افشای توافق محرمانه واشنگتن-دوشنبه

۲۶ اسفند ۱۳۹۱ | ۲۲:۵۴ کد : ۱۹۱۴۰۵۶ سرخط اخبار

سفیر اسبق آمریکا در تاجیکستان از توافق محرمانه واشنگتن-دوشنبه جهت ایجاد پایگاه نظامی در فرودگاه کولاب در سال ۲۰۰۱ پرده برداشت.

به گزارش فارس «فرانکلین هادل» سفیر وقت آمریکا در تاجیکستان در گفت وگو با رسانه های تاجیک زبان در آمریکا افزوده است: در مرحله آغازین عملیات ضدتروریستی در افغانستان در سال ۲۰۰۱، تاجیکستان رضایت خود را در ارتباط با حضور نظامیان آمریکایی در فرودگاه کولاب اعلام کرده بود.

به گفته این دیپلمات آمریکایی اما در آخرین لحظات مقامات ایالات متحده از تصمیم خود به نفع قرقیزستان و ایجاد پایگاه ماناس از توافق با تاجیک ها صرف نظر کردند.

وی تصریح کرده که تصمیم تغییر مکان برای ایجاد پایگاه نظامی از سوی «دونالد رامسفلد» وزیر دفاع وقت گرفته شد و وی پس از سفر خود به دوشنبه و مذاکرات با مقامات تاجیک «ماناس» را جایگزین کولاب کرد.

به گفته این دیپلمات آمریکایی، این تغییر موضع آمریکا با توجه به ارجحیت پایگاه کولاب نسبت به ماناس و هم مرز بودن تاجیکستان و افغانستان را هیچ فرد و گروهی در آن زمان درک نکرد.

هادل در ادامه گفته است، مقامات واشنگتن پس از این تصمیم ناگهانی و تغییر مکان پایگاه برای برای دلگرم کردن مقامات تاجیک، مبادرت به احداث پل بزرگی بر فراز رودخانه آمو در منطقه «پنج پایان» کردند.

سفیر وقت آمریکا گفته است که دولت تاجیکستان برای استفاده پایگاه کولاب از سوی نظامیان آمریکایی موافق و حتی قول داده بود تمام شرایط لازم را برای حضور نظامیان آمریکایی فراهم سازد.

سفیر آمریکا با اشاره به تغییر تصمیم واشنگتن در رابطه با این موضوع گفته است که مسئله احداث این پایگاه به حدی جدی بود که رامسفلد وزیر وقت دفاع در ماه دسامبر سال ۲۰۰۱ به تاجیکستان آمد و دستور داشت تا توافقنامه احداث این پایگاه را نهایی کند.

سفیر آمریکا گفته است، در آستانه سال نو میلادی ۲۰۰۲ این من بودم که به دیدار امامعلی رحمان رئیس جمهوری تاجیکستان رفته و خبر عدم استفاده از کولاب را به وی اعلام کردم.

این دیپلمات آمریکایی تاکید کرد که مقامات دوشنبه پس از شنیدن این خبر موضع گیری معمولی داشته و بر ادامه همکاری های طرفین در سایر زمینه ها تاکید کردند.

سفیر اسبق آمریکا در تاجیکستان مسئله توافق لغو شده در مورد ایجاد پایگاه نظامی در تاجیکستان را در حالی رسانه ای می کند که به دلیل نزدیک شدن سال ۲۰۱۴ یا زمان خروج نیروهای نظامی آمریکا از افغانستان بحث ایجاد پایگاه دیگری در آسیای مرکزی در محافل سیاسی و کارشناسی مطرح است.

کلید واژه ها: تاجیکستان آمریکا


نظر شما :