تلاش ترامپ برای متحد کردن کشورهای عربی علیه ایران

۱۲ اسفند ۱۳۹۶ | ۲۲:۳۱ کد : ۱۹۷۵۳۳۱ سرخط اخبار

یک روزنامه فرامنطقه ای در تحلیلی نوشت که تماس تلفنی رییس جمهور آمریکا با رهبران عربستان، امارات و قطر به منظور متحد کردن آن ها علیه ایران است.

به گزارش ایسنا، روزنامه رای الیوم چاپ لندن در تحلیلی نوشت: اهداف و انگیزه های دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا از تماس تلفنی با رهبران کشورهای دچار بحران یعنی عربستان، امارات و قطر در چند روز اخیر و دعوت از آن ها برای سفر به واشنگتن در دو ماه مارس و آوریل را نمی دانیم اما می توان پیش بینی کرد که ترامپ بعد از دوشیدن ثروت آن ها به دنبال هدفی غیر از پایان دادن به بحران میان آنان است و آن متحد کردن این کشورها در جبهه آمریکا به منظور مقابله احتمالی و نزدیک با ایران است.

خالد بن حمد العطیه، وزیر دفاع قطر در اواخر ژانویه در یک سخنرانی در واشنگتن، گفت: یک تماس تلفنی از سوی دونالد ترامپ در حالیکه در کاخ سفید بر صندلی خود نشسته است می تواند به بحران خلیج (فارس) پایان دهد و همه طرف ها را به میز مذاکرات بکشد.

دونالد ترامپ به این نصیحت عمل نکرد اما مطمئنا او از این مساله با خبر است. هر ساله در ماه مه یک نشست آمریکایی ـ عربی در واشنگتن برگزار می شود اما احتمال می رود که نشست امسال متفاوت با سال های پیش باشد؛ زیرا آن ها به دنبال تشکیل یک ائتلاف خلیجی (فارس) ـ مصری ـ اردنی به ریاست آمریکا به منظور مقابله با ایران و هم پیمانان آن در عراق، سوریه، لبنان و افغانستان هستند.

در ادامه این تحلیل آمده است که دولت آمریکا خودش بحران خلیج (فارس) را به وجود آورد و ترامپ با سفرش به ریاض در ماه مه گذشته آتش آن را شعله ور کرد و منافع مالی زیادی به دست آورد و میلیاردها دلار با خود به واشنگتن برد.

در بخش دیگری از این تحلیل آمده است که یک مسئول آمریکایی در گفت وگو با خبرگزاری رویترز در واکنش به تماس تلفنی دونالد ترامپ با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان، محمد بن زاید ولیعهد ابوظبی و تمیم بن حمد امیر قطر اعلام کرد که ما به دنبال این هستیم که قبل از نشست عربی ـ آمریکایی اختلافات میان کشورهای عربی را حل کنیم و بر مسائل استراتژیک دیگر همانند مساله ایران تمرکز کنیم.

بیاینه رسمی که سایت کاخ سفید در رابطه با تماس تلفنی دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا و تمیم بن حمد امیر قطر منتشر کرد شامل بندی بود که سایت قطری آن را منتشر نکرد. سایت کاخ سفید مدعی شد که دونالد ترامپ از تمیم بن حمد در رابطه با نشان دادن راهکاری برای مقابله با فعالیت های ایران و شکست تروریست ها و افراط گرایان به کشورهای حاشیه خلیج (فارس) تقدیر و تشکر کرد.

در ادامه این تحلیل آمده است که بیانیه صادر شده از سوی کشورهای تحریم کننده قطر (عربستان، امارات، بحرین و مصر) در رابطه با تماس تلفنی ترامپ با تمیم بن حمد نشان می دهد که آن ها از اقدامات ترامپ ناراضی هستند و معتقدند که آمریکا می خواهد از طریق تشدید لحن علیه ایران یخ های میان عربستان، امارات و قطر را آب کند.

بر اساس این گزارش، محمد بن سلمان ولیعهد عربستان دو هفته دیگر به واشنگتن سفر خواهد کرد و محمد بن زاید ولیعهد ابوظبی نیز در آوریل آینده به واشنگتن می رود. همچنین تمیم بن حمد امیر قطر در همان ماه (آوریل) به آمریکا می رود و در این دیدارها به سرنوشت نشست کمپ دیوید و میانجیگری آمریکا بحث و گفت وگو خواهد شد.

کلید واژه ها: قطر بن حمد تمیم بن حمد تمیم تمیم بن دونالد ترامپ امارات عربستان


نظر شما :