ظریف: آمریکا سیاست حساب نشده ای در سوریه اعمال می کند

۳۰ بهمن ۱۳۹۶ | ۱۸:۳۴ کد : ۱۹۷۵۱۲۲ سرخط اخبار

ظریف با بیان اینکه آمریکا سیاست حساب نشده ای در سوریه اعمال می کند، گفت: آمریکا با تلاش برای اشغال برخی نقاط سوریه و استفاده ابزاری از برخی اقلیتهای این کشور به عنوان پیاده نظام، به تنش های داخلی در این کشور و منطقه دامن می زند.

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در بدو ورود به مسکو برای شرکت در اجلاس بین المللی موسسه والدای در گفتگو با خبرنگاران درباره دستورکار این اجلاس و موضوع سوریه عنوان کرد: اجلاس والدای در روسیه با توجه به رابطه و همکاری نزدیک ایران و روسیه اجلاس مهمی است، فرصتی است برای ما که دیدگاه خود را راجع به ضرورت امنیت و ثبات در این منطقه مطرح کنیم.

وزیر خارجه افزود: حضور آمریکا مخصوصا مرحله اخیر حضور آمریکا در سوریه مرحله بسیار خطرناکی است، معلوم است یک سیاست حساب نشده ای آمریکایی ها در سوریه اعمال می کنند، با تلاش برای اشغال برخی نقاط سوریه،استفاده ابزاری خیلی کوتاه بینانه از برخی اقلیت های سوریه بعنوان پیاده نظام خود که این استفاده ابزاری می تواند آثار درازمدتی در خاطره تاریخی مردم سوریه ایجاد کند و باعث ایجاد تنش های داخلی در سوریه شود و همینطور به برخی تنش های بسیار خطرناک منطقه ای نیز دامن بزند. 

به گزارش فارس، ظریف گفت: همه اینها به خاطر یک سیاست حساب نشده است که آمریکا دارد و در واقع می توان گفت تنها موضوعی که به آن فکر می کند نحوه مقابله با ایران در منطقه است که خود این یک سیاست خطرناکی را ایجاد کرده و همانطور که لاوروف گفت، من هم در مونیخ در چندین صحبت تاکید کردم که در حال حاضر خطرناک ترین تحولی که در سوریه اتفاق می افتد برخلاف همه تحلیلهایی که می شود از اینکه مثلا بعد از  ٣٦ سال دولت سوریه توانست برای اولین بار یک هواپیمای متجاوز رژیم صهیونیستی را ساقط کند.

وی یادآور شد: اینکه خطری نیست و باعث شده کسانی که از نیروی نظامی برای تهدید دیگران استفاده می کنند مجبور شوند دوباره فکر کنند. خیلی ها تلاش می کنند این تحولات را بعنوان تهدید در منطقه بیان کنند در صورتی که ما و روسیه این باور را داریم و به نظرم هر تحلیلگر جدی که آنچه خطر راهبردی در منطقه است نحوه حضور اخیر آمریکا در منطقه است و سیاستهایی است که دنبال می کند که می تواند آثار درازمدت راهبردی داشته باشد.  

به گزارش فارس، رئیس دستگاه دیپلماسی همچنین خاطرنشان کرد: علاوه بر سخنرانی در اجلاس، مذاکره دوجانبه با لاوروف برنامه ریزی شده که درباره روابط دوجانبه، بخث منطقه اعم از سوریه، کاری که در سوچی کردیم کاری که مشترکا در آستانه انجام دادیم و اجلاس آینده وزرای خارجه ایران، ترکیه و روسیه در آستانه در هفته های آینده و بعد اجلاس سران در استانبول صحبت خواهیم کرد.

وی افزود: در موضوع یمن گفتگو خواهیم کرد و اشاره ای به مسائل مربوط به برجام هم خواهیم داشت.


نظر شما :