پیشرفت در مذاکرات تهران - ریاض

۲۸ شهریور ۱۴۰۰ | ۱۵:۴۱ کد : ۲۰۰۶۱۷۶ سرخط اخبار

عضو فراکسیون امنیت ‌و دفاع در پارلمان عراق از پیشرفت مذاکرات میان ایران و عربستان و حمایت امریکا از این مذاکرات خبر داد.

به‌گزارش ایسنا، بدر الزیادی تأکید کرد که امکان انجام مذاکرات مستقیم میان ایران و عربستان برای حل مشکلات موجود میان دو کشور وجود دارد. الزیادی در ادامه خاطرنشان کرد: گفت‌و‌گوها میان ایران و عربستان به پیشرفت زیادی رسیده است و در روزها و یا ماه‌های آینده ممکن است شاهد بازگشایی سفارت‌ها در تهران ‌و ریاض باشیم. عضو فراکسیون امنیت ‌و دفاع در پارلمان عراق همچنین گفت که کشورش به‌منظور حل مشکلات کشورهای منطقه به این رویکرد خود ادامه خواهد داد.

براساس این گزارش، اخیراً گفت‌و‌گوهای مثبتی میان ایران و عربستان با میانجیگری عراق انجام شد و گفته می‌شود که بغداد به‌دنبال انجام دیداری میان وزرای خارجه دو کشور است. همزمان عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان با بیان اینکه متشنج شدن روابط ایران و عربستان سعودی بر قیمت نفت تأثیر می‌گذارد، تفاهم میان این دو کشور را به نفع پاکستان دانست. او در گفت‌و‌گو با شبکه «روسیا الیوم» ادامه داد: عربستان سعودی نزدیک‌ترین متحد پاکستان است و دوستی است که در گذشته در زمان نیاز، به پاکستان بارها کمک کرده است از این‌رو منافع اصلی ما این است که آنها به تفاهم برسند. برای پاکستان فاجعه‌بار خواهد بود اگر درگیری میان ایران و عربستان سعودی رخ دهد. نه‌تنها برای پاکستان بلکه برای تمام جهان در حال توسعه این‌گونه خواهد بود زیرا هرگونه اختلاف میان این دو کشور روی قیمت نفت تأثیر خواهد گذاشت.


( ۲ )

نظر شما :