پلیس سوئد در تعقیب قاتل یک ایرانی

۱۷ مهر ۱۳۹۲ | ۱۳:۳۷ کد : ۱۹۲۲۶۴۵ سرخط اخبار
کارآگاهان جنایی سوئد در تلاش هستند تا راز قتل جوانی ایرانی که با شلیک چندین گلوله از پا درآمده را فاش کنند. اطلاعات به دست آمده حکایت از آن دارد که این جوان به احتمال زیاد در جریان اختلافات داخلی باندهای خلافکاری به قتل رسیده است.

وقوع قتل
ساعت 16:30روز دوشنبه چهارم شهریور (26 آگوست) ناگهان صدای شلیک پیاپی گلوله در خیابان «شیفتینگه» واقع در شهر «اسکیلستونا»ی سوئد پیچید و افرادی سراسیمه از مغازه ها و خانه ها بیرون آمدند. آنها مرد جوانی را دیدند که غرق در خون در نزدیکی مرکز خرید این خیابان نقش بر زمین شده بود. این جوان در همان لحظات اول جانش را از دست داد و شاهدان در تماس با پلیس موضوع را گزارش دادند.

کارآگاهان جنایی وقتی در محل تیراندازی حاضر شدند به تحقیق از شاهدان پرداختند اما هیچ یک از آنها اطلاعاتی درباره قاتل یا قاتلان نداشتند. مردی که در درمانگاهی نزدیک به محل حادثه کار می کرد، گفت: «من صدای شلیک شش یا هفت گلوله را شنیدم اما وقتی به خیابان رسیدم که قاتل فرار کرده بود.» کارآگاهان بعد از آنکه جنازه در اختیار پزشکی قانونی قرار گرفت، متوجه شدند او جوان 23ساله ایرانی است که از سال ها قبل در این کشور زندگی می کند. او برای پلیس فردی شناخته شده و از مجرمان سابقه دار بود.


پرونده سیاه
مقتول پرونده ای سیاه داشت و اطلاعات ثبت شده درباره وی نشان می داد او نخستین بار زمانی که فقط 16سال داشت دستگیر و به دادگاه معرفی شد. اتهام او در آن زمان سرقت خودرو بود و وقتی معلوم شد افرادی قصد دارند علیهش شهادت بدهند، شاهدان را تهدید کرد. جوان ایرانی در این سال ها هرگز زندگی آرامی نداشت و در سال های 1997 تا 2009 در مجموع نام وی در 78پرونده اتهامی که شامل جرایم مختلف می شد، به ثبت رسید.

یکی از سنگین ترین اتهامات این جوان در سال 2003 به او نسبت داده شد. وی و همدستش متهم بودند زنی را در شهر «نورتیله» دزدیده، به شهر «وستروس» برده و در آنجا وی را وادار به برقراری رابطه جنسی با مردان متعدد کرده اند.  جوان ایرانی در تمام این سال ها هم از سوی پلیس تحت تعقیب قرار داشت و هم عده ای از تبهکاران درصدد بودند به وی آسیب برسانند. طبق اطلاعات موجود او در سال 2008 از دو سوء قصد جدی جان سالم به در برده بود. وی که آن زمان در «وستروس» سکونت داشت به عضویت باندی تبهکار درآمده اما با گروهی دیگر دچار اختلاف شده بود. این جوان از سگی خانگی نگهداری می کرد و پسر 17ساله ای را استخدام کرده بود تا این سگ را هر روز به گردش ببرد. این پسر در یکی از گردش های روزانه خود هدف گلوله قرار گرفت و کشته شد. پلیس بعد از انجام تحقیقات پی برد به احتمال زیاد قاتل با دیدن سگ، گمان کرده پسر 17ساله همان جوان ایرانی است و به سمت او آتش گشوده است.

در دومین حادثه هنگامی که پسر تبهکار به قمارخانه ای غیرقانونی رفته بود در آنجا هدف گلوله قرار گرفت. ضارب 10تیر به سمت وی شلیک کرد اما گلوله ها به این خلافکار نخورد و او جان سالم به در برد. پس از آن دیگر سکونت در «وستروس» برای جوان ایرانی امن نبود به همین سبب او به شهر «نورتیله» نقل مکان کرد و به عضویت باندی موسوم به «اکس» درآمد. چندی بعد یکی از اعضای این شبکه به قتل رسید و پلیس در تلاش برای یافتن ردی از قاتلان به جوان ایرانی ظنین شد اما مدارک علیه او کافی نبود و دادگاه وی را فقط به دلیل حمل سلاح سرد، مواد مخدر و رانندگی در حالت مستی به شش ماه زندان محکوم کرد.  جوان ایرانی بعد از گذراندن دوران محکومیت خود بار دیگر نقل مکان کرد و این بار به شهر «اسکیلستونا»-محل قتل- رفت. او در آنجا نیز خیلی زود جذب باند تبهکاری شد. این گروه که به «کبرای سیاه» شهرت داشت در زمینه هر نوع خلافی فعالیت می کرد و رقبای بسیاری داشت.

 اکنون پلیس احتمال می دهد کشته شدن جوان ایرانی درواقع نوعی تسویه حساب باندی است. با گذشت بیش از یک ماه از وقوع این جنایت هنوز سرنخی از عامل یا عاملان قتل به دست نیامده است.

کلید واژه ها: جوان ایرانی سوئد


نظر شما :