تشریح روند تکمیل فازهای پارس جنوبی

۱۵ خرداد ۱۳۹۷ | ۱۶:۵۴ کد : ۱۹۷۷۰۶۷ سرخط اخبار

میزان افزایش تولید از میدان گازی پارس جنوبی در پنج سال گذشته که تاکنون همه بلوک های مرزی آن به جز فاز ۱۱، تولیدی شده است، ۳۰۰ میلیون مترمکعب بوده است. تا پایان امسال فازهای ۱۳، ۲۲، ۲۴ هم کامل می شود و بخشی از فاز ۱۴ در سال آینده تکمیل خواهد شد. به طور کلی همه فازهای باقی مانده پارس جنوبی به جز فاز ۱۱ تا پایان سال ۱۳۹۷ تکمیل می شود.

به گزارش ایسنا، سکوهای دریایی در حال ساخت پارس جنوبی در یارد صدرا پیشرفت ۸۵ تا ۹۵ درصدی داشته اند و بر اساس برنامه ریزی ها و اولویت بندی های انجام شده، تعداد شش سکو از مجموع ٩ سکوی درحال ساخت در این یارد تا پایان امسال آماده نصب و راه اندازی خواهند بود .سکوهای درحال ساخت، جهت آماده سازی برای حمل و نصب در موقعیت خود در دریا، باید به پیشرفت حداقل ۹۶ درصد در بخش ساخت و ۶۰ درصد در بخش پیش راه اندازی برسند.

سکوی ۲۲ در هفته گذشته نصب شد و از مجموع سکوهای چهارگانه فازهای در حال توسعه پارس جنوبی، سکوهای ١٤C، ١٣B و A24تا پایان شهریورماه و سکوهای ۱۳C – ۱۳A – ۲۴B - ۲۳و ۱۴Dمربوط به این فازها، آماده بارگیری خواهند شد. سکوی  ۱۴B طرح توسعه فاز ١٤ نیز در یارد بندرعباس، در حال ساخت بوده و تا پایان سال جاری آماده نصب و راه اندازی خواهد شد.

همچنین در حال حاضر ردیف اول و دوم پالایشگاه فاز ۱۳ و ردیف اول پالایشگاه فاز ۲۴-۲۲ راه اندازی شده است و سایر ردیف های شیرین سازی این پالایشگاه ها طی ماه های آتی آماده بهره برداری خواهند بود.

بر اساس این گزارش، چندی پیش محمد مشکین فام، مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس نیز در نشستی خبری درمورد روند تکمیل فازهای پارس جنوبی  با بیان اینکه کل بلوک های مرزی پارس جنوبی به جز فاز ۱۱ تولیدی شده است، گفت: تا پایان امسال فازهای ۱۳، ۲۲، ۲۴ کامل می شود و بخشی از فاز ۱۴ در سال آینده تکمیل خواهد شد. به طور کلی همه فازهای باقی مانده پارس جنوبی به جز فاز ۱۱ تا پایان سال ۹۷ تکمیل می شوند.

وی در مورد برنامه های سال ۹۷ پارس جنوبی توضیح داد: راه اندازی ردیف دوم پالایشگاه فاز ۱۳ و تولید از سکوی  A۱۴ محقق شد و ردیف اول پالایشگاه فازهای ۲۲ تا ۲۴ راه اندازی می شود. همچنین ردیف سوم پالایشگاه ۱۳ در تیرماه و ردیف دوم پالایشگاه های فازهای ۲۲ تا ۲۴ در مردادماه راه اندازی خواهد شد .ردیف چهارم فاز ۱۳ در مرداد، تولید از فازC ۱۴ در شهریور، تولید از سکوی ۲۲، سکوی D۱۳  و سکوی B۱۳ در مهر، ردیف سوم پالایشگاه فازهای ۲۲ تا ۲۴ و تولید از سکوی  A۲۴ در مهر و ردیف چهارم پالایشگاه ۲۲ تا ۲۴ در آذر محقق می شود

کلید واژه ها: پارس جنوبی به جز فاز ۱۱ جز فاز ۱۱ تا ۲۴ ۲۲ تا فاز 11 به جز


نظر شما :