الکاظمی: از خاک عراق تهدیدی متوجه ایران نخواهد شد

۳۱ تیر ۱۳۹۹ | ۱۹:۴۵ کد : ۱۹۹۳۴۸۷ سرخط اخبار

نخست وزیر عراق گفت: ما دفاع از ایران را در سرلوحه خود قرا می‌دهیم و اجازه نمی‌دهیم تهدید علیه کشور دوستمان از خاک عراق صورت بگیرد.

به گزارش تسنیم، مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق در نشست خبری مشترک با حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهوری اسلامی ایران گفت: از جناب رئیس‌جمهور ایران تشکر می‌کنم که من و هیئت همراهم را دعوت کردند تا سفری به تهران پایتخت جمهوری اسلامی ایران داشته باشم. سفری که به منظور تقویت روابط تاریخی دو کشور صورت می‌گیرد.

وی افزود: امروز ما با چالش‌هایی روبرو هستیم که بخشی از آن به خاطر شیوع کرونا و سقوط قیمت نفت است؛ بنابراین در سایه چنین چالش‌هایی نیازمند هماهنگی بین دو کشور به نحوی که تامین کننده منافع دو کشور باشد، هستیم. به ویژه اینکه روابط دو کشور صرفا ناشی از موقعیت جغرافیایی و ۱۴۵۰ کیلومتر مرز‌های مشترک نیست، بلکه این روابط، تاریخی، فرهنگی و عمیق است که همه این‌ها ریشه در تاریخ دارد.

الکاظمی ادامه داد: امروز همچنین موضوع مسائل منطقه‌ای و ثبات دو کشور را مورد گفتگو قرار دادیم، آن هم در سایه چالش‌هایی که منطقه با آن از نظر اقتصادی روبرو است. لازم می‌دانم خدمت برادران ایرانی‌ام تاکید کنم که ملت عراق مشتاق روابط ممتاز با جمهوری اسلامی ایران بر اساس اصل عدم دخالت در امور داخلی دو کشور است.

نخست وزیر عراق با بیان این مطلب که ما یعنی ایران و عراق علیه تروریسم و گروه‌های تکفیری جنگیدیم، گفت: جمهوری اسلامی ایران از نخستین کشور‌هایی بود که در کنار عراق ایستاد و ما این را فراموش نمی‌کنیم.. به همین دلیل عراق هم در کنار ایران ایستاد تا به ایران برای گذر از چالش‌های اقتصادی‌اش کمک کند و در این راه عراق تبدیل به یک بازار بزرگ برای تجارت ایران شده است. روابط ما با ایران و کشور مختلف مبتنی بر حسن نیت است و تلاش ما این است که از رهگذر همکاری با جمهوری اسلامی ایران بتوانیم راهکار‌هایی برای خارج کردن و بیرون آوردن منطقه از چالش‌ها و تنش‌هایی که از آن رنج می‌برد پیدا کنیم؛ ما فکر می‌کنیم از طریق همکاری و کار‌کردن با کشور‌های مختلف منطقه بتوانیم راهکار‌های فراگیری برای پایان دادن به چالش‌های منطقه پیدا کنیم.

نخست وزیر عراق گفت:ایران و عراق هر دو از چالش‌ها و مشکلات اقتصادی رنج می‌برند و ملت‌های ما منتظرند تا خدمات بهتری از دولت‌ها دریافت کنند. ما برای اینکه بتوانیم این هدف را تحقق ببخشیم نیازمند همکاری با یکدیگر هستیم؛ یک همکاری فراگیر و کامل بین ایران و عراق. روابط خارجی عراق مبتنی بر توازن و دوری از هرگونه صف‌بندی است. به همین دلیل عراق کشوری است که به هیچ وجه اجازه نخواهد داد تا از خاکش به عنوان تهدیدی برای جمهوری اسلامی ایران استفاده شود.

الکاظی اضافه کرد: روابط دو کشور ایران و عراق به صد‌ها سال پیش برمی‌گردد؛ ما باید این روابط را حفظ کنیم. ما دفاع از ایران را در سرلوحه خود قرا می‌دهیم و اجازه نمی‌دهیم تهدید علیه کشور دوستمان از خاک عراق صورت بگیرد.

نخست وزیر عراق تاکید کرد: ما در عراق به دنبال ثبات هستیم و فلسفه و نگاه ما نسبت به ایران این است که ایران را یک کشور با ثبات، نیرومند، شکوفا و رو به پیشرفت می‌دانیم و این واقعیتی به نفع عراق و تمامیت ارضی منطقه است و از طرف دیگر عراق هم باید نیرومند و با ثبات باشد تا بتواند یک حامی و پشتیبان برای همسایگان و کشور‌های منطقه در راه صلح و ثبات در منطقه باشد.

الکاظمی تصریح کرد: ما برای اجرای توافقات بین دو کشور گفتگو کردیم از جمله مرتبط کردن راه‌آهن میان دو کشور از طریق خرمشهر به بصره؛ و بسیار امیدوار هستم که این توافقات به زودی جامه عمل بپوشد. در پایان سخنانم از ایران به خاطر مبارزه با کرونا و تروریست تشکر می‌کنم.


نظر شما :