ناپدید شدن 150 آواره سوری در یونان

۰۵ دی ۱۳۹۲ | ۱۳:۱۶ کد : ۱۹۲۶۵۶۳ سرخط اخبار

آوارگان سوری در سایه نبود حمایتهای بین المللی در شرایط بسیار بدی زندگی می کنند
بدرفتاری با آوارگان در یونان و خودداری این کشور از پذیرش آنان، انتقادهای گسترده فعالان، گروههای حقوق بشر، نمایندگان مخالفان و مسئولان بین المللی را به دنبال داشته است.

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، زمانی که 150 آواره سوری به دشت های دور دست شمال شرق یونان رسیدند توجه ساکنان را جلب کردند. اما اکنون هیچ اثری از آنان در این منطقه نیست.

آوارگان سوری بعد از این سفر دشوار در تلاش برای فرار از جنگ در کشورشان به ترکیه سپس به یونان رفتند. اما ناگهان خودروهای پلیس به براغی آمدند و به سرعت مردان، زنان و کودکان ناپدید شدند.

"وازیلاس پاپادوپولوس" وکیلی که از حقوق مهاجران و آوارگان دفاع می کند، به روزنامه گاردین انگلیس گفت از آن زمان هیچ اثری از آنها پیدا  نکرده ایم و آنها کاملا ناپدید شده اند.

وی افزود: معتقدیم که این آوارگان به زور به ترکیه بازگردانده شده اند.

مساله بدرفتاری با آوارگان و خودداری از پذیرش آنان انتقادهای گسترده فعالان، وکلا، گروههای حقوق بشر، نمایندگان مخالفان، کارشناسان مهاجرت و مسئولان بین المللی را به دنبال داشته است به ویژه اینکه آنها از تاکتیک های مقامات یونان برای جلوگیری از ورود مهاجران به این کشور به شدت ابراز نگرانی می کنند.

در گزارش جدید سازمان عفو بین الملل، مسئولان از یونان به علت بدرفتاری با آوارگان به ویژه سوری ها به شدت انتقاد کردند. اخراج اجباری باعث شده است موارد مرگ و میر مهاجران افزایش یابد و همین مساله باعث انتقادهای شدیدی شده است.

مسئولان گارد سواحل و افسران پلیس عملیات هماهنگی را برای جلوگیری از ورود هزاران نفر به خاک اتحادیه اروپا از طریق یونان اجرا می کنند، درحالیکه این اقدام ناقض توافقنامه هایی است که آتن امضا کرده است.

در این حال کیتی کیهایویلو از کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور آوارگان گفت تعداد و دامنه این حوادث باعث نگرانی های جدی می شود.

وی افزود ما هنوز نمی دانیم چه اتفاقی برای آوارگان در براغی افتاده است و درخواست کردیم در این باره تحقیق شود.   

یادآور می شود ادعاهای شکنجه نیز رو به افزایش است تا جایی که دو نفر از مسئولان ارشد گارد سواحل ماه گذشته زندانی شدند. دادگاه نظامی این دو را در رابطه با شکنجه یک آواره گناهکار شناخته است.   

از سوی دیگر ناتاشا جارا فعال حقوقی در مقابل مرکز پلیس اعتراض کرد تا از سرنوشت آوارگان سوری که در براغی ناپدید شده اند، مطلع شود. وی می گوید ما می خواهیم واقعیت را درباره اتفاقی که برای سوری ها افتاده است، بدانیم؛ سوری هایی که فقط قصد داشتند از جنگ فرار کنند. این در حالی است که پلیس وجود آنها را انکار می کند.

کلید واژه ها: یونان


نظر شما :