آغاز نشست کمیسیون مشترک برجام در وین

۰۷ تیر ۱۳۹۸ | ۱۵:۴۹ کد : ۱۹۸۴۴۹۹ سرخط اخبار

نشست کمیسیون مشترک برجام در سطح معاونان وزرا و مدیران کل سیاسی ایران و گروه 1+4 به ریاست عراقچی و اشمید در هتل پله کوبورگ شهر وین آغاز شد.

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، نشست کمیسیون مشترک برجام در سطح معاونان وزرا و مدیران سیاسی ایران و گروه 1+4 (آلمان، فرانسه، روسیه، چین و انگلیس) به ریاست عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر خارجه ایران و هلگا اشمید معاون فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دقایقی قبل در هتل پله کوبورگ شهر وین پایتخت اتریش آغاز شد.

سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر خارجه ایران که از دیروز (پنجشنبه) برای شرکت در این نشست در وین به سر می برد، امروز (جمعه) نشستی دوجانبه با «سرگئی ریابکوف» معاون وزیر خارجه روسیه داشت و برای دومین بار طی دیروز و امروز با هلگا اشمید به صورت دوجانبه به گفتگو پرداخت.

عراقچی دیروز (پنجشنبه) ششم تیر ماه نیز با هلگا اشمید دیدار کرده بود و بعدازظهر (پنجشنبه) به وقت محلی نشست سه جانبه ای بین هیأت های ایران، روسیه و چین در وین برگزار شد.

سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران پیش از این در گفت وگویی با بیان اینکه کشورهای باقیمانده در برجام نتوانستند خروج آمریکا از برجام را برای ایران جبران کنند، تصریح کرد: ایران یک سال تحمل و تأمل کرد و صبر راهبردی از خودش نشان داد و فرصت کافی در اختیار کشورهای باقیمانده در برجام به خصوص اروپایی ها قرار داد و فرصت کافی برای دیپلماسی ایجاد کرد، ولی به نتایجی که باید و شاید، نتوانستیم دست یابیم. 

عراقچی با بیان اینکه صبر راهبردی جمهوری اسلامی ایران به پایان رسیده، گفت: ما بیش از این دیگر تحمل نمی کنیم که جمهوری اسلامی ایران یکسویه و یکجانبه توافق را اجرا کند و دیگران به تعهداتشان عمل نکنند. اینکه دیگران نمی خواهند به تعهداتشان عمل کنند یا نمی توانند از نظر ما تفاوتی ندارد، مهم این است که در عمل اتفاق خاصی نیفتاده است.

وی در عین حال اظهار داشت: ما از مواضع سیاسی کشورهای اروپایی و کشورهای باقیمانده در برجام علیه خروج آمریکا از این توافق استقبال می کنیم، ولی این مواضع سیاسی حتما باید به گام های عملیاتی ترجمه شود.

این دیپلمات ارشد کشورمان گفت: امیدواریم در کمیسیون مشترک که روز جمعه برگزار می شود شاهد اقدامات عملی و ملموسی از طرف کشورهای باقیمانده در برجام به خصوص اروپایی باشیم، در غیر این صورت روندی که جمهوری اسلامی ایران برای کاهش تعهدات خود در پیش گرفته که روندی کاملا قانونی براساس حق خودش در برجام است، ادامه خواهد یافت و هیچ تردیدی در این زمینه نخواهد بود.

به گزارش فارس، نشست امروز در وین در شرایطی برگزار خواهد شد که شورای عالی امنیت ملی ایران در 18 اردیبهشت ماه سال جاری و همزمان با یکمین سالگرد خروج دولت ترامپ از برجام، در بیانیه ای تصمیم تهران برای توقف برخی تعهدات برجامی را اعلام کرد و به طرف های باقیمانده در برجام فرصتی 60 روزه را داد که تعهدات بانکی و نفتی خود در قبال ایران را اجرا کنند. (اینجا بخوانید)

پیش از این، «سید عباس موسوی» سخنگوی وزارت امور خارجه ایران اعلام کرده بود نشست کمیسیون مشترک برجام در سطح معاونان وزیر و مدیران سیاسی کشورهای ایران و گروه (1+4)  آلمان، انگلیس، فرانسه، روسیه و چین روز جمعه هفتم تیر سال جاری در وین اتریش برگزار می‌شود. 

اتحادیه اروپا روز پنجشنبه 30 خرداد ماه در بیانیه‌ای اعلام کرد مقام‌های ارشد فرانسه، آلمان، انگلیس، چین، روسیه و ایران روز ۲۸ ژوئن (هفتم تیر ماه) در وین دیدار و درباره راه‌های نجات توافق هسته‌ای برجام با ایران گفت‌وگو خواهند کرد. در بیانیه اتحادیه اروپا عنوان شده در این نشست روش‌های مقابله با چالش‌های ناشی از خروج آمریکا از برجام و باز اعمال تحریم‌ها علیه ایران مورد بحث قرار خواهد گرفت. 

از سوی دیگر نشست امروز در حالی برگزار می شود که براساس اعلام قبلی بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران امروز (پنجشنبه) ششم تیر ماه از سقف تولید اورانیوم 3.67 یعنی 300 کیلوگرم عبور می کند.(اینجا بخوانید)

لازم به ذکر است، یازدهمین نشست کمیسیون مشترک برجام با حضور ایران و گروه 1+4 چهارشنبه 15 اسفندماه 1397 با حضور نمایندگان ایران و گروه 1+4 (آلمان، فرانسه، روسیه، چین و انگلیس) به ریاست سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر خارجه ایران و هلگا اشمید معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا (چهارشنبه)  به مدت پنج ساعت در هتل پله کوبورگ شهر وین برگزار شد.اعضای برجام در بیانیه ای (اینجا بخوانید)  مجددا در پایان این نشست بر تعهد خود نسبت به اجرای کامل و موثر آن در تمام بخش‌ها تاکید کردند.

کلید واژه ها: کمیسیون مشترک برجام وین


نظر شما :