واکنش ایران به بیانیه شورای امنیت

۳۱ فروردین ۱۳۹۲ | ۲۳:۲۳ کد : ۱۹۱۵۱۷۷ سرخط اخبار

در پی انتشار بیانیه ای از سوی 5 عضو شورای امنیت در مورد برنامه هسته یی ایران، سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان تاکید کرد: ایران برنامه هسته یی کاملا صلح آمیزش را زیر نظارت دائم بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی ادامه داده است.

رامین مهمان پرست، سخنگوی وزارت امور خارجه در گفت وگو با خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، تاکید کرد: ما عضو متعهد آژانس هستیم و از اولین کشورهای عضو که ان. پی. تی را امضا کرده ایم و به تعهدات مان در قالب این معاهده پایبند هستیم.

او تصریح کرد: ما به همکاری های خود با آژانس بین المللی انرژی اتمی ادامه خواهیم داد.

به گزارش ایسنا، پنج عضو دایم شورای امنیت در بیانیه ای برنامه هسته یی صلح آمیز ایران را که همواره تحت نظارت بازرسان آژانس قرار دارد هم ردیف برنامه هسته یی کره شمالی قرار دادند و این برنامه را چالش جدی برای رژیم منع اشاعه خواندند.

خبرگزاری فرانسه گزارش داد که نمایندگان پنج عضو دایم شورای امنیت روز جمعه به ابراز نگرانی درباره برنامه هسته یی ایران و کره شمالی پرداختند.

در بیانیه آن ها آمده است: گروه 5 در چارچوب آزمایش هسته یی انجام شده توسط (کره شمالی) در 12 فوریه 2013 و تداوم دنبال کردن فعالیت های هسته یی خاص ایران بر نگرانی شان درباره این چالش های جدی رژیم منع اشاعه بار دیگر تاکید می کنند.

پنج عضو دایم شورای امنیت متشکل از آمریکا، فرانسه، انگلیس، روسیه و چین است که همگی از دارندگان تسلیحات هسته یی هستند. نمایندگان این پنج کشور در پایان نشست مقدماتی دو روزه ژنو در آستانه نشست بعدی بازنگری پیمان منع اشاعه تسلیحات هسته یی در سال 2015 این بیانیه را صادر کردند.

آن ها در این بیانیه بر اهمیت بنیادین یک نظام موثر پارلمانی آژانس بین المللی انرژی اتمی برای پیشگیری از اشاعه هسته یی تاکید کردند و وعده دارند که برای یافتن راه حل های دیپلماتیک صلح آمیز برای مشکلات باقی مانده پیش روی رژیم منع اشاعه تلاش کنند.

بنابر گزارش آسوشیتدپرس از ژنو در این بیانیه مشترک، پنج کشور هم چنین برقراری خاورمیانه عاری از تسلیحات هسته یی را خواستار شدند.

این در حالی است که رژیم صهیونیستی به عنوان تنها دارنده سلاح هسته یی در خاورمیانه همواره از حمایت این پنج کشور برخوردار بوده است.

کلید واژه ها: هسته یی یی بیانیه برنامه هسته برنامه هسته یی اشاعه شورای امنیت منع اشاعه منع امنیت


نظر شما :