هدف از تاسیس FATF مدیریت پولشویی و تامین مالی تروریسم به نفع اهداف آمریکاست

۲۳ دی ۱۳۹۸ | ۱۵:۳۲ کد : ۱۹۸۸۸۲۳ سرخط اخبار

نماینده اسبق ایران در صندوق بین‌المللی پول با بیان اینکه FATF با هدف مدیریت پولشویی و تامین مالی تروریسم به نفع اهداف آمریکا تاسیس شده است،‌ گفت: هدف از تاسیس این نهاد، مبارزه با پولشویی و تامین مالی ترریسم نیست بلکه این نهاد برای مقاصد سیاسی طراحی شده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، محمد آقا قوام نماینده اسبق ایران در صندوق بین‌المللی پول در برنامه «گفتگوی سیاسی» رادیو گفتگو با بیان اینکه FATF را آمریکایی‌ها با هدف سیاسی ایجاد کرده‌اند، اظهارداشت: آمریکایی می‌خواهند مساله پولشویی و تامین مالی تروریسم را در راستای اهداف خودشان مدیریت کنند.

وی افزود: اول باید دید هدف از تشکیل این نهاد چیست. هر کسی در راس مدیریت این نهاد قرار بگیرد برخلاف هدف اصلی نهاد نمی‌تواند عمل کند. هدف مدیریت پولشویی در جهان در جهت اهداف و مقاصد آمریکاست. 

نماینده اسبق ایران در صندوق بین‌المللی پول گفت: غربی‌ها سازمان تروریستی منافقین را از فهرست سازمان‌های تروریستی کنار گذاشتند و هیچ واکنشی به اقدامات تروریستی عربستان و تامین مالی تروریست توسط آنها نشان نمی‌دهند. بنابراین سوال مهم و اصلی این است که این سازمان برای چه تاسیس شده است.

وی با بیان اینکه آمریکا سپاه پاسداران را به عنوان سازمان تروریستی اعلام می‌کند اما سازمان مجاهدین خلق (منافقین) را از لیست سازمان‌های تروریستی خارج می‌کند، گفت: هم‌اکنون آمریکا بسیاری از نهادهای اقتصادی کشور از جمله بانک مرکزی مورد تحریم قرار داده است و هرگونه اقدامی از سوی این نهادها انجام شود تخلف از مقررات FATF محسوب خواهد شد.

آقاقوام تصریح کرد: هرگونه تعامل و تراکنش مالی با دستگاه‌های تحریم شده مورد سوال قرار می‌گیرد. پیشتر بانک سپه یک بخشنامه‌ای را برای شعب خود صادر کرد که به یکی از نهادهای داخلی کشور تسهیلات پرداخت نشود، یعنی خودمان خودتحریمی کردیم.

کلید واژه ها: مقررات fatf


( ۱ )

نظر شما :