توکلی: حساب ذخیره ارزی جارو شد

۲۵ شهریور ۱۳۹۲ | ۱۴:۰۴ کد : ۱۹۲۱۴۵۷ سرخط اخبار

عصر ایران:

نماینده مردم تهران در مجلس می گوید در حساب ذخیره ارزی از 176 میلیارد دلار 161 میلیارد دلار را بخش دولتی استفاده کرده است.

به گزارش نامه، احمد توکلی عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در برنامه پایش این هفته با بیان این که واردات کالای خارجی به تولید داخلی ضربه وارد می کند، گفت: بنده در سال 84 درباره وقوع بیماری هلندی هشدار داده بود که مورد توجه قرار نگرفت و دوستان فکر می کردند با پول تمام مشکلات حل می شود و بر همین اساس از مرداد 85 قیمت زمین و مسکن افزایش یافت.

وی با اشاره به افزایش اتکا به نفت، گفت: در زمان جنگ سالانه به ازای هر ایرانی 608 دلار اتکا به نفت بود که این میزان در زمان سازندگی به 384 دلار، در دولت اصلاحات به 364 دلار و در دولت نهم و دهم به 890 دلار رسید و با توجه به این میزان اتکا شرایط زندگی بسیار سخت شده است.

توکلی با بیان این که در حساب ذخیره ارزی از 176 میلیارد دلار 161 میلیارد دلار را بخش دولتی استفاده کرده است، گفت: تمام ارز های نفتی را در بخش دولتی استفاده کرده ایم و تنها 10 درصد صرف بخش خصوصی و تعاونی شد و این به بیماری هلندی دامن می زند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به این که عده ای می گویند حساب ذخیره ارزی دیگر وجود ندارد افزود: دلیل این موضوع این است که این حساب جارو شده است و 19.4 تعهدی دارد که منابع ندارد و این شرایط رکود تورمی را درست می کند.

توکلی درباره طرح مسکن مهر گفت: مسکن مهر عالی بود اما خیلی بد اجرا شد و با فشار بانک مرکزی 35 هزار میلیارد تومان اعتبار به بانک مسکن دادند و این موضوع پایه پولی افزایش یافت.

وی تاکید کرد: از سال 81 تا 91 قرار بود 5 هزار و 560 طرح عمرانی تمام شود که 1400 طرح تمام شده است در حالی که 70 درصد بودجه تخصیص داده شده است و اشکال در برآوردها و تصمیمات سیاسی بوده است.

توکلی همچنین درباره قانون هدفمندی یارانه ها تصریح کرد: قانون هدفمندی یارانه ها بسیار مثبت بود اما اشکال دولت این بود که می خواست سرعت داشته باشد و این موضوع نتیجه خوبی به همراه نداشت و رکود و تورم را به همراه داشت.

وی افزود: دولت بخش زیادی از پرداخت های نقدی را از شرکت های آب و فاضلاب و گاز تامین کرد و بانک مرکزی 5 هزار و 700 میلیارد تومان اسکناس برای پرداخت یارانه نقدی تولید کرد و این در شرایطی بود که تولید پولی پرداخت نشد.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با بیان این که بازار ارز رکود تورمی را تشدید کرد، گفت: از بهمن 90 تا شهریور 91 به واسطه نوسانات ارزی تقریبا 27 هزار میلیارد تومان رانت ایجاد شده است.

وی افزود: دولت در پایان سال گذشته 278 هزار میلیارد تومان به بانک ها و موسسات بدهکار است.

توکلی با بیان این که ادامه وضع موجود در اجرای قانون هدفمندی یارانه ها غیر قانونی است و با اصل طرح مغایرت دارد، گفت: بهترین راه این است که یارانه دهک بالا را حذف کند.

توکلی با بیان این که بنده 3 میلیون تومان در ماه حقوق می گیرم و یارانه پرداختی به خانواده من عددی نیست، گفت: دولت باید یارانه دهک های بالا را حذف کند.

توکلی در تشریح راهکارهای خروج اقتصاد از شرایط فعلی با بیان ایم که باید اعتماد برانگیزی برای دولت یک اصل باشد، گفت: اجرای سیاست تثبیت، تثبیت نرخ ارز تخصیص یافته به واردات کالاهای مجاز برای یکسال و جرم بودن هر نوع معامله ارز در خارج از بازار رسمی از جمله این راهکارها است.

نماینده مردم تهران در مجلس با بیان این که آقای هاشمی در زمان دولت سازندگی عاقلانه ترمز سیاست تعدیل را کشید و با سیاست تثبیت تورم را به 23 درصد رساند، گفت: باید از هر تصمیم کارشناسی نشده در دولت و مجلس پرهیز و با فساد در هر شکلی باید مبارزه شود.

کلید واژه ها: تحریم حساب ذخیره ارزی


نظر شما :