احتمال مرگ رهبر طالبان پاکستان

۱۴ بهمن ۱۳۸۸ | ۱۹:۰۸ کد : ۶۸۹۳ اخبار اصلی
به رغم تکذیت طالبان پاکستان شواهد روز به روز خبر مرگ او را بیشتر تایید می‌کند.
احتمال مرگ رهبر طالبان پاکستان

با این که طالبان پاکستان خبر کشته ‌شدن رهبر خود حکیم الله محسود را تکذیب کرده‌اند، اما خبرها در باره‌ احتمال مرگ او روز به روز بیشتر می‌شود. امریکایی‌ها یقین دارند که او را در حمله‌ با هواپیمای بدون سرنشین کشته‌‌اند.

آخرین خبر درباره‌ مرگ حکیم‌الله محسود را روز یکشنبه‌ گذشته شبکه‌ دولتی تلویزیون پاکستان پخش کرد. شبکه‌ی تلویزیونی پی‌تی‌وی (PTV) بدون اشاره به منبع گزارش خود گفت: «حکیم‌الله محسود کشته و به خاک سپرده شده است.»

نخستین‌بار روز ۱۴ ژانویه پس از حمله‌ هواپیماهای بدون سرنشین امریکا به منطقه‌ شاکوتی در وزیرستان شمالی شایعه‌ مرگ حکیم الله محسود قوت گرفت. پس از این حمله منابع نظامی پاکستان اعلام کردند حکیم‌الله محسود، رهبر طالبان در این حمله کشته شده است. طالبان پاکستان اما با پخش نوار ضبط ‌شده‌ای از رهبر خود کشته‌شدن حکیم‌الله محسود را تکذیب کردند.

حکیم‌‌الله محسود ۲۸ ساله شهریور ماه گذشته پس از مرگ بیت‌الله محسود جانشین او شده بود. طالبان پاکستان به هنگام مرگ بیت‌الله محسود نیز مرگ او را شایعه خوانده بودند، اما با تعیین حکیم‌الله به جای او عملا خبر مرگ محسود را تایید کردند.

در روز حمله به منطقه‌ شاکوتی ریچارد هالبروک فرستاده ویژه ایالات متحده امریکا در افغانستان و پاکستان در برابر پرسش خبرنگار اشپیگل درباره مرگ حکیم‌الله محسود اظهار بی‌اطلاعی کرد. او گفت: «من فقط این را می‌دانم که حکیم‌الله محسود فرد بسیار خطرناکی است و مرگ او می‌تواند خبر خوشایندی باشد.»

نیروهای امریکایی پس از آنکه طالبان پاکستان حمله به پایگاه سیا (CIA) در ولایت خوست افغانستان را بر عهده گرفت، تلاش خود برای شکار حکیم‌الله محسود را شدت بخشیدند. در حمله به پایگاه سیا در خوست در اواخر دسامبر پنج کارمند سیا و دو همکار آنها جان خود را از دست دادند.

پس از این عملیات یک جاسوس دوجانبه که هم برای سازمان اطلاعاتی اردن و هم برای سیا کار می‌کرده در یک نوار ویدیویی مسئولیت عملیات را بر عهده گرفت. در این فیلم حکیم‌الله محسود در کنار این جاسوس دیده می‌شد.

در دو هفته‌ای که از حمله‌ هواپیماهای بدون سرنشین امریکا به وزیرستان شمالی می‌گذرد، اطلاعات تازه‌ای در باره مرگ حکیم‌الله منتشر نشده است اما گزارش‌های منابع دولتی در واشنگتن و اسلام‌آباد حاکی از آن است که حکیم‌الله محسود در روزهای اخیر بر اثر جراحاتی که در جریان حمله برداشته درگذشته است.

روزنامه‌ نیویورک تایمز روز دوشنبه به نقل از منابع دولتی امریکا خبر داد که حکیم‌الله در پی حمله‌ هواپیمای بدون سرنشین امریکا به قتل رسیده و در روزهای گذشته در منطقه‌ مموزایی در غرب پاکستان به خاک سپرده شده است.

اعضای قبایل در وزیرستان شمالی به خبرنگاران محلی گفته‌اند حکیم‌الله محسود بر اثر حمله‌ هواپیماهای بدون سرنشین به شدت زخمی شده بود و حدود ۱۰ روز پس از آن کشته شده است. بنا بر این گزارش جسد حکیم‌الله محسود روز ۲۷ ژانویه دفن شده است.

روزنامه پاکستانی دیلی تایمز نیز در گزارشی درباره مرگ حکیم‌الله نوشته است، در شهر پاکستانی هانگو پزشکی ربوده و پیش حکیم‌الله محسود برده شده تا اورا معالجه کند. نمایندگان دولت پاکستان با اینکه نخواستند این گزارش را تایید کنند، اما گفتند که در تماس تنگاتنگ با مقام‌های اطلاعاتی امریکا قرار دارند و یقین دارند که حکیم‌الله محسود کشته شده است.


نظر شما :