنند در ماه های آینده بیش از پیش تشدید شود.  

به گفته این منابع، اقتصاد ترکیه به دلیل تنش های آنکارا با کشورهای اروپایی و ایالات متحده و کشورهای پیرامونی آن در وضعیت سختی به سر می برد. سیاست خارجی اردوغان از سال 2011 تا کنون مبتنی بر حمایت از گروه های طرفدار اسلام سیاسی به ویژه اخوان المسلمین بوده است که این مساله سبب شده ترکیه بسیاری از بازارها به خصوص در کشورهای عربی حوزه خلیج فارس را از دست بدهد.

این منابع همچنین می گویند که تنش در روابط ترکیه با اروپا به دلیل تلاش اردوغان برای حزبی کردن اتباع ترکیه در این قاره شدت گرفته و اروپایی ها از آن به عنوان برگه فشاری علیه آنکارا استفاده می کنند. علاوه بر آن شروط آنکارا برای همکاری مثبت با اروپایی ها در قضیه مهاجرانی که از شرق می آیند و می خواهند از خاک ترکیه خود را به اروپا برسانند، بر تنش روابط ترکیه با قاره سبز افزوده است. همه این عوامل سبب شده است تا اقتصاد ترکیه تضعیف شود و نرمش و قدرت رقابتی خود را از دست بدهد.

اردوغان روز دوشنبه در سخنرانی خود در مراسم توزیع جوایز «بهترین پروژه ها در پایتخت، آنکارا» تاکید کرد که اقتصاد ترکیه با وجود حملات و توطئه هایی که کشور در طول پنج سال اخیر با آنها مواجه بوده، همچنان قدرتمند و استوار است.

ارزش لیر ترکیه در برابر دلار امریکا در روزهای گذشته کاهش نگران کننده ای داشته است که بسیاری از تحلیلگران اقتصادی دلیل آن را تنش در روابط ترکیه با امریکا و دیگر عوامل مالی می دانند.

روز دوشنبه ارزش دلار به 3.98 لیر و یورو به 4.6 لیر افزایش یافت که رشدی بی سابقه در ترکیه محسوب می شود.

درباره افزایش نرخ لیر در برابر برخی ارزهای خارجی در وهله های اخیر، اردوغان گفت: «مطمئنم که افزایش نرخ لیر در برابر بعضی ارزهای خارجی در روزهای آینده کاهش خواهد یافت.»

ناظران می گویند که اردوغان می خواهد با این حرف ها جلوی اعتراضات مردمی را که نسبت به کرامت و استقلال کشور خود احساس توهین می کنند، بگیرد.

کاربران فضاهای اجتماعی در ترکیه در روزهای گذشته نسبت به این کاهش ارزش پول ملی کشورشان اعتراض های گسترده ای داشته اند و از دولت خود خواستار پاسخ گویی شده اند. آنها همچنین از دولت خود خواسته اند که به طور شفاف بگوید چه تدابیری برای جلوگیری از این سقوط نگران کننده لیر در برابر ارزهای خارجی اتخاذ کرده است.

رئیس جمهوری ترکیه در این باره همچنین گفت که کشورش در برابر فشارها و تحریک های اقتصادی که بعضی طرف ها علیه ترکیه به عنوان سلاح استفاده می کنند سر خم نخواهد کرد و همان طور که رو در روی گروه های تروریستی ایستاده است، در برابر تمامی این تهدیدها نیز مقاومت خواهد کرد. اردوغان نامی از طرف های تحریک کننده و دلایل این که باعث شده آنها به سمت فشار به ترکیه رو آورند، نیاورد اما لحن بیانش نشان می داد که منظور او مخالفان ترکیه ای است که نسبت به سیاست خارجی دولت اردوغان انتقاد دارند و معتقدند که وی برنامه ریزی نشده کشور را درگیر بحران های بین المللی کرده است. منتقدان به ویژه نسبت به سیاست های ترکیه در سوریه و حمایتش از گروه های تندروی سوری انتقاد دارند و معتقدند که اتخاذ چنین سیاست هایی سبب کاهش منزلت سیاسی و اقتصادی ترکیه شده است. بعضی از منتقدان نیز رئیس جمهوری ترکیه را متهم می کنند که با استفاده از کانال اتهام زنی به ایالات متحده و اروپا تلاش می کند بحران اقتصادی کشور را توجیه کند و عامل این بحران را به اختلافات دولتش با واشنگتن و بعضی پایتخت های اروپایی ربط دهد.

بعضی مراجع تخصصی اقتصادی ترکیه ای تاکید دارند که فضای تنش به وجود آمده در روابط ترکیه با ایالات متحده و اروپا تاثیرات منفی بر بازار و اقتصاد کشور گذاشته است. به اعتقاد آنها فضای لرزان به وجود آمده در روابط آنکارا با واشنگتن سوالات مبهمی را درباره آینده روابط دو جانبه دو کشور به وجود آورده و این مساله سبب شده که بازار سرمایه در ترکیه در حالت عدم اطمینان به سر برد و این تضعیف بخش خصوصی را موجب شده است.

به اعتقاد بسیاری از تحلیلگران اقتصادی تلاش های مکرر دولت ترکیه برای احیای روابط اقتصادی با کشورهای عربی حوزه خلیج فارس به ویژه عربستان سعودی نیز به دلیل مواضع رئیس جمهوری ترکیه در حمایت از گروه های اخوان المسلمین و میزبانی از چهره های مخالف سیاسی مصری، تا کنون راه به جایی نبرده است. این وضعیت بعد از عمیق شدن اختلاف های قطر با کشورهای عربی حوزه خلیج فارس و ایستادن ترکیه در کنار قطر تشدید شده و سبب شده است که بسیاری از سرمایه داران این حوزه از ورود به بازار ترکیه خودداری کنند.

منبع: العرب / تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

کلید واژه ها: رجب طیب اردوغانترکیهبحران اقتصادی ترکیه


نظر شما :