ترکیه به دنبال "طرح B" برای سوریه

۲۶ شهریور ۱۳۹۲ | ۰۵:۴۲ کد : ۱۹۲۱۵۰۱ سرخط اخبار

ترکیه ناراحت از فقدان اقدام نظامی علیه سوریه از آمریکا خواست تا در صورت ناکامی این معاهده، "طرح جایگزین" را اجرا کند.

به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه حریت، ترکیه که به مخفی نگه داشتن تردید خود درباره معاهده میان آمریکا و روسیه درباره زرادخانه تسلیحات شیمیایی سوریه ناکام مانده، قصد دارد از دولت واشنگتن بخواهد تا خود را آماده "طرح B" یا برنامه جایگزین در قبال سوریه کند.

یکی ازمنابع دیپلماتیک ترکیه گفت: این روند به بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه زمان بیشتری برای ماندن بر سر قدرت می دهد. این توافق باید دارای وضوح بهتری باشد چرا که اگر دولت دمشق به تعهدات خود عمل نکرد، مجازات شود.

احمد داوود اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه قرار است جزئیات مربوط به این طرح را در نشستی در پاریس با همتایانش از کشورهای آمریکا، فرانسه، انگلیس و عربستان اعلام کند.

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا داوود اوغلو را برای این نشست دعوت کرده است.

وزیر امور خارجه ترکیه که پیشتر این اقدامات را یک اقدام "ظاهری" توصیف کرده بود، قاطعانه نگرانی ترکیه را درباره تاثیرات این معاهده بر جنگ داخلی سوریه ابراز داشت.

وی در جریان گفت وگوی تلفنی با جان کری گفت: این معاهده نباید باعث به تعویق افتادن ضرورت صدور قطعنامه ای سریع درباره تراژدی انسانی در سوریه شود. به اسد نباید اجازه داده شود تا به قتل عام ادامه دهد. ما نگران این مساله هستیم که دولت دمشق از این معاهده سوء استفاده کند.

نشست پاریس به جان کری این شانس را می دهد که به از میان بردن نگرانی های متحدان خود بپردازد.

وزیر امور خارجه ترکیه پیش از شرکت در نشست پاریس با همتایان خود از قطر و عربستان به گفت وگوی تلفنی پرداخت.

براساس گزارش منابع دیپلماتیک ترکیه، یکی از مهمترین مسائلی که قرار است داوود اوغلو در نشست پاریس مطرح کند، استفاده از سلاح شیمیایی توسط دولت اسد است.

همچنین انتظار می رود که وی در جریان نشست پاریس به جان کری اعلام کند که نباید به اسد اجازه سوء استفاده از این معاهده داده شود و واشنگتن آنکارا و مسکو باید اقدامات احتیاطی را در صورت عدم اجرای این معاهده توسط دولت دمشق مد نظر قرار بدهد.

اگرچه این معاهده به ماده هفتم منشور سازمان ملل مبنی بر انجام اقداماتی علیه سوریه در صورت عدم تبعیت این کشور از معاهده امضا شده اشاره دارد. اما آنکارا معتقد است که اقدامات قاطعی باید همین امروز اعلام شوند.

مساله دیگری که داوود اوغلو قرار است آن را در این نشست مطرح کند، ناامیدی از نیروهای مخالف سوری است. وی احتمالا از وزرای امور خارجه کشورهای شرکت کننده در این نشست می خواهد تا از نظر سیاسی و نظامی نیروها و گروه های مخالف دولت دمشق را تقویت کنند تا آن ها در این جنگ مواضع خود را از دست ندهند. 

کلید واژه ها: ترکیه پاریس داوود اوغلو


نظر شما :