اوباما: دیگر از مرکل جاسوسی نمی‌شود

۳۰ دی ۱۳۹۲ | ۰۱:۰۲ کد : ۱۹۲۷۵۵۹ سرخط اخبار

رئیس جمهور آمریکا ضمن تاکید بر آنکه نهادهای امنیتی آمریکا به برنامه جاسوسی ادامه می دهند، به صدراعظم آلمان اطمینان داد حداقل تا وقتی رئیس جمهور آمریکاست، دیگر به هیچ عنوان از او جاسوسی نخواهد شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، در مصاحبه با شبکه تلویزیونی «زد دی اف» آلمان، در خصوص برنامه جاسوسی آژانس امنیت ملی آمریکا از مقامات کشورهای خارجی به ویژه صدراعظم آلمان تصریح کرد، اجازه نمی دهد فعالیت های نهادهای امنیتی و اطلاعاتی آمریکا، به تخریب روابط واشنگتن و برلین منجر شود.

رئیس جمهور آمریکا پیش تر اعلام کرده بود قرار است تغییراتی در فعالیت های جاسوسی آژانس امنیت ملی آمریکا ایجاد کند و برای اطمینان دادن به هم پیمان آلمانی خود، تصریح کرد، شنود تلفن همراه «آنگلا مرکل»، صدراعظم آلمان، اشتباه بوده و تا زمانی که رئیس جمهور آمریکاست، دیگر چنین اتفاقی به وقوع نخواهد پیوست.

اوباما در این مصاحبه گفت: مناسبات سرشار از اعتماد و دوستی با آنگلا مرکل نباید با اقدامات مراقبتی آژانس امنیت ملی آمریکا صدمه ببیند و مانع از ارتباطات پراعتماد ما شود.

در ماه های گذشته و با انتشار گزارش هایی از اسنادی که «ادوارد اسنودن»، پیمانکار سابق آژانس امنیت ملی آمریکا، به رسانه ها درز داده، انتقادها از برنامه های جاسوسی آمریکا بالا گرفته است.

از جمله گزارش هایی در نشریات آلمانی منتشر شد حاکی از آن است که آمریکا، تلفن همراه شخصی آنگلا مرکل را هم شنود می کرده است که این مسئله به انتقادهای دولت آلمان و همچنین ناراحتی از مقامات آمریکایی منجر شد.

گزارش های دیگر همچنین حاکی از آن است که آژانس امنیت ملی آمریکا از رئیس جمهوری برزیل نیز جاسوسی کرده است و این مسئله به اندازه ای خشم وی را برانگیخت که سفرش به واشنگتن را لغو کرد.

اوباما در پاسخ  به سوال «کلاوس کلبر»، خبرنگار معروف آلمانی، درباره این که آیا آمریکا در حال حاضر مثلا رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه را شنود می کند، گفت نمی خواهد درباره تک تک کشورها این توضیح را بدهد.

رئیس جمهوری آمریکا تاکید کرد که دستگاه های اطلاعاتی آمریکا «همچون بقیه کشورها، همچنان به آگاهی از نیات و برنامه های دولت های مختلف علاقه مند خواهند بود.

اوباما تاکید کرده این اطلاعات تا کنون به پیش گیری از حملات تروریستی در داخل آمریکا و در مناطق دیگر جهان کمک کرده است، اما ضمن خنثی کردن این تهدیدها، دولت آمریکا در معرض زیاده روی در این باره قرار داده است و متعهد شد آژانس امنیت ملی آمریکا، از رهبران کشورهای هم پیمان و دوست جاسوسی نمی کند.

با این حال رئیس جمهور آمریکا به صراحت گفت، دستگاه های اطلاعاتی و مخفی آمریکا، همچنان به کار جمع آوری اطلاعات و داده ها ادامه خواهند داد و این امر را برای حفظ امنیت ملی و امنیت هم پیمانان آمریکا ضروری دانست.

اوباما افزود برای این کار، علل راهبردی وجود دارد: «چه نیازی به دستگاه های اطلاعاتی و مخفی وجود دارد؟ اگر فقط کارشان کسب اطلاعاتی باشد که شما می توانید در مجله اشپیگل و یا در نیویورک تایمز بخوانید؟»

از نظر رئیس جمهور آمریکا، وظیفه این دستگاه های مخفی در این است که دریابند آدم ها چه قصدی دارند و در ذهن آنها برای اجرا مقاصدشان چه می گذرد. این امر به معنای پشتیبانی از اهداف دیپلماتیک و پلیس است.

کلید واژه ها: آمریکا آژانس امنیت ملی آمریکا آلمان


نظر شما :