ایران امسال سه ماهواره پرتاب می کند

۲۱ فروردین ۱۳۹۲ | ۱۴:۱۱ کد : ۱۹۱۴۷۸۸ سرخط اخبار

سرپرست سازمان فضایی کشور گفت: در نیمه نخست امسال ماهواره های فجر و شریف ست به طور قطع پرتاب می شوند و در نیمه دوم امسال نیز پرتاب ماهواره ناهید در برنامه سازمان فضایی قرار دارد.

دکتر ˈ حمید فاضلی ˈ روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: ماهواره فجر به عنوان اولین ماهواره با ماموریت انتقال مداری کشور با قابلیت تغییر مدار 250 تا 450 کیلومتر بیضوی است. این ماهواره به کمک ماهواره بر سفیر B1 در سال 92 به فضا پرتاب می شود.

وی همچنین در مورد آخرین وضعیت ماهواره ˈآت ستˈ ادامه داد: این ماهواره مراحل نهایی ساخت را طی می کند و امیدوارم در سال 92 پرتاب شود .

به گفته سرپرست سازمان فضایی این ماهواره نسبت به ماهواره های ساخته شده در کشور در مدار بالاتری قرار می گیرد ضمن آن که از نظر وزنی نسبت به سایر ماهواره ها سنگیتر است . وزن این ماهواره 85 کیلوگرم است . از این رو سازمان فضایی در تلاش است به دانش بومی ساخت ماهواره برهایی با وزن بالا دست یابد.

وی اظهار داشت: در صورت آماده شدن ماهواره بر سیمرغ، امسال پرتاب های دیگری نیز به برنامه سازمان فضایی اضافه خواهد شد.

سرپرست سازمان فضایی خاطرنشان کرد: با آماده شدن ماهواره بر سیمرغ و پایگاه پرتاب امام خمینی (ره) ماهواره های ظفر، مصباح و آت ست امیرکبیرنیز امسال به فضا پرتاب خواهند شد.

کلید واژه ها: ماهواره پرتاب سازمان فضایی فضایی این ماهواره


نظر شما :