در سفر پاپ به منطقه کردستان عراق چه گذشت؟+تصاویر

۱۷ اسفند ۱۳۹۹ | ۱۶:۰۱ کد : ۲۰۰۰۶۶۳ سرخط اخبار

پاپ فرانسیس اول، امروز (یک‌شنبه - 7 مارس)، در سفر به منطقه کردستان علاوه بر گفت‌وگو با رئیس و نخست‌وزیر این منطقه با رئیس حزب دموکرات کردستان نیز دیدار کرد.

در سفر پاپ به منطقه کردستان عراق چه گذشت؟+تصاویر

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، پاپ فرانسیس اول که  طبق برنامه از پیش اعلام شده، روز پنجم مارس در چارچوب سفری چهارروزه وارد عراق شد، پس از دیدار با «مصطفی الکاظمی» نخست‌وزیر، «برهم صالح» رئیس‌جمهور، اسقف‌ها و بزرگان کلیسای سریانی کاتولیک (سید النجاه) در بغداد، دیروز عازم  نجف اشرف شد و با آیت‌الله «سید علی السیستانی»  ‌مرجعیت عالی‌قدر شیعیان، دیدار و گفت‌وگو کرد.

امروز یک‌شنبه (هفتم مارس)، وارد اربیل  مرکز منطقه کردستان شد. این نخستین بار است که یک پاپ و رهبر کاتولیک‌های جهان به اربیل سفر می‌کند. «نیچروان بارزانی» رئیس، «مسرور بارزانی» نخست وزیر، «قباد طالبانی» معاون وی و شماری از مقامات منطقه کردستان مورد در مراسم استقبال پاپ در فرودگاه بین‌المللی اربیل حضور داشتند. 

13991217000418_Test_NewPhotoFree.jpg

 

 

13991217000385_Test_NewPhotoFree.jpg

 

نیچروان بارزانی در استقبال از پاپ گفت که به نام منطقه کردستان ورود پاپ به اربیل را خوش آمد می‌گوید  و این سفر را بسیار تاریخی و مهم و مایه افتخار اقلیم می‌داند.

وی تاکید کرد: «با تمام توان از همزیستی مسالمت آمیز دفاع می کنیم و همیشه خواستار صلح و مذاکره هستیم.»

13991217000416_Test_NewPhotoFree.jpg

 

به نوشته وبگاه «شفق نیوز»، پاپ به محض ورود به اربیل با نیچروان و مسرور بارزانی دیدار کرد و پس از این دیدار، رئیس منطقه کردستان طی پستی در توئیتر نوشت که در این دیدار بر پایبندی دایمی منطقه کردستان به صلحف آزادی‌های دینی و برادری تاکید کرده و از قهرمانی‌های نیروهای پیشمرگه و فداکاریهای آنها در دفاع از صلح و آزادی همه عراقی‌ها سخن گفته است.

پاپ فرانسیس اول، امروز در ادامه حضورش در اربیل با «مسعود بارزانی» رئیس حزب دمکرات کردستان و رئیس سابق منطقه کردستان دیدار کرد و از او به عنوان رئیس سابق اقلیم برای حفاظت از طیف‌های دینی و قومی مختلف در منطقه کردستان و ایجاد همزیستی مسالمت آمیز تقدیر کرد.

13991217000424_Test_NewPhotoFree.jpg

 

پاپ در این دیدار تصریح کرد: «کردستان را فراموش نکرده‌ام و به درخواست شما و نخست وزیر به اینجا آمدم، شما نه تنها از من بلکه از مسیحیان هم استقبال کردید. شما در هنگام حمله داعش مسیحیان عراق را حفظ کرده و مانند برادر از آنها استقبال کردید.»

بارزانی نیز ابراز امیدواری کرد که سفر پاپ به عراق و منطقه کردستان، موجب تقویت برادری و همزیستی مسالمت آمیز میان طیف‌های قومی و دینی مختلف شود.

رهبر کاتولیک‌های جهان پس از دیدار با مقامات منطقه کردستان، عازم استان نینوی شد.


( ۲ )

نظر شما :