صدای رسانه‌های آمریکا هم از روایت‌های متناقض رژیم صهیونیستی درباره «کشتار الرشید» درآمد

۱۲ اسفند ۱۴۰۲ | ۱۳:۴۲ کد : ۲۰۲۴۸۱۴ سرخط اخبار

روزنامه آمریکایی «نیویورک‌تایمز» و همچنین روزنامه «وال استریت ژورنال» به بررسی روایت‌های ناهماهنگ رژیم صهیونیستی درباره کشتار در خیابان الرشید غزه پرداختند.

به گزارش ایسنا، روزنامه «وال استریت ژورنال» فاش کرد که اظهارات مقامات رژیم صهیونیستی درخصوص کشتار فلسطینیان در خیابان الرشید غزه حاوی اطلاعات ناهماهنگ و گاهی اوقات متناقض است.

روزنامه مذکور به نقل از یک نظامی صهیونیست همچنین نوشت منبع آتش تانک نبود، بلکه تفنگ بود، در حالی که یکی دیگر از مقامات نظامی این رژیم اعلام کرد که این تانک اسرائیلی بود که تیر اخطار شلیک کرد و نیروها شروع به تیراندازی به سمت جمعیت کردند.

این روزنامه با بررسی اظهارات یک نظامی صهیونیست دیگر نوشت که این صهیونیست مدعی شده که سربازان رژیم اشغالگر به تیراندازی به سمت آنها پاسخ دادند.

در همین راستا، روزنامه آمریکایی «نیویورک‌تایمز» نوشت تصاویر منتشر شده توسط ارتش رژیم صهیونیستی و همچنین کلیپ‌های ویدیویی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده آنچه اتفاق افتاده و توالی وقایع رخ داده را به‌طور کامل توضیح و تبیین نمی‌کنند.

این روزنامه آمریکایی همچنین نوشت ارتش رژیم صهیونیستی بخش‌هایی از یک کلیپ ویدیوئی از یک پهپاد را منتشر کرده است و از ارائه فیلم اصلی و ویرایش‌نشده خودداری می‌کند، همین امر فرضیه دستکاری در فیلم را تقویت می‌کند و ابهام و سردرگمی در مورد توالی رویدادها را افزایش می‌دهد.

این روزنامه اشاره کرد یکی از کلیپ‌های منتشر شده توسط ارتش اشغالگر ۲ تانک اسرائیلی را در فاصله یک چهارم مایلی (بیش از ۴۰۰ متر) مسیر کمک رسانی نشان می‌دهد که حداقل ۱۲ جسد در نزدیکی آنها هستند.

نیویورک تایمز گزارش داد که این ویدیوها حادثه‌ای را که منجر به مرگ و مجروحیت شده نشان نمی‌دهند، اما تعدادی از افراد را می‌توان دید که در حال سینه خیز رفتن و درازکش برای محافظت از جانشان هستند.

این روزنامه از یک کلیپ ویدیویی پخش شده توسط شبکه الجزیره نقل کرد که به «پر کردن برخی از شکاف‌های مربوط به آنچه اتفاق افتاد» کمک کرد. این کلیپ تیراندازی را در حالی که جمعیتی در جستجوی محافظت گسترده شده بودند نشان می‌داد.

این روزنامه افزود که زمان فیلمبرداری این ویدیو در مقایسه با کلیپ‌های منتشر شده توسط ارتش اشغالگر مشخص نیست.

با این حال، این روزنامه می‌نویسد این کلیپ تصویری را مستند می‌کند که آن را «مهمات ردیاب» می‌نامد، «نوع خاصی از مهمات که برای روشن کردن مسیر استفاده می‌شود و به نیروها اجازه می‌دهد تا اهداف خود را با دقت مورد اصابت قرار دهند». این روزنامه اشاره کرد منبع این مهمات در کلیپ فوق ذکر نشده است، اما مسیر پرتاب آن از همان مکانی می‌آید که نیروهای اسرائیلی در حدود نیم مایلی (۸۰۰ متری) قرار داشتند.

دکتر محمد صلاح، سرپرست بیمارستان العوده، به آسوشیتدپرس گفت: از ۱۷۶ مجروح منتقل شده به بیمارستان، ۱۴۲ نفر بر اثر شلیک گلوله مجروح شدند و ۳۴ نفر نیز بر اثر ازدحام جمعیت مجروح شده بودند.

پیشتر روزنامه عبری «هاآرتص» روز جمعه گزارش داد: «توضیحات مقامات اسرائیلی درباره کشتار غیرنظامیان فلسطینی در میدان النابلسی در شمال نوار غزه که منتظر دریافت کمک‌های غذایی بودند، قانع‌کننده نیست. اسرائیل ممکن است پس از این کشتار با فشارهای بین‌المللی بیشتری مواجه شود.»

پنجشنبه گذشته نیروهای اشغالگر صهیونیست در میدان النابلسی در شمال غزه، فلسطینی‌های بی‌دفاعی را هدف قرار دادند که منتظر رسیدن کامیون‌های حامل کمک و گرفتن آرد بودند. به گفته وزارت بهداشت غزه، این کشتار هولناک منجر به شهادت ۱۱۲ تن و زخمی شدن ۷۶۰ نفر دیگر شد.

کشتار هولناک هزاران نفر از مردم گرسنه گرفتار در غزه موجی از واکنش‌ها را به دنبال داشته است.

رژیم اشغالگر به‌عنوان بخشی از تجاوزات وحشیانه خود، با هدف قرار دادن منابع اولیه زندگی و مانع‌تراشی در ورود کمک‌های بشردوستانه، جنگ قحطی و گرسنگی را علیه مردم فلسطین در نوار غزه به راه انداخته است. شدت فاجعه انسانی در نوار غزه به‌ویژه در شمال که کودکان و سالمندان به دلیل کمبود مواد غذایی به خاطر محاصره جان خود را از دست داده‌اند، به سرعت در حال افزایش است.

برای صد و چهل و هشتمین روز متوالی، رژیم صهیونیستی حملات به خانه‌های مسکونی و تیم‌های پزشکی و خبرنگاران را ادامه می‌دهد. به گفته وزارت بهداشت غزه، تلفات تجاوز مستمر به نوار غزه به بیش از ۳۰ هزار شهید و بیش از ۷۱ هزار مجروح با جراحات مختلف و هزاران مفقود در زیر آوار رسیده است.


( ۱ )

نظر شما :