تاثیرات بحران سوریه بر جنگ احتمالی ایران و اسرائیل

۱۴ دی ۱۳۹۱ | ۱۸:۳۵ کد : ۱۹۱۱۱۳۹ سرخط اخبار

گزارش جدید یک مرکز وابسته به وزارت خارجه اسرائیل مدعی است به دلیل تضعیف دولت سوریه، قدرت ایران برای پاسخ نظامی به حمله به تاسیسات هسته ای اش کاهش یافته است.به گزارش عصر ایران به  نقل از روزنامه اسرائیلی معاریو، این گزارش توسط مرکز تحقیقات سیاسی وابسته به وزارت خارجه اسرائیل تهیه و در نشست اخیر  سفرای اسرائیل در شهر قدس اشغالی مطرح شد.

در این گزارش آمده است: ارتش سوریه در رویارویی نظامی احتمالی میان ایران و اسرائیل دخالت نخواهد کرد. مهمتر از این موضوع برای اسرائیل، این است که احتمال پیوستن حزب الله لبنان به جنگ نیز به شدت کاهش یافته است زیرا پیوستن حزب الله به جنگ بدون حمایت سوریه، دشواری بسیاری به همراه دارد و جایگاه سیاسی اش را در لبنان به خطر خواهد انداخت.

مرکز تحقیقات سیاسی وزارت خارجه اسرائیل اضافه کرده است: قدرت محور ایران – سوریه – حزب الله لبنان پس از جنگ داخلی مستمر در سوریه، به شدت کاهش یافته و در عمل باعث نابودی این محور شده است.

روزنامه معاریو به نقل از یک دیپلمات ارشد اسرائیلی هم نوشت: قدرت ایران برای آسیب رساندن به اسرائیل در قالب پاسخ نظامی به حمله ای از سوی تل آویو، به صورت دراماتیکی کاهش یافته است. واکنش نظامی تهران به تل آویو نسبت به پیش بینی ها، بسیار کوچکتر خواهد بود.

این گزارش اضافه می کند: جنگ داخلی در سوریه، ارتش این کشور را به نابودی کشاند. اسرائیل دیگر از بروز جنگ با سوریه، نگرانی ندارد. نزاع موجود در سوریه ، حزب الله را هم نیز تضعیف کرد. حوادث سوریه باعث شد تا مسلح شدن حزب الله لبنان از طریق سوریه و ایران، کاهش یابد.

در بخش دیگری از این گزارش آمده است: حزب الله هم اکنون به یک مجموعه سیاسی مهم در لبنان تبدیل شده است و گنج های اقتصادی مهمی را در حکومت این کشور در دست دارد. حزب الله این نگرانی را دارد در صورت دخالت در جنگ احتمالی ایران و اسرائیل، تل آویو حمله نظامی بزرگی را علیه لبنان انجام دهد. 

با این حال اسرائیل از متلاشی شدن حکومت در سوریه نگران است زیرا این مسئله به تقویت  سازمان های تندرو اسلامی جهانی کمک می کند و باعث می شود این سازمان ها، توانایی خود را در مقابل اسرائیل قرار دهند. 

همچنین مصر نیز در مرزهایش با اسرائیل تلاش می کند آرامش و امنیت برقرار باشد و حماس را نیز به خودداری از جنگ با اسرائیل ترغیب می کند.

کلید واژه ها: اسرائیلسوریهلبنانحزب الله


نظر شما :