چرا حمله به سوریه به تأخیر افتاده است؟

۰۷ شهریور ۱۳۹۲ | ۲۰:۰۵ کد : ۱۹۲۰۵۸۰ سرخط اخبار

در حالی که پیش از این پیش بینی می شد، تهاجم غرب و متحدان منطقه ای آن به سوریه، امروز پنجشنبه آغاز شده و دو یا سه روز طول بکشد، سخنان امروز مقامات آمریکایی و انگلیسی و تحولات سیاسی و بین المللی، شروع تجاوز به سوریه را حداقل به تأخیر انداخته است.

بنا بر اخبار منتشره، نشست غیررسمی اعضای دائم شورای امنیت در مورد قطعنامه پیشنهادی انگلیس در مورد سوریه با توجه به مخالفت های روسیه و چین و ترک جلسه توسط آنها بدون نتیجه به پایان رسیده است.

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا نیز در ساعات اولیه روز پنجشنبه گفته، هنوز برای حمله به سوریه تصمیمی نگرفته و با اعلام این که دولتش بر این باور است که سلاح شیمیایی به طور گسترده در سوریه استفاده شده و این که مخالفان دولت سلاح شیمیایی از نوع استفاده شده را ندارند، دولت سوریه را به استفاده از سلاح شیمیایی متهم کرده است.

اوباما استفاده از سلاح شیمیایی را خلاف منافع ملی آمریکا دانسته و گفته، اقدام علیه اسد به وی پیامی قاطع خواهد داد که این کار را تکرار نکند.

به نظر می رسد که اوباما علاوه بر سایر محاسبات مربوط به سوریه، با مخالفت های جدی داخلی در مورد حمله به سوریه نیز روبه روست. جان بوینر، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا از اوباما خواسته، هدفش از حمله به سوریه و شیوه جلوگیری از گسترش درگیری ها در نتیجه این کار را توضیح دهد.

از سوی دیگر، 110 نماینده از اوباما خواسته اند که هیچ کاری بدون مجوز کنگره انجام ندهد؛ افزون بر این، نظرسنجی ها از مخالفت قاطع افکار عمومی آمریکا با اقدام نظامی در سوریه خبر می دهد. همچنین گفته شده که دولت برای قانع کردن کنگره، اطلاعات محرمانه ای در اختیار برخی اعضای ارشد کنگره خواهد گذارد.

در حالی که غرب امید خود برای کسب موافقت شورای امنیت برای اقدام در سوریه را تقریبا از دست داده، ویلیام هیگ، وزیر خارجه انگلیس اظهار داشته که این کشور در کنار متحدان خود حتی بدون مجوز شورای امنیت اقدام خواهد کرد.

البته سخنان وی نیز فوری بودن حمله به سوریه را غیرمحتمل به نظر می رساند. وی گفته که بحث در این زمینه، شاید چند روز دیگر در شورای امنیت طول بکشد.

دولت انگلیس نیز در صحنه داخلی با مخالفت هایی روبه رو شده است. دولت کامرون پارلمان را برای تصمیم گیری در این مورد در روز پنج شنبه فرا خوانده است.

«اد میلیبند»، رهبر حزب مخالف، عصر سه شنبه موضوع را در گفت وگو با نخست وزیر مورد بحث قرار داده است. پس از این دیدار، حزب کارگر تمایل خود به حمایت از اقدام دولت را به شرط قانونی و متناسب بودن اقدام نظامی نشان داد، ولی روز بعد آن را وابسته به بررسی شرایط دانست.

یک سخنگوی حزب کارگر گفته است، ما روشن کرده ایم که باید چهارچوب حقوقی روشنی برای این کار باشد؛ بنابراین، برای اثبات این مسأله، لازم است که سازمان ملل نیز دخیل باشد و این کار سازمان ملل از راه در نظر گرفتن نتیجه کار بازرسان سازمان ملل در سوریه و ملاحظات شورای امنیت امکان پذیر است».

در همین حال، پایگاه اسرائیلی دبکا، دلیل اصلی دیرکرد اوباما در حمله نظامی به سوریه را خرید زمان برای به نتیجه رسیدن مذاکرات سری جان کری، وزیر خارجه این کشور با لاوروف همتای روس وی دانسته است. بنا به ادعای دبکا، پس از این توافق، آمریکا حمله کوتاه و خفیفی به سوریه انجام می دهد و پس از آن آمریکا و روسیه به دنبال برگزاری اجلاس ژنو 2 خواهند رفت.

پیش از این، تحلیلگران ریشه بسیاری از درگیری ها و تلاش های نظامی در سوریه در ماه های اخیر را تلاش مخالفان و حامیان آنها برای کسب برتری ها در صحنه نظامی می دانستند که سپس در اجلاس ژنو برای امتیازگیری از دولت سوریه مورد استفاده قرار گیرد.

به نظر می رسد، سرنوشت نوع مداخله نظامی غرب در سوریه و جدول زمانی آن تا حد زیادی متغیر است. در حالی که پیش از این، شروع حمله به سوریه در صبح پنجشنبه و مدت آن دو یا سه روز اعلام شده بود، اکنون از ساعات اولیه روز شنبه و مدت زمان چند ساعت در این مورد سخن گفته می شود.

بی بی سی نقشه های زیر را از نحوه استقرار نیروهای مهاجم غربی، وضعیت مناطق حساس در پیرامون دمشق و نیز در سراسر خاک سوریه منتشر کرده است. رسانه انگلیسی در نقشه اول، متأسفانه به جای نام درست خلیج فارس عبارت مجعول به کار برده است.

 

 

کلید واژه ها: سوریه آمریکا سلاح شیمیایی


نظر شما :