احتمال خروج ال.ان.جی از لیست تحریم

۰۷ فروردین ۱۳۹۲ | ۱۳:۴۵ کد : ۱۹۱۴۳۱۲ سرخط اخبار
شرکت مایع سازی گاز طبیعی ایران از اتحادیه اروپا به علت تحریم یک جانبه و غیر منطقی این شرکت متولی ساخت و راه اندازی نخستین کارخانه تولید ال.ان.جی کشور به یک دادگاه بین المللی شکایت کرد و پیش بینی می شود با توجه به عدم ارائه مدارک مستند توسط اتحادیه اروپا نام این شرکت از لیست تحریم خارج شود.

به گزارش خبرنگار مهر، پس از تحریم خرید نفت ایران، کشورهای عضو اتحادیه اروپا پاییز سال 2012 میلادی واردات گاز طبیعی و انواع محصولات گازی همچون مایعات و میعانات گازی از ایران را تحریم کردند.

در ادامه این تحریم های خصمانه غرب، نام شرکت مایع سازی گاز طبیعی ایران به عنوان متولی ساخت و بهره برداری از نخستین کارخانه تولید ال.ان.جی کشور هم در لیست سیاه تحریم اتحادیه اروپا قرار گرفت.

بر این اساس با گذشت چند ماه از اعمال این تحریم یک جانبه اتحادیه اروپا، شرکت مایع سازی گاز طبیعی ایران از اتحادیه اروپا به دنبال قرار دادن نام این شرکت گازی در لیست تحریم ها به یک دادگاه بین المللی شکایت کرده است.

شرکت مایع سازی گاز طبیعی ایران با انتشار گزارش کوتاهی درباره جزئیات این شکایت گازی از اتحادیه اروپا، اعلام کرده است: به دنبال تصمیم اتحادیه اروپا برای قرار دادن نام این شرکت در لیست تحریم، چندین مشاور و یک شرکت حقوقی بین المللی برای ارائه اسناد و مدارک معتبر استخدام شده است.

بر این اساس در نخستین جلسه این دادگاه بین المللی تمامی مدارک و اسناد معتبر مبنی بر فعالیت های شرکت مایع سازی گاز طبیعی به این دادگاه بین المللی ارائه شده است.

از سوی دیگر این دادگاه بین المللی هم با رویت مدارک و اسناد ارائه شده توسط شرکت مایع سازی گاز طبیعی ایران، خواستار دریافت اسناد اتحادیه اروپا درباره "علت تحریم شرکت ایران ال.ان.جی" شده است.

از این رو تاکنون اتحادیه اروپا هیچ گونه اسناد و مدارک معتبری مبنی بر دلایل تحریم شرکت مایع سازی گاز طبیعی ایران به این دادگاه بین المللی ارائه نکرده اند و کارشناسان خصوصی بین المللی پیش بینی می کنند به زودی شرکت ایران ال.ان.جی از لیست تحریم اتحادیه اروپا خارج شود.

پیش از این هدایت الله خادمی مدیرعامل شرکت حفاری شمال هم با اشاره به استخدام چند کارشناس، موسسه و وکلای بین المللی برای احقاق حق خود در قبال تحریم یک جانبه اتحادیه اروپا به مهر گفته بود: تاکنون تمامی مدارک و استعلامات مورد نیاز مبنی بر اینکه تمامی فعالیت های حفاری شمال مطابق با قوانین بین المللی بوده، ارسال شده است و بر این اساس از اتحادیه اروپا به دلیل تحریمی غیر منطقی شکایت می کنیم.
 
به گزارش مهر، هم اکنون پیشرفت اجرایی ساخت فاز اول این کارخانه تولید گاز مایع شده کشور به بیش از 60 درصد رسیده است و پیش بینی می شود در صورت تامین کامل منابع مالی، اولین محموله ال.ان.جی ایران تا پایان سال 1392 به بازارهای جهانی عرضه شود.
 
مسئولان صنعت نفت یکی از مهمترین دلایل تاخیر در اجرای این کارخانه مایع سازی گاز طبیعی را تامین به موقع منابع مالی و اعتباری اعلام می کنند و یادآور شده اند: وجود رکود در اقتصاد جهانی به ویژه در سال 2008 میلادی هم در تاخیر راه اندازی کارخانه و صدور اولین محموله ال.ان.جی این پروژه به بازارهای جهانی تاثیر گذار است.
 
حجم سرمایه گذاری اولین کارخانه ال.ان.جی ایران را حدود پنج میلیارد دلار است که در صورت تامین 2.5 میلیارد دلار منابع مالی امکان آغاز تولید زودهنگام ال.ان.جی در کارخانه ایران ال.ان.جی وجود دارد.
 
پروژه ایران ال.ان.جی به سه بسته تقسیم شده که بسته یک کارخانه ال.ان.جی و سرویس های کمکی و جانبی، بسته دو از مخازن ال.ان.جی و ال.پی.جی و بسته سوم از بندرگاه و اسکله ها و سیستم های آبگیری از دریا تشکیل شده است.
 
با بهره برداری کامل از فاز اول کارخانه ایران ال.ان.جی امکان تولید سالانه 10.5 میلیون تن ال.ان.جی فراهم می شود که در این صورت روزانه بیش از 20 میلیون دلار درآمد جدید نصیب اقتصاد ملی خواهد شد.

 

کلید واژه ها: ال.ان.جی اروپا تحریم اتحادیه اتحادیه اروپا گاز بین المللی کارخانه مایع گاز طبیعی سازی گاز طبیعی مایع سازی گاز سازی گاز مایع سازی گاز طبیعی مایع سازی مدارک سازی گاز طبیعی ایران دادگاه بین المللی طبیعی ایران گاز طبیعی ایران دادگاه شرکت مایع سازی گاز شرکت مایع لیست شرکت مایع سازی ایران ال.ان.جی گازی این دادگاه بین لیست تحریم از اتحادیه اروپا از اتحادیه این شرکت این دادگاه بین المللی این دادگاه شکایت


نظر شما :