تازه‌ترین مواضع روسیه از زبان لاوروف

۰۴ بهمن ۱۳۹۱ | ۱۹:۲۵ کد : ۱۹۱۱۹۴۲ سرخط اخبار

وزیر امور خارجه روسیه با تشریح سیاست خارجه کشورش در سالی که گذشت تاکید کرد که مسکو معتقد است در کشاندن طرف های درگیر در سوریه به پای میز مذاکره شکست نخورده و همچنان برای محقق کردن آشتی در سوریه تلاش می کند.

 

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه اسکای نیوز عربی، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در سخنرانی سالانه خود به منظور تشریح سیاست خارجه کشورش در سال 2012 گفت: سیاست خارجه ما در سال 2012 در زمینه های زیادی فعال بود از جمله تلاش برای حل بحران سلاح های هسته ای در جهان که در این زمینه مذاکرات گسترده ای با آمریکا و دیگر کشورهای ذی ربط انجام دادیم.

 

وی گفت: در سال 2012 اولویت سیاست خارجی ما میانه روی و تلاش برای محقق کردن امنیت و صلح جهانی بود و تلاش کردیم تا برخی بحران ها در پاره ای از مناطق جهان به دیگر نقاط سرایت نکند.

 

لاوروف گفت: نیروی های جدیدی هم اکنون در جهان در حال شکل گیری است که باید در نظر گرفته شود.

 

وزیر امور خارجه روسیه گفت: در سال گذشته با کشورهای مستقل منطقه برای تامین امنیت منطقه خود و جهان تلاش کردیم و سال پیش رو نیز این سیاست را جز اولویت های خود قرار خواهیم داد.

 

وی گفت: سال 2012 سال پرتلاشی در زمینه مذاکرات ما با آمریکا بود و مذاکراتی برای حذف گذرنامه در سفر اتباع دو کشور و نیز مساله سپر دفاع موشکی آمریکا و استقرار آن در اروپا با این کشور داشتیم و همواره مسکو بر احترام متقابل و عدم دخالت دو کشور در امور داخلی یکدیگر پایبند است.

 

لاوروف با اشاره به روابط و مذاکرات مسکو با ناتو نیز گفت: در سال 2012 به دستاوردهای جدیدی در مذاکرات خود با ناتو به ویژه در زمینه تامین امنیت اروپا و منطقه دست یافتیم.

 

وزیر امور خارجه روسیه با اشاره به تحولات سوریه نیز گفت: اولویت اصلی ما در سوریه این است که خشونت ها در این کشور باید هرچه سریعتر متوقف شود و ما همچنان معتقدیم که مذاکرات سیاسی براساس توافقنامه ژنو تنها راه برای پایان دادن به بحران سوریه است.

 

وی گفت: مانورهای نظامی روسیه در مناطق مختلف جهان و آب های مدیترانه و در نزدیکی ساحل سوریه مانورهای روتین و عادی است و به گسترش ثبات و امنیت در منطقه و جهان کمک می کند.

 

لاوروف ادامه داد: ما معتقدیم که تلاش های مسکو در کشاندن طرف های درگیر به پای میز مذاکره شکست نخورده و کرملین همچنان از طرف های درگیر از جمله دولت سوریه می خواهد تا مذاکرات صلح را آغاز کنند و طرف های بین المللی را نیز به تشویق دو طرف درگیر در سوریه فرا می خواند.

 

لاوروف افزود: متاسفانه برخی از همپیمانان غربی ما برخلاف تعهداتشان در نشست ژنو از آغاز مذاکرات در سوریه حمایت نمی کنند و از کسانی حمایت می کنند که خواهان جنگ هستند.

 

وی گفت: مخالفان سقوط نظام را می خواهند و این مساله یعنی ادامه جنگ و کشته شدن بیشتر سوری ها.

 

لاوروف در خصوص جنگ مالی و مواضع روسیه در قبال دخالت نظامی فرانسه در این کشور آفریقایی نیز گفت: ما پیشتر مواضع خود را در این خصوص اعلام کرده ایم و فرانسه نیز با حمایت شورای امنیت به این کار دست زده است اما ما معتقدیم که نباید در امور داخلی دیگر کشورها دخالت کرد.

 

وزیر امور خارجه روسیه ادامه داد: لوران فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه با من تماس گرفت و در خصوص تحولات مالی با هم صحبت کردیم و من وعده ای به کمک نیروهای فرانسوی در مالی ندادم. اما متاسفانه سخنانی برخلاف آنچه من گفتم در این باره منتشر شد.

 

وی گفت: ما از وضعیت جاری در مالی نگرانیم و معتقدیم که ممکن است ناآرامی ها در مالی به دیگر کشورهای آفریقایی نیز کشیده شود.

 

لاوروف افزود: ما معتقدیم که کشورهای اروپایی باید عملیات نظامی خود در مالی را متوقف کنند و نباید در امور داخلی دیگر کشورها دخالت کرد. اگرچه مبارزه با تروریسم و القاعده یک ضرورت است.

 

لاوروف با اشاره به برخی اختلاف ها میان ایران و کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس گفت: تحقق امنیت در منطقه خلیج فارس باید با مشارکت همه کشورهای این منطقه صورت گیرد و اختلاف ها میان ایران و کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس با ایران از راه مذاکره و گفت وگو حل و فصل می شود.

 

وی در پاسخ به سئوالی درخصوص احتمال خروج اتباع روسیه از سوریه نیز گفت: مسکو هنوز برنامه ای را در این خصوص آغاز نکرده و چند هزار شهروند روسی هم اکنون در سوریه زندگی می کنند.

کلید واژه ها: سوریه روسیه مذاکرات مالی امنیت معتقدیم که امور خارجه روسیه مسکو در مالی نیز گفت:


نظر شما :