تازه ترین هشدار اروپا و آمریکا به رئیس جمهور سوریه

این آخرین فرصت است آقای اسد

۰۸ خرداد ۱۳۹۲ | ۱۵:۳۰ کد : ۱۹۱۶۷۳۴ اخبار اصلی خاورمیانه
وزیر امور خارجه امریکا به همتای روس خود گفت که اعمال فشار به مخالفان نیز ممکن است البته به شرطی که مسکو نیز به اسد هشدار دهد که کنفرانس جدید ژنو آخرین فرصت است و زمان به او اجازه نمی دهد که مانور سیاسی انجام دهد
این آخرین فرصت است آقای اسد

دیپلماسی ایرانی: منابع آگاه دیپلماتیک می گویند که ایالات متحده و بریتانیا و فرانسه تصور می کنند که ‍ژنو 2 آخرین فرصت برای بشار اسد برای دادن امتیازهای لازم با هدف رسیدن به راه حل سیاسی و پذیرفتن نشستن پشت میز مذاکره با مخالفان است.

به گزارش روزنامه العرب، چاپ لندن، منابع آگاه از پاریس خبر می دهند که در دیداری که دوشنبه شب میان وزرای امور خارجه فرانسه، ایالات متحده و روسیه برگزار شد هر سه وزیر بر افزایش فشارها به دو طرف درگیر با هدف توقف کشتارها تمرکز کردند که به اعتقاد آنها نخستین گام قبل از انجام مذاکرات محسوب می شود. بنا به توافقی که میان آنها حاصل شده است، بعد از توقف خشونت ها مذاکرات در محدود زمانی سه ماهه آغاز خواهد شد که باید در نهایت به تشکیل دولت انتقالی در سوریه منجر شود.

یک منبع دیپلماتیک به این روزنامه گفته است که مذاکرات سه طرف در حالی پایان یافت که بر مبارزه با جریان های افراطی و تندروی مستقر در شمال سوریه توافق شد به شرطی که این گام بتواند فورا راه را برای رسیدن به راه حل سیاسی هموار کند. آنها همچنین توافق کردند هر کدام از طرف ها در رسیدن به این راه حل سنگ اندازی کرد، فورا با آن برخورد شود.

وزیر امور خارجه امریکا به همتای روس خود گفت که فشار به مخالفان ممکن است به شرطی که مسکو نیز به اسد هشدار دهد که کنفرانس جدید ژنو آخرین فرصت است و زمان به او اجازه نمی دهد که مانور سیاسی انجام دهد یا بخواهد زمان کسب کند.

این در حالی است که اتحادیه اروپا دوشنبه شب ممنوعیت ارسال سلاح به مخالفان اسد را با وجود مخالفت صریح آلمان، اتریش، قبرس، ایتالیا و تعدادی دیگر از کشورهای اروپایی با فشار فرانسه و انگلیس لغو کرد.  

یک فرد آگاه که نخواست نامش فاش شود، در این باره گفت: «وزیر امور خارجه امریکا به همتای روس خود گفت که اعمال فشار به مخالفان نیز ممکن است البته به شرطی که مسکو نیز به اسد هشدار دهد که کنفرانس جدید ژنو آخرین فرصت است و زمان به او اجازه نمی دهد که مانور سیاسی انجام دهد یا بخواهد زمان کسب کند.»

فشارهای عربی به ائتلاف مخالفان سوریه برای قبول عضویت چهره های مخالف دیگر به جمع آنها از جمله میشل کیلو که به دلیل مخالفاتش با اخوان المسلمین حضور او از سوی این جریان رد می شد و شماری دیگر از زنان مخالف اثر کرده و به زودی فهرست جدیدی از اعضای مخالفان اسد به جمع ائتلاف مخالفان خواهد پیوست.

به موازات این تحولات قضیه استفاده از سلاح های شیمیایی دوباره به روی میز آمده و در تازه ترین ادعا در این زمینه گفته شده است که نیروهای نظامی وفادار به اسد از این سلاح ها علیه مخالفان استفاده کرده اند. ناظران معتقدند که این ادعا برگه فشار تازه ای در دست غریب بیش نیست که به واسطه آن تلاش می کند اسد را وادار به قبول راه حل سیاسی کند. غربی ها تهدید می کنند در صورتی که بشار اسد راه حل سیاسی را نپذیرد پرونده را به دادگاه جنایت های جنگی حواله خواهند داد. روز دوشنبه روزنامه لوموند فرانسه مطلبی را منتشر کرد که در آن ادعا می کرد که ارتش سوریه علیه مخالفان از سلاح شیمیایی استفاده کرده است. یک روزنامه نگار به همراه عکاس خبری که او را همراه می کرده به این روزنامه گفته است که خود شاهد حمله با سلاح شیمیایی در جریان درگیری ها بوده است. این خبر دستاویز تازه ای به غربی ها داده به گونه ای که لوران فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه در این باره گفت: «دلایل روشنی وجود دارد که نشان می دهد از سلاح های شیمیایی در سطح محلی استفاده شده است و ما باید به همراه شرکای مان درباره عاملان استفاده از این سلاح ها تحقیق کنیم.»

در همین رابطه ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه انگلیس نیز گفت: «بسیار مهم است که ما اروپایی ها با تصویب تعدیل ممنوعیت ارسال سلاح به سوریه این پیام را به نظام اسد برسانیم که او باید به طور جدی مذاکره کند!»

منابع آگاه اروپایی می گویند که اروپایی ها منتظرند تا از سوی امریکا برای لغو ارسال سلاح به سوریه چراغ سبز بگیرند یا این که اگر کنفرانس ژنو 2 شکست خورد فورا اقدام به ارسال این سلاح ها به مخالفان اسد کنند.  

تحریریه دیپلماسی ایرانی

کلید واژه ها: سوریه فرانسه


نظر شما :