شرط ظریف برای بازگشت کامل ایران به اجرای تعهداتش در برجام

۲۱ آبان ۱۳۹۸ | ۱۷:۱۳ کد : ۱۹۸۷۴۵۹ سرخط اخبار

وزیر امورخارجه کشورمان بار دیگر تاکید کرد که اگر ایران از منافع اقتصادی برجام بهره‌مند شود، آماده‌ است تا به اجرای کامل تعهداتش در این توافق بازگردد.

به گزارش ایسنا، محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی ایران در بخشی از سخنرانی خود در پنل خلع سلاح و عدم اشاعه کلوپ آستانه که در قزاقستان در حال برگزاری است، خاطر نشان کرد که ایران به دنبال دستیابی به سلاح هسته‌ای نخواهد بود.

ظریف در ادامه با اشاره به اینکه عادی‌سازی روابط اقتصادی با ایران از شروط برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) است، گفت: اگر این مسئله حتی تا اندازه‌ای هم محقق شود ما آماده‌ایم تا به اجرای کامل تعهداتمان ذیل این توافق بازگردیم و حسن نیت خود را نشان دهیم.

جمهوری اسلامی ایران پس از گذشت یک سال از نقض برجام از سوی آمریکا و خروج یک‌جانبه این کشور از توافق که به بازگرداندن تحریم‌های واشنگتن علیه کشورمان انجامید، اعلام کرد که طبق تمهیدات تعیین شده در همین توافق اجرای تعهدات هسته‌ای‌اش را به صورت گام به گام کاهش خواهد داد مگر اینکه اروپایی‌ها برای حفظ این توافق اقدامی موثر و عملی انجام دهند. چهارمین این گام‌ها به تازگی برداشته شده است و مسئولان کشورمان تاکید می‌کنند که با تداوم بدعهدی طرف‌های مقابل، این روند ادامه خواهد یافت.

اروپایی‌ها در طول این مدت برای ایجاد شرایطی که ایران بتواند باوجود تحریم‌های آمریکا به تجارت مشروع خود با سایر کشورها ادامه دهد، تلاش کافی نکرده‌ و در اجرای تعهداتشان در برجام ناموفق بوده‌اند.

کلید واژه ها: محمد جواد ظریف برجام


نظر شما :

ابراهیم قدیمی ۲۱ آبان ۱۳۹۸ | ۱۸:۰۶
جناب دکتر ظریف ایاواقعااین فرمایش شماست؟ با احترام عرض کنم این میزان خسارت بی مورد به کشور در اثر تحریم ها با توجه به احترام کامل ایران به برجام که مصوب شورای امنیت بوده است بحساب که باید گذاشته شود؟ من فکر نمی کنم مقام رهبری ومجلس با چنین نظری موافقت کنند. ایران شرایط اقتصادی نظامی واجتماعی خود را برای خروج از ان پی تی باید اماده کند.کشورهای دیگری ه هستند که از ان پی تی خارج شدند ویا بهیچ عنوان عضویت انرا نپذیرفتند.نمایندگان مجلس میتوانند طرحی در این مورد تهیه ومصوب و به دولت ابلاغ نمایند