العبادی: به سردار سلیمانی احترام می‌گذارم چرا که به دنبال منافع کشورش است

۱۱ فروردین ۱۳۹۸ | ۱۳:۰۶ کد : ۱۹۸۲۴۹۴ سرخط اخبار

نخست وزیر پیشین عراق در گفت‌وگو با یک خبرگزاری این کشور تاکید کرد که سردار سلیمانی برای او شخصی قابل احترامی است چرا که او به برای منافع کشور خود تلاش می‌کند.

به گزارش ایسنا، حیدر العبادی، نخست وزیر سابق عراق و رئیس ائتلاف «النصر» در گفت‌وگو با خبرگزاری "بغداد الیوم" در پاسخ به سوال خبرنگار درباره سخنان پیشینش درباره سردار سلیمانی و اینکه گفته به او احترام می‌گذارد گفت: به سردار قاسم سلیمانی احترام می‌گذارم چون او در پی منافع کشورش است و سران سیاسی عراق هم باید در خدمت منافع کشور خودشان باشند و نه منافع دیگران. این عیب نیست که با دیگران همکاری کنیم اما این همکاری باید بر اساس قوانین همکاری و احترام متقابل باشد که منافع عراق را هم تأمین کند. سیاسیون عراقی باید بدانند که تا خودشان به دنبال منافع ملت و کشورشان نباشند، دیگران هرقدر هم که حسن نیت داشته باشند منافع ما عراقی‌ها را تأمین نخواهند کرد.

نخست وزیر سابق عراق پیروزی بر داعش را دستاورد عراق و ملت عراق دانست و گفت که این پیروزی با فداکاری ملت عراق به دست آمد و هر حمایتی که از جانب دیگران از عراق شد رایگان نبود. او گفت هم سلاح با پول عراق تأمین شد هم رزمندگان عراقی بودند هم کشته شدگان عراقی بودند. ضمن تشکر از کشورهایی که به عراق در این جنگ کمک کردند باید گفت که کمک‌های دیگر کشورهای جهان در راستای منافع خودشان بود و با این کمک خواستند که خطر را از خودشان رفع کنند چرا که تروریسم یک خطر جهانی بود.

او یکی از دستاوردهای مهم دولتش را برقراری روابط متعادل با عربستان و ایران و آمریکا دانست و گفت که نه با هیچ کشور خارجی همراه بوده و نه علیه کسی بوده بلکه همواره کوشیده که موضع مستقل و غیر جانبدارانه عراق را نمایندگی کند.

کلید واژه ها: حیدر العبادی قاسم سلیمانی


( ۹ )

نظر شما :

ایرانی ۱۱ فروردین ۱۳۹۸ | ۱۹:۲۱
آقای عبادی ، کشورعراق اگر میخواهد مستقل باشد و به صلح آرامش برسد باید از نیروهای امریکائی بخواهد خاک عراق را ترک کنند ، داشتن روابط تنگاتنگ با ایران آنهم بعد از جنگ هشت ساله عجیب نیست بلکه مفید هم هست چرا که صدام را همین غربی ها در جنگ با ایران حمایت کردند ، تروریست های انگل مانندی مثل منافقین سی سال در خاک عراق بودند و علیه ایران فعالیت های تروریستی انجام میدادند تا جائیکه در حمله شیمیائی زمان صدام علیه کردهای عراق دست داشتند ، و مردم عراق هم میدانند که مبارزه با تروریسم بیشتر با حضور نیروهای مردمی نتیجه بخش بوده . یادتان نرود که داعش چگونه مردم بی دفاع را در عراق و سوریه سر میبرید ، و یک فتوای آیت الله سیستانی میلیونها جوان را از تمام گروها به خیابان آورد اعم از شیعه ، سنی ، مسیحی و کرد ، و باز همین وحدت و جان فشانی مردم عادی بود که عراق را از خطر تجزیه نجات داد ، و درهمین روزهای سخت سرنوشت ساز بود که نخست وزیر اسرائیل در حمایت از کردهای تجزیه طلب پرت و پلا میگفت و "جو بایدن " هم درتوهم خود خواب سه کشور شیعه ، سنی و کردستان برای عراقیها میدید ، و هرکس که کمک و راهنمائیهای ایران را در حفظ یکپارچگی عراق متحد نادیده بگیرد باید خیلی نادان و بی خرد باشد ، خدا کند شما حد اقل عقل خدادادی را داشته باشید و داشتن رابطه با امریکا را با حضور نظامی امریکا در خاک عراق قاطی نکنید چراکه بغداد سفارتخانه های کشورهای مختلف را دارد و اگر قرار باشد هر کشوری هم سفارتخانه داشته باشد و هم حضور نظامی آنوقت بغداد روز محشر را میبیند و مثل کابل افغانستان میشود که هرروز شاهد انتحاری و تروریسم هستیم ، و هرجا که نیروی نظامی امریکا هست تروریست هم هست .