نگرانی روسیه از حضور القاعده در سوریه

۲۶ فروردین ۱۳۹۲ | ۰۱:۰۷ کد : ۱۹۱۴۹۴۴ سرخط اخبار

 

روسیه نسبت به این که القاعده تلاش دارد سوریه را به پایگاه خود در خاورمیانه تبدیل کند ابراز نگرانی کرده است.
 
به گزارش پرس تی وی، وزارت امور خارجه روسیه روز پنجشنبه (۲۲ فروردین) در بیانیه ای گفت که تلاش های القاعده برای تبدیل سوریه به پایگاه خود در منطقه مسکو را نگران کرده است.
 
این بیانیه گفت: «روسیه شدیدا و به صراحت تروریسم را در هر شکل و ظاهری محکوم می کند.»
 
بیانیه روسیه در پی اعلام وفاداری ابو محمد الجولانی، رییس جبهه النصره در سوریه به ایمن الظواهری، رهبر القاعده در پیامی صوتی در ۱۰ آوریل منتشر می شود.
 
این اظهارات یک روز پس از آن مطرح شد که ابوبکر البغدادی رهبر دولت اسلامی عراق وابسته به گروه القاعده اعلام کرد که این گروه با جبهه النصرة در سوریه ادغام می شود تا بتواند در بحران سوریه بیشتر ایفای نقش کند.
 
بغدادی در یک پیام ضبط شده اعلام کرد: «اکنون وقت آن رسیده است که برای جبهه مردمی شرق مدیترانه و جهان روشن شود که جبهه النصرة یک شاخه از دولت اسلامی در عراق است.»
 
بیانیه روسیه همچنین افزود که مسکو نگران انتشار بالقوه بحران سوریه به لبنان است.
 
الکساندر لوکاشویچ، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه، ۴ آوریل گفت که بحران جاری در سوریه این کشور را به مرکز توجه «تروریست های بین المللی» تبدیل کرده است.
 
لوکاشویچ گفت: «تبدیل سوریه به مرکز جذب تروریست های بین المللی دارد به یک واقعیت تبدیل می شود.»
 
جبهه النصره از زمان آغاز خشونت ها در مارس ۲۰۱۱ در پشت بسیاری از بمب گذاری های مرگبار علیه غیر نظامیان و نهادهای دولتی در سوریه بوده است.
 
در حالی که گروه های وابسته به القاعده به عنوان موجودیت های تروریستی از سوی سازمان ملل در تحریم به سر می برند، شبه نظامیان فعال در سوریه از جمله اعضای جبهه النصره هر گونه حمایتی از غرب را دریافت می کنند.

کلید واژه ها: سوریه القاعده روسیه


نظر شما :