ابراز ناخرسندی آمریکا از نتیجه مذاکرات ایران و آژانس

۳۰ دی ۱۳۹۱ | ۱۶:۴۰ کد : ۱۹۱۱۷۴۱ سرخط اخبار

ویکتوریا نولند، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، روز جمعه ۲۹ دیماه مذاکرات اخیر ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی در تهران را «بسیارمایوس کننده»، خوانده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، خانم نولند گفته است: بسیار مایوس کننده است که « ایران یک بار دیگر فرصت همکاری با آژانس بین المللی انرژی اتمی را از دست داد.»

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا همچنین گفته است: ایران این فرصت را داشت «تا شفافیت مورد نظر جامعه بین المللی برای رفع نگرانی ها در خصوص برنامه هسته ایش را فراهم کند.»

هرمان ناکارتس، معاون مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی و هیاتی از کارشناسان این آژانس برای مذاکره با مقامات ایران روز چهارشنبه۲۷ دیماه  به تهران سفر کردند. این مذاکرات به مدت دو روز ادامه داشت. هرمان ناکارتس روز جمعه، ۲۹ دی ماه، در بازگشت از تهران گفته بود که نتوانسته است موافقت ایران را برای بازرسی از سایت پارچین جلب کند.

وی در خصوص نتیجه مذاکرات بین ایران و آژانس در تهران تصریح کرده است: «اختلافات همچنان باقی است» و توافقی حاصل نشده است.

به گزارش آسوشیتدپرس، در حالی که مقامات آژانس بین المللی انرژی اتمی از تمایل به ادامه مذاکره با ایران صحبت می کنند، اما شماری از این مقامات به صورت خصوصی گفته اند، به تاخیر انداختن مذاکرات یک تاکتیک ایران برای ایجاد مانع درتحقیقات در خصوص سایت نظامی پارچین در شرق تهران است. آنها نگرانند چنین تاخیر هایی به تحقیقات از پارچین لطمه بزند.

آژانس بین المللی انرژی اتمی مظنون است که ایران آزمایش های مربوط به مواد انفجاری با قدرت بسیار بالا که در کلاهک اتمی کاربرد دارد، را  در سایت پارچین انجام داده باشد. ایران چنین اتهامی را رد کرده است.

در همین حال، علی اصغر سلطانیه، سفیر  ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی در خصوص مذاکرات با هیات آژانس در تهران گفته است:«در مذاکرات اخیر درباره برخی موضوعات توافق شد اما به نتیجه نهایی نرسیدیم و در صورتی که آژانس ملاحظات اصولی و منطقی ما را در نظر بگیرد، می توان به جمع بندی نهایی رسید.»

علی اصغر سلطانیه در گفت وگو با تلویزیون دولتی ایران تصریح کرده است:«در هر دور از مذاکراتی که تاکنون صورت گرفته تلاش شده تا موارد اختلاف میان دو طرف بحث و حل و فصل شود. دفعه قبل چند موضوع حل و فصل شد. اما منجر به امضای "رهیافت ساختاری" نشد. چرا که فکر می کنیم ملاحظات ما هنوز رعایت نشده است.»

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، علی اصغر سلطانیه در خصوص بازدید از منطقه پارچین  نیز گفته است:«ما از ابتدا هم اعلام کردیم و در جلسه شورای حکام گفتیم تا وقتی چارچوب کار نهایی نشود بازدید و بازرسی از مکان های مورد ادعا انجام نخواهد شد. ما قرار نداشتیم که در قالب مذاکرات در تهران بازدیدی صورت گیرد. آژانس هم از این مساله مطلع بود. نشست دو روزه ایران و آژانس برای مذاکرات بود و هدف دیگری نداشت. »

کشور های غربی ایران را متهم می کنند که در پوشش برنامه هسته ای خود در صدد دستیابی به تکنولوژی ساخت سلاح هسته ای است. ایران این اتهام را رد می کند  و می گوید برنامه هسته ایش کاملا صلح امیز است.

کلید واژه ها: مذاکراتبین المللیبین المللی انرژی اتمیانرژیآژانس بین المللی انرژیپارچین


نظر شما :