اروپا ارسال جنگ‌افزار به مصر را متوقف کرد

۳۱ مرداد ۱۳۹۲ | ۲۲:۲۹ کد : ۱۹۲۰۲۳۶ سرخط اخبار

با توافق وزیران خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا صادرات جنگ افزار به مصر متوقف شد. این تصمیم شامل جنگ افزارهایی می شود که می توانند علیه غیرنظامیان به کار گرفته شوند.

به گزارش ایسنا به نقل از شبکه خبری دویچه وله، وزیران خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا پس از یک نشست اضطراری در بروکسل، پایتخت بلژیک در بیانیه ی مشترکی اعمال خشونت از سوی تمام طرف های درگیر در بحران مصر را محکوم کردند.

اروپا فرستادن جنگ افزار را به مناطقی که احتمال استفاده از آن برای سرکوب شهروندان وجود دارد ممنوع کرده است. این ممنوعیت شامل کشورهایی که آشکارا حقوق بشر را نقض می کنند نیز می شود.

برابر توافق کشورهای اروپایی تجهیزات نظامی تولید شده در کشورهای عضو اتحادیه نباید وسیله دامن زدن به یک مناقشه نظامی در کشور دریافت کننده یا ادامه درگیری های خشونت آمیز داخلی در این کشورها شود.

از زمان برکناری محمد مرسی، رئیس جمهور منتخب مصر توسط نظامیان (سوم ژوئیه ۲۰۱۳)، حامیان وی که اغلب از جمعیت اخوان المسلمین هستند دست به تظاهرات و درگیری با نیروهای امنیتی و انتظامی زده اند.

نیروهای پلیس و ارتش در روزهای گذشته بر شدت سرکوب معترضان حامی مرسی افزوده اند و بسیاری از رهبران و اعضای ارشد اخوان المسلمین را بازداشت کردند. اسلام گرایان متهم به اغتشاش، اقدام مسلحانه، حمله به مراکز و نیروهای انتطامی و برهم زدن امنیت و آرامش کشور شده اند.

برخورد خشونت آمیز با اسلام گرایان، که گفته می شود تا کنون صدها قربانی برجا گذاشته، با واکنش انتقادی اغلب کشورهای اروپایی روبرو شده است.

برکناری مرسی که با ۱۳ میلیون و ۳۰۰ هزار رای رئیس جمهور مصر شده بود، پس از تظاهرات و اعتراض های دامنه دار شهروندان و جمع آوری بیش از ۲۲ میلیون امضا علیه او انجام شد.

آمریکا به عنوان مهم ترین شریک اقتصادی مصر از این کشور نفت، گاز، منسوجات و تولیدات کشاورزی وارد می کند. قراردادهای گوناگون تجاری میان دوکشور نشان از همین پیوند اقتصادی دارد. سازمان خواربار جهانی (فائو) اما اعلام کرده که مصر در سال ۲۰۱۳ به خاطر شرایط نامطمئن موجود نه تنها قادر به صدور محصولات کشاورزی نیست، بلکه مجبور است غله را نیز به کشور وارد کند.

ایتالیا پیش از برگزاری این نشست تاکید فراوان داشت که ارسال جنگ افزار به مصر دست کم تا زمانی که ارتش این کشور شرایط فوق العاده اعلام کرده به حالت تعلیق درآید.

آلمان که در تلاش ناکام دیپلمات های اروپایی و آمریکایی برای میانجیگری میان ارتش و اسلام گرایان سهیم بوده یک هفته پیش از نشست بروکسل ارسال تجهیزات نظامی به مصر را متوقف کرد.

به گفته ی منابع نزدیک به هیئت آلمانی در بروکسل، تلاش وزیر خارجه آلمان در قاطعیت آن بخش از بیانیه روز چهارشنبه که به صادرات جنگ افزار مربوط می شود نقش تعیین کننده ای داشته است.

"اشپیگل آنلاین" به نقل از نزدیکان گوئیدو وستروله گزارش داد، وزیر خارجه آلمان در عین حال از همکاران اروپایی خود خواسته واکنش متعادلی نشان دهند تا راه های گفتگو و امکان تاثیرگذاری در بحران مصر برقرار بماند.

کشورهای اروپایی خواهان خاتمه درگیری های خشونت آمیز در مصر و یافتن یک راه حل سیاسی با مشارکت تمام طرف های درگیر هستند.

بنابر این گزارش کشورهای اروپایی از سویی مایل به سکوت در برابر خونریزی های اخیر در مصر نیستند، از سوی دیگر همچنان بر ضرورت یافتن یک راه حل مسالمت آمیز تاکید دارند و نگرانند که با برخورد تندتر امکان اعمال نفوذ در تحولات این کشور را از دست بدهند.

بر همین اساس توقف ارسال جنگ افزار به مصر به معنای قطع تمام برنامه های کمک رسانی به این کشور نخواهد بود. وزیران خارجه کشورهای اروپایی تاکید می کنند که به رغم بحران موجود همچنان مصر را شریکی مهم در منطقه می دانند.

آنها توافق کرده اند که ارسال کمک هایی که هدف آنها حمایت از شهروندان غیرنظامی مصر باشد همچنان ادامه یابد.

کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا معتقد است که کمک به قشرهای محروم جامعه مصر نباید متوقف شود.وی اعلام آمادگی کرد بار دیگر میان دولت انتقالی، ارتش و اسلام گرایان اخوان المسلمین میانجیگری کند.

کلید واژه ها: مصر کشورهای اروپایی


نظر شما :