اعتراض آفریقای جنوبی به تحریم نفتی ایران

۰۴ شهریور ۱۳۹۱ | ۱۸:۴۰ کد : ۱۹۰۵۹۲۶ سرخط اخبار

وزیر خارجه آفریقای جنوبی در دیدار با مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ضمن انتقاد از تحریم نفت ایران گفت: «این امکان وجود ندارد که یک روز از خواب بیدار شویم و بگویم ما دیگر از ایران نفت وارد نخواهیم کرد.»

به گزارش فارس به نقل از پایگاه اینترنتی نیشن، کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و مائیته نیکوانا ماشابانه، وزیر امور خارجه آفریقای جنوبی روز جمعه در خصوص تحریم ها علیه ایران گفت وگو کردند.

این گفت وگوها بخشی از مذاکرات مقدماتی نشست سالانه اتحادیه اروپا و آفریقای جنوبی بود که قرار است 18 سپتامبر در بروکسل برگزار شود.

وزیر امور خارجه آفریقای جنوبی در این دیدار گفت: در خصوص تحریم ها علیه ایران «ما هیئتی را به بروکسل اعزام خواهیم کرد تا در مورد تاثیر اجرای تحریم های اتحادیه اروپا علیه ایران بر آفریقای جنوبی و بقیه کشورهای واقع در حوزه جنوب آفریقا گفت وگوهایی را با مقامات این اتحادیه انجام دهند.»

اتحادیه اروپا و آمریکا تحریم های اقتصادی و مالی گسترده ای را در بخش های مختلف و از جمله صادرات نفت علیه ایران به اجرا گذاشته اند. تحریم های نفتی اعمال شده، کشورهای وارد کننده نفت از ایران را با مشکلات متعددی مواجه ساخته است.

آفریقای جنوبی یک چهارم نیاز نفتی خود را از ایران تامین می کند و در پی تحریم بیمه ای اروپا علیه نفت ایران با مشکلات بسیاری برای واردات نفت از ایران مواجه شده است.
ماشابانه افزود: «این امکان وجود ندارد که یک روز از خواب بیدار شویم  و بگویم ما دیگر از ایران نفت وارد نخواهیم کرد.»

برخی از پالایشگاه های نفتی آفریقای جنوبی تنها قادر به پالایش نفت ایران هستند و تغییر سیستم این پالایشگاه ها برای استفاده از نفت سایر کشورها نیازمند هزینه و صرف زمان زیاد است.

آفریقای جنوبی که یکی از مشتریان دائمی نفت خام ایران است، مجبور شده برای جبران کمبود نفت ناشی از تحریم ایران از آنگولا و نیجریه نفت وارد کند.

کلید واژه ها: تحريم ايران


نظر شما :