درخواست‌ یک نویسنده عرب از روحانی

۲۷ خرداد ۱۳۹۲ | ۰۸:۲۸ کد : ۱۹۱۷۴۳۲ سرخط اخبار


یک روزنامه ی قطری در واکنش به انتخاب حسن روحانی به عنوان رییس جمهور ایران به بیان خواسته های کشورهای عربی از تهران پرداخت و نوشت: مهم ترین مساله از نظر ما این است که حسن روحانی به عنوان رییس جمهور ایران چگونه با مسایل بزرگ و موانعی که در برابر زندگی ما و ایرانی ها شکل گرفت، برخورد می کند. 
 
به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، روزنامه ی بوابه الشرق در گزارشی با عنوان "آیا روحانی روحیه ای را در روابط کشورهای عربی و ایران ایجاد خواهد کرد؟"، آورده است: مهم ترین مسایلی که روحانی در دوره ریاست جمهوری اش با آن مواجه خواهد بود مساله هسته یی ایران و تحریم های اقتصادی و چگونگی رویارویی با آن ها است اما مهم ترین مساله از نظر ما به عنوان یک عرب، چگونگی تعامل روحانی با مسایل زیادی است که شکل گرفته و مانعی را در برابر اعراب و ایران برای داشتن یک زندگی همراه با روابطی عادی و با یک روحیه برادری اسلامی، حسن هم جواری، مداخله نکردن در امور داخلی دیگران و خدمت به منافع مشترک، ایجاد کرده است. 
 
در ادامه این گزارش که به قلم فواز العجمی نوشته شده، آمده است: روابط کشورهای عربی حوزه خلیج (فارس) و ایران عادی و آن طوری که ما به عنوان اعراب انتظار داریم، نیست. مهم ترین چیزی که ما از آقای روحانی انتظار داریم حل مشکل جزایر سه گانه است. 
 
نویسنده در ادامه با بیان ادعاهایی واهی از جمله حق حاکمیتی امارات بر جزایر سه گانه، دخالت ایران در امور عراق و آن چه تلاش برای تاثیرگذاری بر تصمیم گیری های سیاسی و اقتصادی ایران در این کشور خواند، افزود: اما مشکل اصلی، در خصوص روابط کشورهای عربی و ایران است که از روحانی انتظار داریم تا راه حل فوری را برای آن پیدا کند. 
 
وی در پایان نوشت: این ها مسایل مهمی هستند که روحانی در آغاز دوره ریاست جمهوری اش با آن مواجه است و امیدواریم که به تصحیح روابط میان ما و ایران بپردازد و هم چنین ایران در نقش خود به عنوان یاریگر مقاومت باقی بماند. 

کلید واژه ها: روحانی


نظر شما :