۱۱ محور توافق ایران و روسیه از ایجاد هاب گازی تا برقی‌سازی راه‌آهن اینچه‌برون

۱۰ اسفند ۱۴۰۲ | ۱۰:۳۸ کد : ۲۰۲۴۷۹۰ سرخط اخبار

وزیر نفت گفت: ایجاد هاب گازی در ایران، تجارت محصولات پتروشیمی و سوآپ فرآورده‌های نفتی از جمله محورهای همکاری ایران و روسیه در هفدهمین کمیسیون مشترک بود.
گروه اقتصادی خبرگزاری فارس؛ جواد اوجی وزیر نفت در اختتامیه هفدهمین نشست کمیسیون مشترک ایران و روسیه عنوان کرد: صادرات ایران به روسیه از نظر ارزش و وزنی داشته اما همچنان دو کشور جزو اولین شرکای تجاری یکدیگر نیستند و زمینه توسعه همکاری‌ها و بخصوص صادرات به بازار چند ده میلیارد دلاری روسیه وجود دارد.
وی افزود: روسیه بزرگترین صادرکننده محصولات کشاورزی است و می‌تواند یکی از منابع ایران برای واردات و تامین نیاز کشور باشد. بدین ترتیب دو کشور در ۱۱ محور توافقاتی داشتند.
اوجی ادامه داد: محور اول ناظر به موضوع اجرایی‌سازی تفاهم‌نامه‌های قبلی در حوزه نفت و گاز بود. روسیه هم‌اکنون ۸ قرارداد توسعه میادین نفتی ایران را برعهده دارد که برخی از آنها به تولید رسیده است.
وزیر نفت تاکید کرد: دومین محور مربوط به ایجاد هاب گازی در عسلویه و تجارت محصولات پتروشیمی و سوآپ فرآورده‌های نفتی است. سومین محور درباره ارتباطات پولی و بانکی دو کشور بود.
وی اظهار داشت: ایجاد و تقویت مراکز تجاری در دو کشور و همکاری در حوزه کشاورزی و تامین کالاهای اساسی محور چهارم و پنجم توافقات انجام شده بین ایران و روسیه بود.
اوجی گفت: توسعه همکاری در حوزه حمل و نقل و تولید خودرو، واگن، توربین و ژنراتور نیز محور ششم بود و محور هفتم ناظر به ساخت راه‌آهن رشت به آستارا بود. پروژه برقی‌سازی راه‌آهن گرمسار- اینچه‌برون نیز محور هشتم بود.
وزیر نفت بیان کرد: دو محور آخر نیز در حوزه برداشتن موانع گمرکی برای ساخت نیروگاه سیراف و توسعه همکاری صلح آمیز هسته‌ای و فضایی تعریف شده است.


( ۱ )

نظر شما :