حقوق بشر و قوانین بین الملل بیش از حمایت از اسرائیل اهمیت دارند

انتقاد فزاینده آمریکایی ها از اسرائیل

۲۷ آذر ۱۳۹۷ | ۲۰:۰۰ کد : ۱۹۸۰۶۷۲ اخبار اصلی آمریکا خاورمیانه
نتایج نظرسنجی های اخیر نشان می دهد دیدگاه عمومی آمریکایی ها به سیاست های اسرائیلی تغییر کرده و انتقادها به شدت در حال افزایش است.
انتقاد فزاینده آمریکایی ها از اسرائیل

نویسنده: شیبلی تلهامی

دیپلماسی ایرانی: اخراج پروفسور مارک لامونت هیل از «سی ان ان» پس از سخنرانی او در سازمان ملل متحد در روز جهانی همبستگی با مردم فلسطین، مناظرات گسترده درباره آزادی بیان را در پی داشت که در بسیاری موارد فراتر از مساله آزادی بیان بود و به این مساله مربوط می شد که چه اظهاراتی در آمریکا انتقاد مشروع از اسرائیل و چه اظهاراتی ضد یهود تلقی می شود. نتایج نظرسنجی ای که اخیرا توسط دانشگاه مریلند برگزار شده، نشان می دهد که شمار زیادی از مردم آمریکا با جنبه های انتقادی دیدگاه هیل موافق هستند و این دیدگاه ها را بازتاب نگرشی ضد یهودی یا حتی خصومت در قبال اسرائیل نمی دانند. در این زمینه، شکاف عمیقی بین رسانه های جریان اصلی و سیاستمداران ایالات متحده از یک سو و جامعه آمریکایی در سوی دیگر، وجود دارد.

بیشتر انتقادها از هیل به درخواست او برای «آزادی فلسطین را از نهر تا بحر» باز می گردد که از نظر بسیاری درخواست برای پایان دادن به موجودیت اسرائیل بود. او بلافاصله بعد از این سخنرانی نوشت که منظورش عدالت برای فلسطینی ها در سرزمین های اشغالی و در کرانه باختری/غزه بوده است و نه ترغیب به خشونت علیه یهودیان. اما جدای از برداشت ها، این سوال مطرح است که هیل در داشتن چنین دیدگاهی مستثنی است؟

اولین مساله‌ ای که باید در این زمینه در نظر گرفته شود، حمایت از راه حل یک کشوری از رود اردن تا دریای مدیترانه با حق شهروندی برابر برای همه است که تهدیدی برای وضعیت و اکثریت یهودی در آن محسوب می شود. در حقیقت، این راه حل از حمایت شمار زیادی از آمریکایی ها برخوردار است. در نظرسنجی دانشگاه مریلند وقتی از شرکت کنندگان پرسیده شده که می خواهند دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا از میانجیگری در مناقشه بین اسرائیل و فلسطین چه نتیجه ای بگیرد، 35 درصد از راه حل یک کشوری حمایت کردند و 36 درصد از راه حل دو کشوری. افرادی که از راه حل دو کشوری حمایت کردند نیز گفتند اگر این راه حل امکان پذیر نباشد، از راه حل یک کشوری با حق شهروندی مساوی حمایت خواهند کرد. این نتیجه تغییر دیدگاه درباره یهودی ماندن اسرائیل و دموکراسی در سرزمین های اشغالی است: اگر راه حل دو کشوری ممکن نباشد، اکثریت آمریکایی ها دموکراسی در ان منطقه را در ارجحیت می دانند. باتوجه به اینکه شمار زیادی از کارشناسان اسرائیلی و فلسطینی و خاورمیانه به ویژه به دلیل شهرک سازی های گسترده اسرائیل در کرانه باختری راه حل دو کشوری را بسیار دشوار می دانند، جای تعجب ندارد که بسیاری از راه حل یک کشوری حمایت می کنند.

دوم اینکه اگرچه شمار زیادی از آمریکایی ها از جنبش «انزوا، سلب، تحریم» که هیل از آن حمایت کرده چیزی نشنیده اند، اما نظرسنجی ها نشان می دهد شمار زیادی از آمریکایی ها در صورت ادامه شهرک سازی اسرائیل در کرانه باختری از تحریم علیه رژیم صهیونیستی حمایت می کنند. 40 درصد آمریکایی ها و به ویژه دموکرات ها (56 درصد) از چنین تدابیری حمایت می کنند. این در حالی است که برخی سناتورها از جمله سناتورهای دموکرات پیشنهاد غیرقانونی کردن تحریم ها علیه اسرائیل یا شهرک سازی و تبعیض قائل شدن میان شهرک سازی های اسرائیل در کرانه باختری و دیگر مناطق فلسطین اشغالی را خواستار شده اند.

سومین مساله این است که بیشتر آمریکایی ها این احساس را پیدا کرده اند که اسرائیل نفوذ زیادی بر سیاست و سیاست گذاری های ایالات متحده دارد: 38 درصد آمریکایی ها می گویند نفوذ اسرائیل بر آمریکا بیش از اندازه است. این نتایج نشان می دهد که مساله افزایش ضد یهودیت و حتی خصومت نسبت به اسرائیل نیست، بلکه مساله تاکید بر اهمیت حقوق بشر و قوانین بین المللی است.

می توان با منطق پشت راه حل یک کشوری یا دو کشوری موافقت و مخالفت کرد. اینها مسائلی مشروع برای مباحثه هستند و به ویژه باتوجه به سال ها تلاش بی نتیجه ایالات متحده برای میانجی گری در مناقشات، طبیعی به نظر می رسند. 51 سال است که فلسطین اشغال شده و با توجه به بن بست موجود، پایان مناقشات نزدیک به نظر نمی رسد.

ایالات متحده به سخنرانی هایی عاری از نژادپرستی نیاز دارد، اما به آزادی بیان هم نیاز دارد. ممکن است پشت تصمیم سی ان ان به اخراج هیل مسائل زیادی بوده باشد، اما نباید به رسانه های جریان اصلی اجازه داد در زمینه مناقشات اسرائیل و فلسطین محدودیت ایجاد کنند؛ این مساله همچنان جای بحث زیاد دارد.

منبع: بروکینگز / تحریریه دیپلماسی ایرانی 34

کلید واژه ها: صلح خاورمیانه مناقشات فلسطین و اسرائیل حمایت آمریکا از سیاست اسرائیل نفوذ اسرائیل در دولت آمریکا اشغال 51 ساله فلسطین


( ۳ )

نظر شما :