نخستین دهان کجی جانشین چاوز به آمریکا

۰۲ اردیبهشت ۱۳۹۲ | ۲۲:۴۷ کد : ۱۹۱۵۲۶۵ سرخط اخبار

مادرید – ˈنیکلاس مادوروˈ رییس جمهوری جدید ونزوئلا دو روز پس از ادای سوگند به این مقام، اعضای دولت خود را معرفی کرد که در میان آنها، وزیری قرار داد که امریکا او را در فهرست افراد تحت تحریم خود قرار داده است.
به گزارش ایرنا، فهرست معرفی شده از سوی مادورو که در آن 18 تن از 32 وزیر دولت ˈهوگو چاوزˈ رییس جمهوری فقید ونزوئلا در پست خود یا پستهای مشابه ابقا شده اند و تغییرات صورت گرفته در آن نشان می دهد که او از یکسو، تلاش دارد به آرمانها و چارچوب برنامه های طراحی شده از سوی رهبر فقید ونزوئلا و رویکرد ضد امپریالیستی ˈانقلاب بولیواریˈ پایبند باقی بماند و از سوی دیگر، اهداف دولت خود که آن را ˈدولت معجزه ملیˈ نام نهاده است، در زمینه های اقتصادی، امنیتی و تقویت آرامش در کشور تحقق بخشد.

بر همین اساس، انتصاب ژنرال ˈمیگل رودریگز تورسˈ به عنوان وزیر کشور دولت ونزوئلا را باید حاوی پیامی مهم ارزیابی کرد. او تاکنون رییس پلیس سیاسی ونزوئلا موسوم به ˈسرویس اطلاعات بولیواریˈ (سبین) بود و به مدت 14 سال سازمانهای جاسوسی ونزوئلا را در دوره چاوز مدیریت کرده است.

اهمیت فعالیتهای او در دوره ریاست جمهوری چاوز موجب شد تا وزارت خزانه داری امریکا در سال 1995 میلادی او را در فهرستی موسوم به ˈلیست کلینتونˈ قرار دهد که هدف آن، تحریم مالی مقامهایی است که واشنگتن آنها را به بهانه های مختلف، دشمن سرسخت امریکا تلقی می کند. .

بنا به گزارشها، رودریگز تورس یکی از نزدیکترین افراد به هوگو چاوز بود و تا آخرین لحظات، حتی در دوران جراحی بیماری مشکوک و پیچیده سرطان که به مرگ چاوز در پانزدهم اسفند گذشته منجر شد، از معدود کسانی بود که با او ملاقات داشت.

مادورو با انتصاب رودریگز تورس به مسئولیت وزارت کشور، نام این وزارتخانه را نیز به ˈوزارت کشور، دادگستری و صلحˈ تغییر داد تا از یکسو به نامزد شکست خورده و غربگرای انتخابات ریاست جمهوری و هوادارانش این پیام را انتقال دهد که هدف دولت، تامین آرامش در کشور است و از سوی دیگر، بگوید این دولت با بهره گیری از افراد باتجربه اجازه نخواهد داد امنیت و آرامش مردم دچار مشکل شود.

پیام دیگر مادورو از این تغییرات به جامعه ونزوئلا آن است که دولت جدید این کشور به تعهد خود برای برقراری نظم و امنیت در کشور و پایان دادن به خشونتهای اجتماعی که طبق نظرسنجی ها، مهمترین دغدغه شهروندان این کشور است، بطور کامل پایبند است.

روزنامه ˈال پاییسˈ اسپانیا در این زمینه گزارش داد که مادورو در مجموع تلاش کرده است با تشکیل دولت خود، پیام تداوم راه چاوز را از طریق بکارگیری 18 تن از وزیران منصوب شده از سوی او از جمله ˈخورخه جیوردانیˈ، استاد فکری هوگو چاوز و اعضای قدرتمند غیر رسمی ˈمقامهای بلندپایه سیاسیˈ نظیر ˈرافائل رامیرزˈ وزیر نفت و ˈالیاس خائواˈ وزیر خارجه به دیگران انتقال دهد.

یکی دیگر از ویژگیهای مهم دولت جدید مادورو، ایجاد تغییرات در هسته اقتصادی کابینه به منظور مدیریت وضعیت اقتصادی کشور است که بویژه در ماههای اخیر با کاهش ارزش واحد پولی ونزوئلا – بولیوار- به افزایش شدید نرخ تورم در جامعه منجر شده است.

بر همین اساس، مادورو، جیوردانی را که یک دانشگاهی چپگرا و معمار طراحی نظام کنترل قیمت ارز در ونزوئلا به شمار می رود و در دوران چاوز، وزیر اقتصاد بود، به عنوان ˈوزیر برنامه ریزیˈ انتخاب کرده و مسئولیت وزارت اقتصاد را به ˈنلسون مورنتسˈ داده است که تاکنون رییس بانک مرکزی ونزوئلا بود.

از دیگر تغییرات دولت مادورو نسبت به چاوز، انتصاب ˈآندرس ایزاراˈ به عنوان وزیر گردشگری است که پیش از این، وزیر ارتباطات و مدیر شبکه ماهواره ای ˈتله سورˈ بود.

او همچنین سرهنگ ˈجسه چاکنˈ وزیر سابق فناوریهای ارتباطی و علوم را به عنوان وزیر نیروی برق منصوب کرده است تا از امنیت تامین انرژی برای مردم ونزوئلا بویژه با توجه به اقدامات توطئه آمیز مخالفان برای قطع برق در بخشهایی از نقاط کشور در ماههای اخیر جلوگیری کند.

رییس جمهوری جدید ونزوئلا ضمن قدردانی از آن دسته از اعضای دولت که از آن خارج می شوند، تاکید کرد که از وجود آنها در عرصه های دیگر و برای خدمت به مردم و پیشبرد اهداف انقلاب بولیواری استفاده خواهد شد.

مادورو در سخنانی که هنگام معرفی کابینه خود از تلویزیون سراسری ونزوئلا پخش شد، گفت:ˈما باید از روز دوشنبه (امروز) با قاطعیت، پشتکار و روحیه انقلابی ، راه رشد و توسعه کشور را برای دوره 2013 تا 2019 آغاز کنیم و در این رابطه شاهد انقلابی در انقلاب دیگر خواهیم بود.ˈ

وی تاکید کرد که به عنوان رییس جمهور همه ونزوئلایی ها دست خود را بسوی مخالفان دولت به منظور کار مشترک برای منافع کشور ، ˈبدون نفرت ، با عشق فراوان و همواره بر پایه احترامˈ دراز می کند .

رئیس جمهوری ونزوئلا تصریح کرد:ˈ ما ملت ونزوئلا را به صلح و آرامش برای استقرار همزیستی ، گوش دادن به سخنان متفاوت هرچند که با آنها موافق نباشیم و گفتگو و تبادل نظر در باره آن دعوت می کنیم زیرا ونزوئلا یک میهن بافرهنگ، دارای مردمی تحصیل کرده و واقعا آزاد خواهد بود.ˈ

مادورو در این زمینه از شهروندان کشورش خواست ˈافراد مخالف همزیستی ، افرادی که تخم نفرت را می کارند و افراد خشنی که نقاب دموکراسی را بر صورت داشته ولی پشت آن، خنجر در دست دارند، در انزوا قرار دهند.ˈ

وی با اشاره به خشونتهای پس از انتخابات ریاست جمهوری که 9 کشته و 70 مجروح در ونزوئلا بر جا گذاشت، تصریح کرد: ˈهدف راهبردی ما، تضمین صلح است اما نسبت به جنایات مرتکب شده ، مصونیتی وجود نخواهد داشت. ˈ

رییس جمهوری ونزوئلا در همین راستا اعلام کرد که دولت در حال تحقیق است تا افرادی را که در خشونتهای انتخاباتی بسوی مردم تیراندازی کرده و یا خانه ها و اموال آنان را به آتش کشیده اند، دستگیر و با قاطعیت مجازات کند.

خبرگزاری ونزوئلا، فهرست اعضای کابینه جدید این کشور را به این شرح معرفی کرد:

- ˈخورخه آریازاˈ داماد هوگو چاوز، معاون اجرایی ریاست جمهوری

- ˈالیاس خائوا ˈوزیر امور خارجه و معاون بخش سیاسی ریاست جمهوری

- ˈرافائل رامیرزˈ وزیر معدن و نفت و معاون منطقه ارضی ریاست جمهوری

- ˈ نلسون مورنتسˈ وزیر اقتصاد و معاون اقتصادی ریاست جمهوری

- ˈهکتور رودریگزˈ معاون اجتماعی ریاست جمهوری

- ˈخورخه جیوردانیˈ وزیر برنامه ریزی و معاون برنامه ریزی ریاست جمهوری

- ˈدیگو مولروˈ وزیر دفاع

- ˈمیگل رودریگز تورسˈ وزیر کشور، دادگستری و صلح

- ˈارنستو وییگاسˈ وزیر اطلاعات و ارتباطات

- ˈریکاردو منندزˈ وزیر صنایع

- ˈرودولفو مارکو تورسˈ وزیر امور بانکهای دولتی (بانک مرکزی)

- خانم ˈماریان هانسونˈ وزیر آموزش و پرورش

- خانم ˈماریا کریستینا ایگلسیاسˈ وزیر کار

- ˈخوان د خسوس گارسیاˈ وزیر حمل و نقل زمینی

- ˈریکاردو مولیناˈ وزیر مسکن و زیستگاه

- ˈآلوها نونیئزˈ وزیر مردمان بومی و سرخپوستان

- ˈآلخاندرو فلمینگˈ وزیر بازرگانی

- ˈمانوئل فرناندزˈ وزیر علوم، فناوری و نوع آوری

- ˈجس چاکنˈ وزیر نیروی برق

- ˈآندرس ایزاراˈ وزیر گردشگری

- ˈایوان خیلˈ وزیر کشاورزی و اراضی

- خانم ˈایریس وارلاˈ وزیر خدمات زندانبانی

- خانم ˈایسابل ایتوراˈ وزیر بهداشت و درمان

 

کلید واژه ها: ونزوئلا ریاست چاوز مادورو ریاست جمهوری - جمهوری - و معاون اقتصادی کشور رودریگز آرامش


نظر شما :