الاعرجی: درباره خروج نیروهای خارجی از عراق اتفاق نظر سیاسی داریم

۰۵ اسفند ۱۴۰۲ | ۱۶:۴۸ کد : ۲۰۲۴۷۵۰ سرخط اخبار

مشاور امنیت ملی عراق می‌گوید دولت این کشور به دنبال پایان دادن به حضور نیروهای خارجی است و در عراق درباره خروج نیروهای خارجی اتفاق‌نظر سیاسی وجود دارد.
گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس؛ «قاسم الاعرجی» مشاور امنیت ملی عراق گفت نیروهای این کشور تجارب لازم برای مبارزه با تروریسم را کسب کرده‌اند.
براساس گزارش خبرگزاری رسمی عراق «واع»، الاعرجی که امروز (شنبه)، در کنفرانس ششم گفت‌وگوی بغداد سخنرانی می‌کرد، در این باره گفت: «نیروهای امنیتی ما بسیار پیشرفت کرده‌اند و تجربه بسیاری در برخورد با چالش‌ تروریسم به دست آورده‌اند. دولت عراق لطف کشورهایی را که به آن در مبارزه با تروریسم کمک کردند، فراموش نمی‌کند».
مشاور امنیت ملی عراق در ادامه گفت: «پیمان ناتو که همچنان در عراق حضور دارد، مستشاری است و نه یک گروه رزمی».
او با بیان اینکه دولت عراق منتظر نتایج گفت‌وگوهای کمیته ارزیابی وضعیت عراق و ائتلاف بین‌المللی است، ادامه داد: «در خصوص خالی بودن عراق از نیروهای خارجی اجماع سیاسی [در کشور] وجود دارد و نیروهای ائتلاف جایگزین نیروهای امنیتی نیستند، بلکه آن‌ها در زمانی معین آمده‌اند و اکنون به حضور آن‌ها نیازی نیست.»
وزارت خارجه عراق پنجم بهمن ماه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد در پی مذاکرات شش‌ماهه با واشنگتن بر سر کاهش تدریجی نیروهای ائتلاف موسم به ضدداعش به توافق دست یافته است.
دو طرف در مورد تشکیل کمیته مشترکی برای بررسی سرنوشت نیروهای ائتلاف در خاک عراق توافق کردند و جلسات این کمیته آغاز شده و همچنان ادامه دارد.
مشاور امنیت ملی عراق در ادامه همچنین گفت که دولت عراق در صدر کسانی قرار دارد که خواهان پایان دادن به مأموریت نیروهای خارجی است.
او در بخش دیگری از سخنانش توافق امنیتی ایران و عراق در سال 2023 را توافق با نتایج مثبت ارزیابی کرد.


( ۲ )

نظر شما :