درخواست کره شمالی از جامعه جهانی

۰۳ اردیبهشت ۱۳۹۲ | ۱۹:۴۶ کد : ۱۹۱۵۳۰۴ سرخط اخبار

ایسنا نوشت:

 کره شمالی امروز (سه شنبه) با اعلام اینکه می خواهد به عنوان یک کشور هسته ای به رسمیت شناخته شود، شرط آمریکا را برای توقف برنامه هسته ای خود پیش از آغاز هرگونه مذاکرات رد کرد.

به گزارش خبرگزای رویترز، کره شمالی پس از هفته ها تنش در شبه جزیره کره در روزهای اخیر در پاسخ به درخواست مذاکره از سوی آمریکا و کره جنوبی، دست کم درباره مذاکره صحبت می کند.

روزنامه "رودونگ سینمون" کره شمالی شرط "غیرقابل قبول و بی پایه و اساس" کره جنوبی و آمریکا را مبنی بر اینکه پیونگ یانگ باید برنامه های اتمی و پرتاب موشکی خود را به حالت تعلیق درآورد، رد کرد.

این روزنامه در گزارشی نوشت: اگر قرار است کره شمالی با آمریکا در پای میز مذاکره بنشیند، باید مذاکره ای میان کشورهای اتمی باشد و یکی از طرفین این مذاکره نباید طرف دیگر را مجبور کند تا دست از تسلیحات اتمی خود بردارد.

یکی از سخنگویان کاخ سفید در ماه جاری میلادی اعلام کرد، کره شمالی باید نشان دهد که در خصوص توقف جاه طلبی های اتمی اش جدی است تا این مذاکره معنا پیدا کند.

پیونگ یانگ در ماه فوریه سومین آزمایش اتمی خود را انجام داد که تحریم های جدی سازمان ملل را به همراه داشت و منجر شد که کره شمالی تهدید کند علیه کره جنوبی و آمریکا دست به حملات اتمی می زند. اما کره شمالی پنج شنبه گذشته فهرستی از شروط خود برای شرکت در مذاکره را در اختیار آمریکا وکره جنوبی قرار داد. یکی از این شروط لغو تحریمهای سازمان ملل است.

کلید واژه ها: مذاکره آمریکا کره شمالی


نظر شما :