کسینجر: امریکا به فکر هم پیمانی با ایران است

۲۱ اسفند ۱۳۹۱ | ۱۲:۴۲ کد : ۱۹۱۳۸۵۰ سرخط اخبار

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از روزنامه آمریکایی «وال استریت ژورنال»، «هنری کیسینجر» با حضور در کنفرانس شورای روابط خارجی در نیویورک در خصوص طیف گسترده ای از مسائل از جمله ایران، سوریه، مصر، کره شمالی، چین، ترکیه و مسائل دیگر بحث کرد.

*اوباما در 12 ماه آینده درباره ایران تصمیم گیری می کند/آمریکا می خواهد ایران همپیمان این کشور باشد

وی در خصوص نگاه اوباما به ایران تصریح کرد: رئیس جمهور «باراک اوباما» احتمالاً در 12 ماه آینده تصمیمی اتخاذ خواهد کرد. ایران در تلاش برای گسترش برنامه هسته ای خود است. آنها فکر می کنند که این برنامه می تواند یک «شبکه ایمنی» برایشان ایجاد کند اما احتمالاً این برنامه به بی ثباتی منتهی می شود زیرا بقیه کشورها نیز تمایل به تسلیحاتی شدن پیدا می کنند. برای اسرائیل، وارد جنگ شدن تصمیم مهمی است که به موجودیت آن مربوط می شود.

بر اساس این گزارش، وزیر خارجه سابق آمریکا در گفت وگو با سیاستمداران رژیم صهیونیستی از آنها درخواست کرد که به جای تصور کردن روز تصمیم گیری در خصوص حمله نظامی به ایران، عواقب آن و 30 روز بعد از آن را برای او به تصویر بکشند و سپس تصریح کرد که فکر نمی کند که اسرائیل در اینباره به طور عمیق فکر کرده باشد و تنها به این امید هستند که کشوری به غیر از آمریکا که شاید روسیه باشد، این سناریو را عملی کند.

وی درباره تصمیم رژیم صهیونیستی برای اقدام نظامی علیه ایران گفت: ممکن است که اسرائیل علیه ایران اقدام نظامی انجام دهد و ایران در واکنش به این اقدام، در تنگه هرمز مشکلاتی را به وجود آورد و حتی امکان دارد که اسرائیل دست به اقدام نظامی بزند و ایران واکنشی نشان ندهد اما شما نمی توانید به این امید وارد عمل شوید.

کیسینجر ادامه داد: آمریکا تمایل دارد ایران یک «کشور» و نه یک «هدف» باشد، کشوری باشد که روزی بتواند همپیمان ما باشد. برخی می گویند که اگر در تهران یک حکومت جدید روی کار آید، ما با واقعیت متفاوتی روبرو می شویم. یک ایران هسته ای یک نیرو و واقعیت جدید در منطقه خواهد بود و دیگران بطور قطع به دنبال سلاح هسته ای خواهد رفت.

وی تصریح کرد: سوالی که سیاستمداران آمریکایی در سالهای آتی با آن روبرو هستند این است که آیا سطح کنونی غنی سازی اورانیوم ایران قابل پذیرش است؟

*پدر اسد در زمینه دیپلماسی تبحر بیشتری در مقایسه با بشار داشت

وی در خصوص سوریه گفت: کسی که چشم پزشکی را بعنوان شغل انتخاب می کند، کسی نیست که با مفاهیم دولت زیاد آشنا باشد. پدر «بشار اسد» در مقایسه با بشار، در زمینه دیپلماسی تبحر بیشتری داشت.

کیسینجر ادامه داد: بهتر است اسد قدرت را ترک کند. آمریکا به دنبال یک سرانجام غیرافراطی (در سوریه) است. مسئله اینجاست که سوریه بعد از سقوط اسد به چه شکلی تبدیل می شود. به صورت فرضی، نتیجه ای در سوریه قابل قبول است که به تمامی گروه های قومی تا اندازه ای خود مختاری دهد.

وی تصریح کرد: ما باید از نگرانی های روسیه آگاه باشیم. آنها تقریباً از گسترش افراط گرایی (در سوریه) نگران هستند. افراط گرایی که ممکن است در سوریه به وجود آید می تواند اول از همه به روسیه برسد. اگر ما بتوانیم با روسیه یک توافق استراتژیک داشته باشیم می توانیم این توافق را به جهان عرب بیاوریم. ما به دنبال این هستیم که به مسائل بشردوستانه اهمیت دهد و افراطی نباشد. آمریکا باید تمامی هر آنچه را می تواند به غیر از ورود نیروهای زمینی آمریکایی در سوریه انجام دهد.

*نیازی نبود در هنگام سقوط مبارک آمریکا در تلویزیون بگوید «حسنی مبارک» باید برود

کیسینجر در خصوص واکنشی که آمریکا باید در هنگام سقوط «حسنی مبارک» رئیس جمهور مخلوع مصر از خود نشان می داد، گفت: ما باید محترمانه تر رفتار می کردیم. نیازی نبود مقامات ما به تلویزیون بروند و اعلام کنند که مبارک باید قدرت را ترک کند.

وی در تفسیر انقلاب های منطقه گفت: انقلاب های دموکراتیک و تاریخی به وقوع پیوستند. انقلاب های تاریخی نمایانگر مجموعه ای از خشم ها است و تخریب های زیادی به همراه دارد. ارتش و اسلام گرایان مصر دو عاملی هستند که به وجود خواهند آمد. فیس بوک و گوگل می دانستند که چه طور مردم را به میدان اعتراض بیاورند اما آنها نمی دانستند که بعد از آن باید چه کرد.

او ادامه داد در نهایت در نمایش بین ارتش و اخوان المسلین، دولت اسلامی باقی می ماند و مسئله برای آمریکا این است که آیا نیاز است که در این شرایط (که اسلام گرایان می مانند) باید برای حمایت از مصر شرایط تعیین کند.

*کره شمالی بعد از 10 سال احتمالا با بروز رخدادی سقوط خواهد کرد

وزیر خارجه اسبق آمریکا در ارتباط با کره شمالی اینگونه گفت: اگر شما به دنبال چیزی هستید که در حقیقت عامل یک جنگ واقعی شود، کره شمالی می تواند این عامل را به وجود آورد. کره شمالی برای چین از اهمیت استراتژیک و نمادین بالایی برخوردار است. دولت کره شمالی احتمالا 10 سال دیگر دوام داشته باشد، اما یک روز اتفاقی رخ خواهد داد که موجب سقوط دولت این کشور می شود که البته می تواند آغاز رخدادهای هولناک باشد که یک وضعیت غیرقابل دفاع به وجود می آورد.

*آمریکا نیز وارد درگیری های چین و ژاپن می شود

کسینجر سپس از تمایل آمریکا برای توجه بیش از اندازه به شخصیت رهبران چین انتقاد کرد و گفت رهبران جدید چین همگی تحت تأثیر انقلاب فرهنگی شکل گرفته اند و به همین دلیل در شرایط بحرانی می توانند در مقایسه با گروه های پیشین با مقاومت بیشتری عمل کنند. در تنش بین چین و ژاپن در خصوص جزایر مورد مناقشه در دریای چین، آمریکا نیز وارد این درگیری ها می شود.

*اردوغان، اسرائیل را استعاره ای از آمریکا می داند

وی در ارتباط با ترکیه گفت که «رجب طیب اردوغان» نخست وزیر ترکیه یک اسلام گرا است و تلاش می کند که نفوذ ترکیه را مجدداً ایجاد کند. این کشور به اسرائیل به عنوان استعاره ای از آمریکا نگاه می کند و بدون آنکه به آمریکا حمله کند، سیاست خارجی ضد آمریکایی اتخاذ کرده است.

*سیاست خارجی آمریکا در همه جای دنیا قابل اعتماد نیست

کیسینجر در پایان نتیجه گیری کرد: تیم سیاست خارجی اوباما در برخورد تاکتیکی با موقعیت های پیش رو از خود مهارت نشان داده است اما اما عملکرد آنها به شیوه ای نیست که کس بتواند بگوید ما به کجا پیش می رویم. فکر نمی کنم که دستگاه سیاست خارجی آمریکا طوری باشد که در همه جا بتوان به آن اعتماد کرد. هیچ کس نمی داند که ما به کجا پیش می رویم.

کلید واژه ها: آمریکا چین سوریه اسرائیل کره شمالی سقوط خارجی مصر ای از انقلاب ترکیه روسیه


( ۱ )

نظر شما :