از ایران می‌خواهم از راه حل سیاسی برای یمن حمایت کند

۰۱ اسفند ۱۳۹۶ | ۱۸:۴۸ کد : ۱۹۷۵۱۳۷ سرخط اخبار

وزیر خارجه انگلیس که کشورش اصلی ترین تامین کننده تسلیحات نظامی سعودی ها در جنگ یمن است، گفت از ایران می خواهد فعالیت خود را که خطر تشدید بحران یمن را دارد متوقف کرده و از راه حل سیاسی برای مناقشه یمن حمایت کند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، بوریس جانسون وزیر خارجه انگلیس در گزارش وزارت خارجه این کشور درباره یمن گفت «من عمیقا درباره یافته های پنل کارشناسان سازمان ملل در موضوع یمن، نگران هستم».

بوریس جانسون گفت گزارش پنل سازمان ملل نگران موشک ها و تجهیزات نظامی ایرانی است که بعد از اعمال تحریم های تسلیحاتی، به یمن داده شده اند.

جانسون که کشورش تسلیحات عربستان در جنگ علیه مردم یمن را تامین می کند، افزود «این [مسئله] ایران را در موضع عدم انطباق با قطعنامه 2216 شورای امنیت می گذارد و نگرانی های ما را در این باره که آن ها اقدامات ثبات زدا در یمن و در کل منطقه انجام می دهد، تایید می کند».

وزیر خارجه انگلیس در ادامه گفته است «من از ایران می خواهم فعالیت خود که خطر تشدید مناقشه [یمن] را دارد متوقف کرده و از راه حل سیاسی برای مناقشه یمن حمایت کند».

جانسون در ادامه گفت «من از همه طرفین در این درگیری می خواهم کاملا به قوانین بین المللی، شامل حقوق بین الملل بشردوستانه و حقوق بشر پایبند باشند».

درگیری های یمن از سال 2015 با حملات عربستان سعودی آغاز شدند و تاکنون با هدف قرار دادن غیرنظامیان در یمن ادامه داشته است. انگلیس بالاترین رتبه را در میان همه کشورهای تامین کننده تسلیحات و تجهیزات نظامی عربستان سعودی دارد و بارها سازمان های بین المللی شامل عفو بین الملل و صلیب سرخ جهانی درباره نقض قوانین کنترل فروش تسلیحات به انگلیس هشدار داده اند.


نظر شما :