سفارت پرتغال در تهران: روند صدور روادید هنوز هم متوقف است

۲۶ تیر ۱۳۹۸ | ۱۱:۴۹ کد : ۱۹۸۴۹۳۲ سرخط اخبار

از فروردین ماه سال جاری تاکنون روند صدور روادید پرتغال در سفارتخانه این کشور در تهران برای اتباع ایرانی متوقف است و براساس اعلام اخیر وزارت خارجه پرتغال، شرایط کاری بخش کنسولی این سفارتخانه علت این قضیه است.

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، شب گذشته بود که اظهاراتی به نقل از «آگوستو سیلوا سانتوز» وزیر خارجه پرتغال در برخی رسانه‌ها منتشر شد با این مضمون که «پرتغال موقتا صدور روادید برای ایرانی‌ها را متوقف کرده است» و عنوان شد که این تصمیم به خاطر مسائل امنیتی صورت گرفته و البته وزیر خارجه پرتغال جزییات بیشتری در این زمینه ارائه نکرد و در عین حال گفت که جزئیات این تصمیم را به طور خصوصی با قانونگذاران کمیته پارلمانی در میان خواهد گذاشت. (اینجا بخوانید)

ساعاتی بعد وزارت خارجه پرتغال (+) در بیانیه‌ای اعلام کرد که درباره این موضوع برداشت اشتباهی صورت گرفته و «دلایل امنیتی» مربوط به «شرایط کاری بخش کنسولی» در تهران بوده که «باید شناسایی و اصلاح شود و زمانی که برطرف شد، این امکان به وجود خواهد آمد که عملیات آن در سریع‌ترین زمان ممکن از سر گرفته شود.»

در بیانیه وزارت خارجه پرتغال آمده است: «تعلیق، اقدام احتیاطی است که توسط مقامات پرتغالی اتخاذ شده تا امنیت بخش کنسولی بهبود بخشیده شود و ناشی از ارزیابی از شرایط امنیت عمومی در ایران یا هر جنبه  دیگری از ماهیت سیاسی یا نهادی آن نیست.»

پیش‌تر نیز در پارلمان پرتغال و در پایان جلسه استماع، وزیر امور خارجه این کشور تاکید کرده بود که این تصمیم هیچ ارتباطی به کیفیت روابط دوجانبه پرتغال با تهران ندارد. 

در همین خصوص خبرنگار فارس امروز (چهارشنبه)‌با سفارت پرتغال در تهران تماس گرفت. این سفارتخانه با تأیید اینکه از فروردین تا الان هیچ تحولی در خصوص صدور روادید برای اتباع ایرانی صورت نگرفته، عنوان کرد که منتظر اعلام باشید.

به گزارش فارس، ششم فروردین ماه سال جاری (1398) کنسولگری سفارت پرتغال در تهران در اطلاعیه‌ای از توقف همه امور مربوط به روادید تا اطلاع ثانوی خبر داد و پس از آن هم وی اف اس گلوبال VFS  ارائه دهنده خدمات برای درخواست ویزای پرتغال در ایران در سایت خود این خبر را اینگونه اعلام کرد: «طبق آخرین اخبار دریافتی از سوی سفارت پرتغال در تهران، درخواست ویزا فعلا متوقف شده و به محض دریافت اطلاعات جدید از سوی سفارت مبنی بر فعال شدن مجدد پروسه درخواست ویزا، از طریق ارسال ایمیل شما را مطلع خواهیم کرد. همچنین خواهشمندیم تا اطلاع ثانوی به مرکز درخواست ویزا مراجعه نکنید.»

کلید واژه ها: ایرانپرتغال


( ۱ )

نظر شما :