کواکبیان: می‌توان رابطه با آمریکا را در 6 ماه برقرار کرد

۰۴ اردیبهشت ۱۳۹۲ | ۲۰:۳۶ کد : ۱۹۱۵۳۶۱ سرخط اخبار سهم دیپلماسی در انتخابات
باید به این امر توجه کرد بعد از برقراری رابطه با این کشور همه امور گل و گلستان شود اما حداقل از خصومت ورزی وحشیانه و بهانه‌گیری آنها علیه ما کاسته می شود و قطعاً تحریم‌های جدیدی نخواهیم داشت.
کواکبیان: می‌توان رابطه با آمریکا را در 6 ماه برقرار کرد

کاندیدای احتمالی یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: با رویکرد تخصصی و کار کارشناسی درست می توان رابطه با آمریکا را در 6 ماه برقرار کرد که این امر بر اساس عزت، مصلحت، حکمت، اقتدار ملی و قدرت ملی خواهد بود.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، "مصطفی کواکبیان"، کاندیدای احتمالی یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و دبیر کل حزب مردم سالاری دقایقی پیش برای پاسخ به سوالات نمایندگان رسانه های مختلف در نشست خبری باشگاه خبرنگاران حضور یافت.  
 
وی در ابتدای این نشست خبری به تشریح شعار انتخاباتی خود پرداخت و افزود: "زنده باد اصلاحات" شعار انتخاباتی ماست اما نام دولت آینده را "اخلاق" نام گذاری کرده ام.  
 
کواکبیان ادامه داد: شعار انتخاباتی ام را براساس فلسفه الگو بودن انقلاب اسلامی برای سایر کشورها و ملت های مسلمان انتخاب کرده ام.
 
وی افزود: نوع نگاه اسلام به انسان صرفا مادی گرایانه نیست بلکه علاوه بر مادیات، معنویت و اخلاق را در نظر گرفته است.  
 
کاندیدای احتمالی یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: عالی ترین پیشرفت های صنعتی و رشد اقتصادی به دور از اخلاق و فضایل اخلاقی ارزشی را برای هیچ کشوری ایجاد نمی کند چنانکه در کشورهای اروپایی سکولار می بینیم که اخلاق مداری کم رنگ و حتی از بین رفته است.  
 
وی ادامه داد: در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران یکی از وظایف اصلی رئیس جمهور ترویج اخلاق در جامعه است و باید در راه اعتلای اخلاق و ارزش های دینی گام بردارد.  
 
کواکبیان تاکید کرد: برخی بداخلاقی ها و بی اخلاقی های اخیری که متاسفانه دامن گیر مسئولان نظام شده و از مناظرات سال 88 آغاز و همچنان ادامه دارد لطمات زیادی را بر فرهنگ اجتماعی وارد کرده است.  
 
وی افزود: روابط سه قوه باید مبتنی براخلاق و بهتر از این باشد این در حالی است که یکشنبه سیاه مجلس اوج بداخلاقی های مسئولان را به نمایش گذاشت و مقام معظم رهبری هم در این زمینه تذکر دادند.

دولت آینده ام را دولت اخلاق نامگذاری کرده ام
 
کواکبیان در ادامه افزود: از آنجایی که به دنبال اخلاق گرایی در جامعه هستم دولت آینده ام را در صورت پیروزی دولت اخلاق نامگذاری کرده ام.  
وی در تشریح انتخاب این عنوان برای دولت خویش افزود: اخلاق در چند حرف خلاصه می شود که "الف" آن به معنای اقتصاد پیشرفته، "خ" به معنای خدمت بی شائبه، "لام" به معنای لغو تحریم ها، "الف" به معنای اصلاحات همه جانبه و "قاف" به معنای ترویج قانونمداری در نهایت اقتدار است که براساس این برنامه شعار انتخاباتی ام را نیز تدوین کرده ام.

کواکبیان با اشاره به بحث تحریم ها علیه ایران گفت: بحث ویژه این تحریم ها به روابط میان ایران و آمریکا برمی گردد چرا که ذات انقلاب با منافع آمریکا در تضاد است و فقط در این 8 سال اخیر نبوده است.

وی ادامه داد: در این سال ها شورای امنیت هفت قطعنامه علیه ما صادر کرده است و علاوه بر آن قطعنامه های یک جانبه ای از سوی آمریکا و اروپا علیه ایران صادر شده که این تحریم ها در حوزه های مختلف کالا، بیمه و کشتی ها است.

کواکبیان ادامه داد: با توجه به اصل 176 قانون اساسی مبنی بر این که کلیه مصوبات شورای عالی امنیت ملی بعد از تایید مقام معظم رهبری قابل ابلاغ و پیگیری است؛ من نیز اعلام کردم که باید با اجازه رهبر معظم انقلاب این کار را انجام داد.

می توان رابطه با آمریکا را در 6 ماه برقرار کرد

دبیر کل حزب مردم سالاری تصریح کرد: با رویکرد تخصصی و کار کارشناسی درست می توان رابطه با آمریکا را در 6 ماه برقرار کرد که این امر بر اساس عزت، مصلحت، حکمت، اقتدار ملی و قدرت ملی خواهد بود.

کاندیدای احتمالی یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: درباره رابطه با آمریکا دو رویکرد وجود دارد در رویکرد اول عده ای معتقدند باید باب رابطه با آمریکا را بست و نباید آن را دنبال کرد و هر کسی در این راستا تلاش کند مفتون و از اصول انقلاب خارج شده است.

وی ادامه داد: رویکرد دوم بر این امر مبتنی است که ما می توانیم با آمریکا رابطه داشته باشیم و مخالف این امر نیستیم اما باید حاشیه های مورد نظر و خطوط قرمز مورد تاکید مقام معظم رهبری را رعایت کرد.

کواکبیان گفت: باید به این امر توجه کرد بعد از برقراری رابطه با این کشور همه امور گل و گلستان شود اما حداقل از خصومت ورزی وحشیانه و بهانه گیری آنها علیه ما کاسته می شود و قطعاً تحریم های جدیدی نخواهیم داشت.

دبیر کل حزب مردم سالاری گفت: من با توجه به رویکرد دوم عرض می کنم که با برنامه ریزی می توان این روابط را برقرار کرد چرا که من تنها کاندیدای دکتری دوره علوم سیاسی هستم و با توجه به تجربه ای که در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس داشتم اعلام می کنم که این کار امکان پذیر است.

کواکبیان در پاسخ به سوالی مبنی بر این که چه تضمینی وجود دارد که با آمریکا رابطه برقرار کنیم و تحریم ها برداشته شود، اظهار داشت: در اینکه ما دارای تضاد جدی با آمریکا از اول انقلاب بوده ایم شکی نیست اما این تضادها را چین و روسیه و دیگر کشورها نیز با آمریکا دارند اما پیش آمده که در بعضی مقاطع آمریکا با کشوری که رابطه دارد تحریم های یک جانبه ای را صورت داده و این نوع تحریم با این که شورای امنیت پیگیری کند و قطع نامه صادر شود متفاوت است.

وی تاکید کرد: من معتقدم بر مبنای کاری دیپلماسی فعال و بدون هیچ گونه عقب نشینی و وادادگی و اصول و ارزش انقلاب اسلامی می توان راه را سپری کرد و بین استکبار ستیزی و تنش زدایی فصول مشترکی یافت که تنش زدا و استکبار ستیز باشد و مبانی دینی و انقلابی را از دست ندهیم و همچنین کار کارشناسی انجام بدهیم.

کاندیدای احتمالی دوره یازدهم انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به این سوال که ائتلاف در بین اصلاح طلبان به وجود آمده یا نه و این که اجماع اصلاح طلبان بر سر جهانگیری بوده است؟ بیان کرد: یکی از خبرگزاری ها خبری را در رابطه با دیدار نوروزی خاتمی و آیت الله هاشمی منتشر کرد که طبق پیگیری هایی که داشتم این خبر از سوی دفتر ایت الله هاشمی و خاتمی تایید نشد.

وی در ادامه افزود: دیدار نوروزی خاتمی و آیت الله هاشمی شکل گرفته اما این که 1+2 اصلاح طلبان از دل این دیدار بیرون بیاید صورت نگرفته است.

تجربه تلخ انتخابات سال 84 نباید اتفاق بیافتد

کواکبیان اظهار داشت: تجربه تلخ انتخابات سال 84 نباید اتفاق بیافتد و اگر خاتمی نمی خواهد در این دوره از انتخابات حضور پیدا کند اصلاح طلبان باید به اجماع برسند.

وی گفت: برخوردی که دولت با مجموع اصولگرایان دارند شانس اصلاح طلبان را به شرطی که به اجماع برسند بالا می برد.

دبیرکل حزب مردم سالاری گفت: راه اول این است که اصلاح طلبان یک هیئت حکمیت تدبیر کنند و یا 35 حزب اصلاح طلب طی نشستی به تصمیم نهایی برسند و یا این که نظرسنجی ها را در رابطه با کاندیداها دنبال کنند که به نظر بنده بهترین راه نظرسنجی است.

وی افزود: در میان اصلاح طلبان تصمیمی مبنی بر این که جمع کوچکی بنشینند که بخواهند برای حضور خاتمی در انتخابات تعیین تکلیف کنند گرفته نشده و شان خاتمی بالاتر از این است که یک جمع بخواهد برای حضور وی تصمیم گیری کند لذا باید با یک عقل و خرد جمعی کاندیدای اصلاح طلبان مشخص شود.

وی با اشاره به مطرح شدن طرح مناسک گفت: قرار بود در سال گذشته مجمع روحانیون طرح مناسک را پیگیری کند که حرکتی در این رابطه صورت نگرفت و اگر چند کاندیدا در انتخابات داشته باشیم نتیجه را پیشاپیش واگذار کردیم.

کواکبیان در پاسخ به این که خاتمی را قبول دارید یا خیر؟ گفت: اگر خاتمی بیاید به نفع وی کنار می روم؛ من بر اساس تکلیف حزبی آمدم و در کنفرانس مطبوعاتی بیان کردم که در صورت اجماع اصلاح طلبان و حضور خاتمی به نفع ایشان به طور حتم کنار می روم و از وی حمایت می کنم.

کاندیدای نهایی و اختصاصی میان 18 حزب اصلاح طلب هستم

وی در پاسخ به سوالی که در رسانه ها مطرح شده جهانگیری، خاتمی را به عنوان گزینه نهایی اصلاح طلبان معرفی کرده است، اظهار داشت: اگر 18 حزب اصلاح طلب کشور را در نظر بگیریم، نامزد اختصاصی و  نهایی آنها بنده هستم و باید این خبر را به درستی بررسی کنیم؛ اگر سایرین برای حضور در عرصه انتخابات احساس "تکلیف" می کنند اما در مورد من، 500 نفر بنده را تکلیفاندند!
 
کواکبیان در ادامه افزود: اعتقاد دارم که خاتمی میل و رغبتی برای حضور در عرصه انتخابات ندارد و جالب اینکه برخی افراد تند اصلاح طلب اعلام می کنند، خاتمی ظرف چند روز آینده اعلام حضور خواهد کرد و این در حالی است که بنده 23 آبان سال گذشته به اتفاق اعضا 18 حزب اصلاح طلب کشور با وی ملاقاتی داشتیم و خاتمی هیچ تمایلی برای حضور از خود نشان نداد.  
 
کاندیدای احتمالی انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: جریانی تلاش می کند که خاتمی را به عرصه انتخابات وارد کند و عقیده دارد اگر خاتمی نیاید آنها به هیچ فرد دیگری از اصلاح طلبان رای نمی دهند و این در حالی است که خیلی از اصلاح طلبان چنین اعتقادی ندارند.  
 
کواکبیان تاکید کرد: خاتمی قطعا ورود پیدا نمی کند و هیچ علائمی مبنی بر اینکه بخواهد به عنوان کاندیدا اعلام حضور کند در شرایط حاضر دیده نمی شود.  
 
وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه روز گذشته دیدار شورای هماهنگی اصلاحات با آیت الله هاشمی رفسنجانی منجر به چه مسائلی شد افزود: من در این نشست حضور نداشتم.

از ابتدا اعتقادی به تقلب نداشتم/ تقلب را رد می کنم
 
این کاندیدای اصلاح طلب در پاسخ به این سوالی که در جریان انتخابات سال 88 عمده بهانه جریان اصلاحات برای شکست در انتخابات ریاست جمهوری تقلب بود، آیا شما هم عقیده داشتید که تقلب صورت گرفته است یا خیر؟ افزود: من از ابتدا اعتقادی به تقلب نداشتم و در همان روزهای اول اعلام کردم هرچه بخواهید تخلف شده است اما تقلب را رد می کنم.  
 
وی ادامه داد: 24 خرداد 88 اولین اصلاح طلبی بودم که در گفتگو با شبکه خبر اعلام کردم بین معترضین به نتیجه انتخابات و عناصر برانداز نظام باید تفکیک قائل شد و عقیده داشتم اگر ابهامی وجود دارد باید اعتراضات به صورت قانونی مطرح شود و لشکرکشی خیابانی راه به جایی نخواهد برد.
 
کواکبیان تصریح کرد: بر مبنای تخلف احتمالی در انتخابات وزیر بازرگانی به مجلس هشتم فراخواندیم و اعتراض کردیم که چرا سود سهام عدالت درست شب انتخابات واریز شده است.  
 
کاندیدای احتمالی انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: در شرایط حاضر هم شاهد این تخلفات هستیم مثلا همین برگزاری مراسم تقدیر از خادمان نوروزی که می گویند بالغ بر 40 میلیارد تومان هم هزینه داشته است یکی از موارد تخلفات دولت است که از بودجه بیت المال چنین هزینه هایی را صرف می کند.  
 
وی با اشاره به طرح استخدام دولتی نیز افزود: طرح استخدام 500 هزار نفر در سازمان ها و نهادهای مختلف دولتی نیز تخلف دیگری است که دولت در انتهای عمر خدمت خود به مردم مرتکب شده است و این در حالی است که طی این 8 سال هم می توانست استخدامی ها را دنبال کند.
 
کواکبیان ادامه داد: سفرهای استانی هم انتخاباتی است چرا که دولت هیچ طرح جدیدی برای افتتاح و یا احداث ندارد و اگر همین طور ادامه پیدا کند شاهد افزایش تخلفات دیگر دولت در این زمینه خواهیم بود.  
 
کاندیدای احتمالی یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: در سفر استانی رئیس جمهور و اعضای هیات دولت به سمنان مشخص شد که فقط 14 درصد از طرح ها طی این هشت سال اجرایی شده و برای همه مردم این شائبه ایجاد شده در صدد تبلیغات انتخاباتی برای کاندیدای مورد نظر خود است.

دبیر کل حزب مردم سالاری در تشریح برنامه های خود گفت: ما سه سند فرادستی از قبیل قانون اساسی، سند چشم انداز 1404 و برنامه پنج ساله پنجم را داریم و براساس این سند اولویت های خود را تعیین کرده ایم.
 
وی ادامه داد: رئیس دولت مجری برنامه های فرادستی است و باید به آنها عمل کند.
 
کواکبیان اظهار داشت: ما در تحقق اسناد فرادستی 50 برنامه داریم که شامل حوزه های اقتصادی 12 برنامه، در حوزه سیاسی 10 برنامه، حوزه فرهنگی 8 برنامه، بین الملل 5 برنامه، حوزه اداری 5 برنامه، حوزه اجتماعی 5 برنامه و امور کلان و زیربنایی 5 برنامه هستند.  
 
کاندیدای احتمالی یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به برنامه های فرهنگی خود گفت: راه اندازی تلویزیون خصوصی از برنامه های جدی ما در زمینه فرهنگی است، چرا که باید به بخش خصوصی در این زمینه اعتماد کرد تا آزادی بیان و نشر مطالب مردم به صورت انحصاری نباشد.  
 
وی ادامه داد: این امر با قانون اساسی مغایرت دارد اما باید از طریق مجمع تشخیص مصلحت نظام و بررسی های آنها این کار را شکل داد.
 
دبیر کل حزب مردم سالاری گفت: راه اندازی سازمان برنامه و بودجه و احیای این سازمان جزو برنامه های ما در امور کلان و زیربنایی است چرا که این سازمان حاصل 60 سال کار کارشناسی بود؛ در ابتدا دولت نهم به بهانه های مختلف تعطیل شده که خود این کار اکنون به بی انضباطی هایی را در کشور دامن زده است.

تقویت احزاب به صورت جدی جزو برنامه های ما است
 
کواکبیان با اشاره به برنامه های سیاسی خود اظهار داشت: تقویت احزاب به صورت جدی جزو برنامه های ما بوده و اگر ما در کشور معتقد به وجود احزاب مختلف هستیم باید این احزاب در تصمیم گیری ها نقش داشته باشند.
 
کاندیدای احتمالی یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: احیای اصل 8 قانون اساسی که مربوط به امر به معروف و نهی از منکر بوده از دیگر برنامه های ما است همانطور که در دوره خاتمی اصل 7 مربوط به شوراها عملیاتی شد ما نیز به دنبال عملیاتی ساختن اصل هشتم هستیم.  
 
دبیر کل حزب مردم سالاری افزود: امر به معروف و نهی از منکر به معنای گشت ثارالله در خیابان ها نیست بلکه به این معنی است که حتی ضعیف ترین فرد جامعه بتواند با بالاترین مقام کشور بحث کند و بتواند بر کلیه دستگاه ها نظارت داشته باشد.
 
وی ادامه داد: عملیاتی ساختن اصل هشتم قانون اساسی باید از طریق صدا و سیما و نهادهای فرهنگی صورت بگیرد و این امر را باید به صورت امر به معروف و نهی از منکر جمعی دنبال کنیم.  
 
کواکبیان تصریح کرد: بنده در نیمه دوم سال 87 نطقی در مجلس داشتم که عنوان کردم دعوت از خانم ها برای حضور در ورزشگاه، قرآن در سینی گذاشتن و به مجری تحویل دادن همراه با دف زنی و حضور در جلسات رقص ترکیه با ارزش های دینی هم خوانی ندارند.  
 
کاندیدای احتمالی یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: خیلی از اصولگرایان علیه ما پرخاش کرده و گفتند که به دنبال فتنه جدید هستید، الان بررسی کنید که همان دوستان چه نوع برخوردهایی دارند؟
 
وی درباره سخنان احمدی نژاد در سفر به خوزستان گفت: نه احمدی نژاد، نه فکرش و نه تیمش عوض شده بلکه وی همان احمدی نژاد است.

ما حاضریم اجازه ندهیم کشور دچار عوام فریبی شود
 
کواکبیان ادامه داد: اگر اصولگرایان قبول دارند ما پیشنهاد دادیم که در کشور جبهه ضدپوپولیستی تشکیل شود و ما حاضریم اجازه ندهیم کشور دچار عوام فریبی شود.
 
دبیر کل حزب مردم سالاری ادامه داد: حرف های احمدی نژاد در خوزستان نوعی عوام فریبی است اگر واقعا چیزی هست بگوید این بلوف زدن ها درست نیست؛ احمدی نژاد چند سال پیش گفت اسامی 300 نفر مفسد اقتصادی در جیب من است؛ اگر واقعا می خواهد بگوید مردم منتظر هستند، بشنوند.  
 
وی ادامه داد: اصولگرایان باید این روند را قیچی کنند تا در کشور ادامه پیدا نکند و ما معتقدیم سندها و حرف هایی که احمدی نژاد از آنها حرف می زند، وجود ندارد.  
 
کواکبیان تصریح کرد: دوستان اصولگرا در این قضایا مسامحه کاری می کنند، اگر خواهان این هستند که اصول اجرایی تغییر کند باید بدانند دست دولت نباید به قدری باز باشد که هرکاری بخواهد بکند و این کار اصولگرایان یعنی واگذاری انتخابات 24 خرداد 92 به دولتی ها.

وی در ارتباط با تخلفات دولت گفت: تخلفات زیادی دارد صورت می گیرد که اگر پرونده ای روشن شود پرونده زیادی از دولت مردان رو خواهد شد و معتقدیم اخلاق مداری باید در جامعه رعایت شود و افشاگری در فضای عمومی درست نیست.  
 
دبیر کل حزب مردم سالاری اظهار داشت: افرادی که مدعی دارا بودن اسناد و مدارک از افراد هستند، ضرر می کنند و حتما اسناد بیشتری علیه آنها موجود خواهد بود و مخاطب احمدی نژاد باید واکنش نشان دهد.  
 
کواکبیان در رابطه با عوام فریبی ها در  جامعه بیان کرد: قبل از تایید کاندیداها در شورای نگهبان باید جلوی حرکت های عوام فریبانه را بگیریم.
 
وی با اشاره به تجلیل از خادمان نوروزی اظهار داشت: در برخی از استان ها برای برگزاری برنامه به مسجدها مراجعه می کنیم؛ در دقیقه آخر دست رد به سینه ما می زنند و می گویند گفته شده کار سیاسی نکنیم و حال در استادیوم آزادی چنین برنامه ای برگزار شده است.  
 
دبیر کل حزب مردم سالاری در پاسخ به اینکه وضعیت شما در نظرسنجی ها چگونه است؟ گفت: واحد ارتباطات، حزب مردم سالاری در استان های مختلف در نظرسنجی بین اصلاح طلبان اعلام کرده بعد از خاتمی بالاترین آمار نظرسنجی مربوط به من بوده اما این نظرسنجی در بین عموم مردم صورت نگرفته است.

هیچ حزب اصلاح طلبی، به واژه اصلاح طلبان بدلی اعتقاد ندارد
 
کواکبیان در پاسخ به سوالی دیگری مبنی بر اینکه منظور از اصلاح طلبان بدلی چیست؟ گفت: واژه اصلاح طلبان بدلی از سوی برخی مطرح شد و هیچ حزب اصلاح طلبی به این موضوع اعتقاد ندارد؛ در بین اصلاح طلبانی که در حال فعالیت هستند واژه بدلی بودن صدق نمی کند و این ساخته و پرداخته سایت ها است.  
 
دبیر کل حزب مردم سالاری تاکید کرد: پایه گذار حزب مردم سالاری در سال 77 و همچنین رئیس ستاد ائتلاف مردمی میرحسین موسوی در سراسر کشور در سال 88 بوده ام و بعد از آن موضع خود را با معیارهای منطقی مشخص کردم.
 
وی با انتقاد از تعبیر اصلاح طلبان بدلی گفت: اگر براساس معیارها این اصلاح طلبان بدلی را مطرح کنیم باید گفت اصلاح طلبی در چارچوب معیارها و اصول نظام مدنظر است و اگر معیار برخی از اصلاح طلبی این است که کل چارچوب را بر هم بزنیم پس خارج نشین ها که حرف های تندتری می زنند، اصلاح طلب تر هستند.  
 
کواکبیان بیان کرد: اصلاح طلبی با ارزش اسلامی، منافع ملی، قانون اساسی و مطالبات مردم تعریف می شود و برخی بدشان نمی آید اصلاح طلبی را مساوی با براندازی تلقی کنند.
 
وی در پاسخ به این سوال که چرا اعتقاد دارد برخی از فعالیت های فعلی دولت با شائبه انتخاباتی همراه است؟ اظهار داشت: احمدی نژاد در هیچ کاری با حساب و کتاب رفتار نمی کند و با وجود اینکه سفرهای استانی در حال حاضر لزومی ندارد باز هم این قضیه را دنبال می کند.
 
وی در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه پیش بینی می کند گزینه مورد نظر دولت مشایی باشد یا فرد دیگری افزود: باز هم رئیس جمهور در این زمینه با هیچ حساب و کتابی رفتار نمی کند و قطعا نمی شود پیش بینی کرد چه گزینه ای را در آینده مطرح خواهد کرد.

دولتی ها به هر قیمتی شده تلاش می کنند ریاست جمهوری را در انحصار خود نگه دارند
 
این کاندیدای احتمالی اصلاح طلب اظهار داشت: لذت ریاست جمهوری شیرینی خاصی را در کام دولت ایجاد کرده که قصد ندارد به راحتی این سمت را به فرد دیگری واگذار کند و این در حالی است که خدمت به مردم باید براساس معیارهای دینی و شرعی دنبال شود، نه عوام فریبی که متاسفانه به راحتی مشاهده می کنیم که دولتی ها به هر قیمتی شده تلاش می کنند ریاست جمهوری را در انحصار خود نگه دارند.  
 
کواکبیان در ادامه این نشست خبری در مورد اینکه اصلاح طلبان چقدر تلاش می کنند کرسی های شوراهای شهر و روستا را به خود اختصاص دهند؟ تصریح کرد: اصلاح طلبان به جز مسئله ریاست جمهوری که اختلافاتی میان آنها وجود دارد، در شوراها تقریبا اشتراک نظر دارند اما مبنای تمرکز را بر محور فعالیت های تهران قرار داده اند.  
 
دبیر کل حزب مردم سالاری افزود: در حال حاضر در تمامی شهرها و روستاها برنامه ریزی دقیقی توسط حزب مردم سالاری انجام شده و به دنبال ائتلاف با سایر گروه های اصلاح طلب هستیم که در حال حاضر یک لیست 30 نفره برای تهران در حال تکمیل است که شامل اعضای اصلاح طلب شورا و 5 نفر از نمایندگان مجلس هشتم است.  
 
وی ادامه داد: در استان ها هم به همین شکل  انتخابات شوراها را دنبال می کنیم البته در شهرهای کوچک انتخابات به صورت سیاسی دنبال نمی شود بلکه بیشتر کارآمدی و تجربه افراد و حتی بحث های قبیله ای مطرح است.  
 
کواکبیان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه بازی گروه های تندروی اصلاح طلب در آستانه انتخابات که می گویند؛ "یا خاتمی یا هیچ کس" تا چه زمانی ادامه دارد؟ بیان کرد: این مسئله مهم نیست و حقیقت این است که همه ما باید در خلق حماسه سیاسی که مورد نظر مقام معظم رهبری است سهیم باشیم و ما در سفرهایم به استان ها می بینم که این شایعه پردازی ها هیچ تاثیری در حضور و خلق حماسه مردمی نخواهد داشت.  
 
دبیر کل حزب مردم سالاری تصریح کرد: افرادی که در فضای انتخابات شائبه کمرنگ شدن حضور مردم را به خاطر نیامدن فردی خاص مطرح می کنند باید بدانند قانون همه مسائل را به روشنی مطرح کرده و قطعا مردم با حضور بالای 60 درصدی در انتخابات شرکت خواهند کرد.

یکی از خبرنگاران با انتقاد به صحبت های کواکبیان گفت: اینکه می گویید نامزد دولت اقبالی ندارد باید این را به عهده مردم بگذارید و غیرقانونی بودن اقدامات رئیس جمهور را شورای نگهبان باید اعلام کند و مسئولین سیاسی باید تقوا پیشه کنند.  
 
وی در پاسخ به این خبرنگار گفت: واقعیت این است که می گوییم مردم را نمی توان با این کارها گول زد مثلا نمی توان به آنها گفت که مراسم تجلیل از خادمان نوروزی در ورزشگاه آزادی، انتخاباتی نبوده است و فقط به منظور تقدیر برگزار شد.  
 
دبیر کل حزب مردم سالاری ادامه داد: اگر انتخاباتی نبود پس چرا در 34 سال بعد از انقلاب هیچ دولتی به فکر تجلیل از خادمان سفرهای نوروزی نیافتاده است.  
 
کواکبیان به بی نظمی های مراسم آزادی اشاره کرد و گفت: آنها حتی اداره این جلسه را بلد نبودند و مدیریت نادرست آنها باعث شد که مردم در بین برنامه شعار "توپ، تانک فشفشه، ناهار ما چی میشه" را سر دادند.  
 
وی اظهار داشت: آنها مطمئنا به دنبال برنامه های دیگری بودند که برنامه هایشان نگرفت چرا که اگر جمعی که مدنظر آنها بود در این جلسه حضور پیدا می کرد بحث انتخاباتی خود را مطرح کردند و بهانه اینکه مشایی بر سر قبر عسل بدیعی رفته را مطرح نمی کردند.  
 
کاندیدای احتمالی یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری درباره نکات مثبت دولت احمدی نژاد گفت: پشتکار، ساده زیستی و سفرهای استانی سه ویژگی مثبت دولت احمدی نژاد است.  
 
دبیر کل حزب مردم سالاری ادامه داد: دولت نهم و دهم پشتکار خوبی داشت اما گاهی اوقات پشتکار با کار کارشناسی و بصیرت لازم همراه نبود که کار را خراب تر می کرد.
 
وی درباره ساده زیستی احمدی نژاد گفت: ایشان بار اولی که سوار هواپیمایی که مربوط به زمان خاتمی بود شدند از تجملاتی بودن آن انتقاد کردند اما در سفرهای بعدی همه آنها فراموش شد.
 
کواکبیان افزود: احمدی نژاد در آخرین سفر نیویورک هیئتی 120 نفره با خود همراه داشت که این امر با ساده زیستی وی هم خوانی نداشت، چرا که این هیئت متشکل از کارشناسان و متخصصان نبودند.
 
این کاندیدای اصلاح طلب در پایان اظهار داشت: سفرهای استانی و دیدار با مردم شهرهای مختلف مثبت به شمار خواهد رفت اما وقتی که وعده های بی پشتوانه و بدون مبانی قانونی و منطقی به مردم نداد.

کلید واژه ها: اصلاح طلبان خاتمی مردم سالاری آمریکا انتخابات ریاست جمهوری


نظر شما :