سرانجام «اس ۳۰۰» به دست ایران خواهد رسید؟

۲۹ تیر ۱۳۹۱ | ۱۵:۳۶ کد : ۱۹۰۴۳۵۹ سرخط اخبار
 
در پی شکایت ایران به مجامع جهانی به واسطه خودداری روسیه از تحویل سامانه موشکی «اس ۳۰۰» به ایران، مسکو تلاش جدی برای متقاعد کردن ایران به پس گرفتن شکایت خود آغاز کرده است. با این حال گفته می‌شود، در صورت عدم انصراف ایران، احتمال دادن این سامانه به ایران نیز هست.

به گزارش «تابناک»، روسیه در تلاش است تا ایران را متقاعد کند شکایت خود در دادگاه داوری ژنو درباره فسخ قرارداد سال ۲۰۰۷ تحویل «اس ۳۰۰» را پس بگیرد.

در همین زمینه، روزنامه روسی «کامرسانت» به نقل از یکی از مقامات دولت روسیه نوشته: «شکایت ایران موضوعی آزاردهنده در همکاری‌‌های ماست و ما امیدواریم از آن رهایی یابیم».

افزون بر این، به نوشته این روزنامه، موضوع مذکور در جریان دیدار سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه از ایران در میانه ماه ژوئن نیز مورد بحث قرار گرفته، ولی با این حال، ایران با این درخواست روسیه موافقت نکرده است.

وزارت دفاع و سازمان صنایع هوا ـ فضای ایران، روز سیزدهم آوریل ۲۰۱۱، شش ماه پس از لغو قرارداد «اس ۳۰۰» توسط دیمیتری مدودیف، رئیس‌جمهور وقت روسیه، شکایتی را تسلیم دادگاه داوری ژنو و درخواست دریافت غرامتی چهار میلیارد دلاری را مطرح کردند. 

رئیس جمهور روسیه اعلام کرده بود، فسخ این قرارداد بر مبنای قطعنامه ۱۹۲۹ شورای امنیت سازمان ملل انجام شده که فروش سلاح‌های شناخته شده، از جمله موشک و سامانه‌های موشکی، تانک، بالگردهای تهاجمی، هواپیماهای جنگی و کشتی را به ایران قدغن می‌کند. 

در این میان، مقامات دولت روسیه بر این باورند، احتمال اینکه دادگاه به سود ایران و علیه روسیه حکم صادر کند، بسیار جدی است. 

یکی دیگر از این مقامات به کامرسانت گفته: «متأسفانه ما گمان نمی‌کنیم که دادگاه همه جزییات موضوع پیچیده ایران را مورد توجه قرار دهد». به این ترتیب، روسیه ناچار خواهد شد، غرامت چشمگیری را ـ که معادل یک سوم درآمد سالانه‌اش از فروش تسلیحات است ـ به ایران پرداخت کند.

بنابراین و با توجه به استدلال ایران مبنی بر اینکه این سامانه در زمره موارد تحریمی شورای امنیت قرار نمی‌گیرد، مقام مذکور این احتمال که در صورت صدور رأی دادگاه به سود ایران، روسیه سامانه «اس ۳۰۰» را به ایران تحویل دهد، رد نمی‌کند. 
در حقیقت، خواسته اصلی ایران این است که روسیه یا به تعهدات خود بر مبنای قرارداد رفتار کند و یا در ازای آن غرامت بدهد.

نظر شما :