انتقاد آذربایجان از بررسی ترکمنچای در ایران

۲۴ فروردین ۱۳۹۲ | ۲۳:۰۵ کد : ۱۹۱۴۹۱۶ سرخط اخبار

وزیر خارجه جمهوری آذربایجان از بررسی طرحی درباره سرنوشت این کشور در پارلمان ایران انتقاد کرد.

به گزارش شفاف به نقل از خبرگزاری ای پی ای، وزیر خارجه جمهوری آذربایجان گفت: پیش بینی می کنم رایزنی ها در پارلمان ایران درباره جمهوری آذربایجان، منجر به نتیجه ای نشوند.

وی همچنین ناخرسندی خود را از رایزنی ها و فعالیت ها در مجلس شورای اسلامی ایران درباره سرنوشت جمهوری آذربایجان اعلام کرد.

ایلمار محمدیاروف در واکنش به خبر بررسی طرح توقف اجرای قرارداد ترکمنچای در مجلس شورای اسلامی گفت: رایزنی های خصمانه در پارلمان ایران انجام شده است.

وی با اشاره به این رایزنی ها در مجلس ایران اضافه کرد: با این وجود فکر نمی کنم این اقدامات نامناسب منجر به نتیجه شوند و نتیجه ای داشته باشند.

قرارداد ترکمنچای در سال 1828 میان ایران و روسیه امضا شد و براساس آن، بخشی از آذربایجان ایران به خاک روسیه ملحق شد.

قبل از این نادر قاضی پور نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی گفته بود: کشور آذربایجان در برخورد با مردم منطقه هوشیارانه عمل کند در غیر این صورت مجبور می شویم تا عهدنامه های ننگین گلستان و ترکمنچای رادر مجلس مورد بررسی قرار دهیم.

براساس قرارداد ترکمنچای میان دولت های وقت ایران و روسیه، بخش هایی از منطقه آذربایجان ایران به خاک روسیه الحاق شد. کشور فعلی آذربایجان بخشی از همین منطقه است.

این اشاره نماینده مجلس ایران به معنی تلاش برای بازپس گیری خاک جمهوری آذربایجان و الحاق دوباره آن به ایران است.

پیش از این کمال الدین پیرمؤذن رئیس مجمع نمایندگان استان اردبیل هم با تأکید بر "ضرورت برگزاری رفراندوم الحاق کشور آذربایجان به جمهوری اسلامی ایران" علاقه مندی مردم آذربایجان برای پیوستن به کشورمان را قطعی و مشهود دانسته بود.

این پیشنهادات مقامات ایرانی درباره سرنوشت کشور جمهوری آذربایجان، به دنبال برگزاری نشست شماری از تجزیه طلبان آذربایجان ایران در شهر باکو مطرح می شود.

کلید واژه ها: آذربایجان روسیه ترکمنچای


( ۹ )

نظر شما :