چه کسانی خواهان تشدید فشارها بر ایران هستند؟

۰۸ خرداد ۱۳۹۲ | ۱۴:۳۱ کد : ۱۹۱۶۷۵۳ سرخط اخبار

وجه برخی مطبوعات به موضوع تصویب بودجه امسال ایران در مجلس، بحث در لزوم تشدید و یا کاهش فشارهای غرب علیه ایران بر سر موضوع هسته ای، ابتکار جدید ترکیه برای تسهیل تبادلات مالی با ایران و تأکید مجدد روسیه بر ضرورت مشارکت ایران در کنفرانس سوریه، از جمله مهمترین مطالب امروز مطبوعات جهان درباره ایران است. 

 
چه کسانی خواهان تشدید فشارها بر ایران هستند؟
 
به گزارش «تابناک»، مطالب امروز مطبوعات بین المللی بین المللی درباره ایران، طیف کم و بیش گسترده ای را شامل می شود. روزنامه «واشنگتن پست»، موضوع تصویب بودجه سال جاری کشور در مجلس شورای اسلامی را مورد توجه قرار داده و مدعی است کاهش هزینه ها و منابع مالی در نظر گرفته شده در بودجه، نشان دهنده تأثیر تحریم های اقتصادی غرب علیه برنامه هسته ای ایران است. استدلال این روزنامه آن است که چون رقم 290 میلیارد دلاری در نظر گرفته شده در بودجه، 36 درصد کمتر از رقم بودجه سال قبل است، این امر نشانگر تأثیر تحریم ها بر اقتصاد ایران است. واشنگتن پست همچنین می نویسد تحریم های غرب سبب فروپاشی ارزش پول ملی ایران شده که اکنون ارزش آن در مقابل هر دلار به 35 هزار ریال رسیده است. 
 
چه کسانی خواهان تشدید فشارها بر ایران هستند؟
 
سایت شبکه خبری «بلومبرگ» در مطلبی به قلم شورای سردبیری خود، به موضوع انتخابات، تحریم ها و مسئله هسته ای ایران پرداخته است. این سایت معتقد است اگر ایالات متحده و اتحادیه اروپا امید داشتند که با برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ایران، دولتی «مهارشدنی» در ایران بر سر کار بیاید، اکنون و با توجه به فهرست نامزدهای حاضر در انتخابات، این امیدها رنگ باخته است. بر این اساس، برخی از سیاستمداران آمریکایی اکنون اظهار می دارند که باید برای متقاعد کردن ایران به توقف برنامه هسته ای خود، تحریم های شدیدتری بر این کشور وضع شود. اما بلومبرگ معتقد است چنین رویکردی راهگشا و مفید نیست و باید این تضمین به ایران داده شود که در صورت دادن امتیازاتی از سوی این کشور در موضوع هسته ای، تحریم ها از میان برداشته خواهد شد.
 
چه کسانی خواهان تشدید فشارها بر ایران هستند؟
 
این در حالی است که برخی سیاستمداران و تحلیلگران آمریکایی، همچنان با قدرت تمام بر طبل تقابل با ایران می کوبند. در همین رابطه، سایت خبری «پنینسولا» (شبه جزیره) قطر مطلبی را به قلم «دنیس راس» و «دیوید ماکوفسکی» منتشر کرده که از روز گذشته در برخی دیگر از رسانه ها نیز انتشار یافته است. این دو تحلیلگر آمریکایی معتقدند تحریم های شدید آمریکا علیه ایران، با وجود تأثیرگذاری، نتوانسته در بازداشتن ایران از توسعه برنامه هسته ای کاری از پیش ببرد و به همین سبب، لازم است آمریکا اقدامات شدیدتری در این زمینه انجام دهد. به عقیده آن ها، دولت آمریکا باید آنچه آنان «سیاست اعتمادسازی» می خوانند را رها کرده و با شفافیت بیشتری با ایران اتمام حجت کند که در صورت عدم همراهی، چه عواقبی در انتظارش خواهد بود.
 
چه کسانی خواهان تشدید فشارها بر ایران هستند؟
 
در میان دیگر مطالب، روزنامه «تودی زمان» ترکیه از طرح تمهیداتی جدید در این کشور برای انجام نقل و انتقالات مالی، از جمله تبادلات مالی با ایران خبر داده است. این روزنامه می نویسد با وجود افزایش کنترل ها و دقت نظرهای بین المللی بر انجام نقل و انتقالات مالی در ترکیه، به ویژه تبادلات با ایران، دولت آنکارا در حال ایجاد یک نرم افزار جدید ساخت داخل است که قادر است فرایند تبادل ارزهای خارجی را تسهیل نماید. به نوشته این روزنامه، ترکیه امیدوار است از این طریق، مشکلاتی را که شرکت ها و تجار این کشور هنگام انجام تبادلات مالی با آن مواجهند، برطرف کند. تودی زمان می نویسد یکی از عوامل مهم در تولید این سامانه جدید، تبادلات مالی ترکیه با ایران بوده است. 
 
چه کسانی خواهان تشدید فشارها بر ایران هستند؟
 
در نهایت، در مطلبی مربوط به سوریه، سایت شبکه خبری «العربیه» از اصرار روسیه بر حضور ایران در کنفرانس حل بحران سوریه خبر داده است. به نوشته این سایت، روسیه روز گذشته اعلام کرده با وجود مخالفت برخی کشورها از جمله فرانسه، ضروری است که ایران در کنفرانس صلح سوریه حضور داشته باشد. سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در این زمینه گفته: «موضوع ایران برای ما کلیدی است... بی تردید ایران یکی از مهمترین کشورهاست». العربیه اشاره می کند که مسکو تأکید کرده هم ایران، به عنوان متحد دولت سوریه و هم عربستان سعودی، به عنوان حامی گروه های مخالف دولت، باید در کنفرانس حضور داشته باشند. از سوی دیگر، منابع دیپلماتیک اعلام کرده اند قرار است کنفرانس ژنو برای حل بحران سوریه در نیمه ماه ژوئن برگزار شود.  
 

کلید واژه ها: سوریهایرانترکیه


نظر شما :